Kvůli nižší inflaci koruna tento týden slabší

Názor
Koruna v tomto týdnu oslabila. Zatímco ještě během pondělní seance se kurz nacházel u 24,50 CZK/EUR, v závěru týdne již atakoval 24,70 CZK/EUR. Z pohledu trhu největším překvapením bylo čtvrteční zveřejnění tuzemské inflace za prosinec.
Koruna v tomto týdnu oslabila. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V souladu s naším očekáváním totiž meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil z listopadových 7,3 na prosincových 6,9 procenta, když trh čekal stagnaci na 7,3 procenta. Nicméně ani takto pozitivní překvapení podle nás neznamená, že již na únorovém zasedání Česká národní banka tempo snižování sazeb zrychlí.

Jádrová inflace totiž byla mírně vyšší, a hlavně nadále přetrvává nejistota ohledně lednového inflačního čísla. Data z reálné ekonomiky přinesla v tomto týdnu smíšené signály.

Zdroj: Komerční banka

Obdobně jako v Německu jsme se dočkali slabé listopadové průmyslové a stavební produkce, lepší byl naopak výsledek zahraničního obchodu.

Prosincová nezaměstnanost vzrostla v podobě podílu nezaměstnaných na 3,7 z listopadových 3,5 procenta, výlučně ale kvůli sezónnosti. Trh práce nadále zůstává silný. Závěr týdne pak přinesl povzbudivá data za listopad z poptávkové strany ekonomiky v podobě statistik maloobchodních prodejů a tržeb v sektoru služeb.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna je od začátku roku 2020 nejvýkonnější evropskou měnou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB