Kvůli nižší inflaci koruna tento týden slabší

Koruna v tomto týdnu oslabila. Zatímco ještě během pondělní seance se kurz nacházel u 24,50 CZK/EUR, v závěru týdne již atakoval 24,70 CZK/EUR. Z pohledu trhu největším překvapením bylo čtvrteční zveřejnění tuzemské inflace za prosinec.
Koruna v tomto týdnu oslabila. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V souladu s naším očekáváním totiž meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil z listopadových 7,3 na prosincových 6,9 procenta, když trh čekal stagnaci na 7,3 procenta. Nicméně ani takto pozitivní překvapení podle nás neznamená, že již na únorovém zasedání Česká národní banka tempo snižování sazeb zrychlí.

Jádrová inflace totiž byla mírně vyšší, a hlavně nadále přetrvává nejistota ohledně lednového inflačního čísla. Data z reálné ekonomiky přinesla v tomto týdnu smíšené signály.

Zdroj: Komerční banka

Obdobně jako v Německu jsme se dočkali slabé listopadové průmyslové a stavební produkce, lepší byl naopak výsledek zahraničního obchodu.

Prosincová nezaměstnanost vzrostla v podobě podílu nezaměstnaných na 3,7 z listopadových 3,5 procenta, výlučně ale kvůli sezónnosti. Trh práce nadále zůstává silný. Závěr týdne pak přinesl povzbudivá data za listopad z poptávkové strany ekonomiky v podobě statistik maloobchodních prodejů a tržeb v sektoru služeb.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB