Kurzarbeit otevírá Pandořinu skříňku novodobého socialismu

Názor
Vláda dnes schválila nová pravidla kurzarbeitu. Ten by se tak mohl zavést už od listopadu a plynule tudíž navázat na dosavadní program Antivirus. Nevýhodou programu Antivirus je přílišná plošnost, která ovšem plyne z extrémní pandemické situace, při které byl letos na jaře spouštěn. 

Program Antivirus funguje poměrně dobře, a to zejména v porovnání s dalšími vládními programy na podporu ekonomiky v době koronavirové krize. To je však paradoxně klíčový argument proti zavádění trvalého kurzarbeitu.

Pokud totiž byla vláda schopna přijít v případě programu Antivirus dostatečně pružně a rychle s řešením zcela nenadálé situace koronavirové pandemie, proč jí ve formě trvalého kurzarbeitu dávat do ruky permanentní nástroj. Vždyť právě to, že je permanentní, bude politiky permanentně svádět k tomu, aby se jej pokusili využít třeba v rozporu s pravidly pro jeho spuštění, či dokonce tato pravidla ohýbat, třeba v závislosti na volebním cyklu.

Kurzarbeit by podle dojednaných pravidel mohla spouštět jen vláda, a sice po projednání v tripartitě. Využít by se mohl celostátně, regionálně či odvětvově, a to při vážném ohrožení ekonomiky, přírodní pohromě, epidemii či kyberútoku. Na první pohled se tedy zdá, že je dostatečně zajištěno, aby ke zneužití kurzarbeitu z politických důvodů v budoucnosti nedocházelo.

PSALI JSME:
Srpnová míra nezaměstnanosti dosáhla úrovně 3,8 procenta. Náraz ale přijde na podzim

Vážným ohrožením ekonomiky je například situace, kdy celkový počet uchazečů o zaměstnání přesáhne 400 tisíc osob a zároveň ve třech po sobě jsoucích měsících dojde k meziročnímu nárůstu počtu nezaměstnaných osob o patnáct procent. Ohlédneme-li se do minulosti, takové podmínky byly splněny naposledy před více než deseti lety, konkrétně v květnu 2010. Ani z tohoto tedy neplyne, že by prostor ke zneužití kurzarbeitu byl nepatřičně široký.

Problém je však v principu. Kurzarbeit otevírá Pandořinu skříňku. Česká ekonomika si nutně musí projít zásadní transformací. V tomto smyslu je na jiném stupni rozvoje než sousední Německo, kde se tamním kurzarbeitem česká vláda inspiruje.

Ve vysoce rozvinuté ekonomice, jakou je ta německá, může mít určitý smysl zavádět program kurzarbeit. To proto, že plošnější zpřetrhávání vazby zaměstnavatel-zaměstnanec, které při krizi leckdy nastává, může být nakonec nákladnější než program typu právě kurzarbeitu, který danou vazbu po nějaký čas ochrání za peníze daňových poplatníků.

PSALI JSME:
Strašák jménem nezaměstnanost. Tzv. bílé límečky si nemohou být ničím jisté

Jenže česká ekonomika čeká na svoji zásadní transformaci, na svoji transformativní „kreativní destrukci“. Vždyť se přece tolik „chce stát Německem“. K tomu je však třeba, aby zanikala překonaná odvětví a mizela nepříliš produktivní pracovní místa. To pochopitelně doprovází přechodný, třeba i citelný nárůst míry nezaměstnanosti. Otevřením Pandořiny skříňky kurzarbeitu nyní hrozí, že vysoce žádoucí proces kreativní destrukce budeme draze tlumit, na účet daňového poplatníka.

V praxi to znamená, že ti tuzemští zaměstnanci a podnikatelé, obecně daňoví poplatníci, kteří pracující, budou hradit jakousi placenou dovolenou těm svým spoluobčanům, o jejichž práci už nikdo moc nestojí. Ekonomika tak v duchu novodobého socialismu bude konzervovat a živit již nevyužitelná pracovní místa, což v důsledku znamená mohutné celospolečenské plýtvání, jaké známe právě z doby před rokem 1989.

Tím závažnější toto celospolečenské plýtvání navíc bude, čím obratnější politici budou v rámci své pravděpodobné snahy dříve či později pravidel kurzarbeitu nějak zneužít, či je dokonce ohnout nebo upravit za účelem umělého udržení zaměstnanosti a získání politických bodů.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)    

PSALI JSME:
Je Antivirus lepší, než bude kurzarbeit?

Zavřít reklamu ×
  1. mel jsem se naucit vudu proc si zamestnanci nosi svacinu do prace za totality byl raj od cerne pri cope az po hranice byti tak kvalitni potraviny ve ctyrycatem roce tak gotvald by se svou stranou skocil z nuselaku do macochy nikde se nezamykalo a ceskoslovensko vonelo

    • Aha, takže podle pana Pisálka vykonává kupříkladu letecký či automobilový průmysl práci o kterou nikdo nestojí a jsou chápáni jako nevyužitelní. Průmysl, který by bez korony nadále prosperoval je najednou bez jejich přičinění na obtíž? Váš názor je mimo realitu. Pokud si neuvědomujete, že nejen kurzarbeit je dúležitým řešením v této době, ať už pro zamestnance nebo zamestnavatele tak by jste se verejne vubec projevoval nemel !

  2. Tento stát pod vedením Babiše,Schillerové a Maláčové směřuje ke krychu. Vše díky senilním voličům důchodcům,kteří za koblihu a mrzké zvýšení penze nechají tento stát zkrachovat.

    • ty chudáčku, kolik vyděláváš ? pochybuji, že máš plat 30 000 kč, jako já důchod a nikoho nevolím…tak chcípni a nesváděj to na důchodce

  3. jakýpak novodobý socialismus, za socialismu museli do práce všichni, nmakačenka, fluktuanty a absentéry čekal „klíčový průmysl“. Heslo socialismu bylo: každý dle svých možností, každému podle jeho zásluh. Heslo komunismu, protože to už měl bolševik také vymyšleno, znělo: každému podle jeho potřeb. A už je to tady, soudruzi, už je to tady, zřejmě jen blbci dělají a budou dělat a daňové šrouby se budou utahovat, snad neprasknou závity, to by byl průšvih nevídaných rozměrů.

  4. Co to tady melete, pisálku? Tohle že existovalo za socializmu? Zklidněte hormon, a nelžete… Prémie nebudou…

  5. Patřím mezi ty starší čili jsem v důchodu a přestávám tomu rozumět-ůdajně nebude na důchody ale na dávky a pro neziskovky je prachů dost a teď ještě ten kurzarbeit co to přinese určitě nějaká podpora by měla být ale takle ??

  6. Ještě že jsem 40 let nic nedělal a živila mě socialka a daňoví poplatníci a to,co jsem vytahal z hejlů před Tuzexem !!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Home office na cestě od benefitu ke standardu

Ještě před několika lety, v době předcovidové, byl home office častěji využíván jen u lidí z IT. I tam se to týkalo spíše jen programátorů. Firmy z jiných oborů se dívaly na takový experiment s nedůvěrou a braly to …

Nezaměstnanost se v listopadu dále mírně snížila

Podíl nezaměstnaných osob se v listopadu snížil oproti předchozímu měsíci o jednu desetinu na 3,3 procenta. K poklesu došlo i po sezónním očištění. Počet volných pracovních pozic byl sice v listopadu o 7 614 míst …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB