Kvůli toxickému světovému dluhu a covidu přijde krize. Dolar a zlato budou letos posilovat

Analýza
Zlato loňský rok začínalo na 1520 amerických dolarech za troyskou unci (31,1 gramu), ale zakončilo jej na úrovni 1898 USD. Roční zhodnocení ve výši téměř 25 procent je bez všech pochybností úctyhodné, i proto, že už v předešlém roce nejcennější kov povyrostl o dvacet procent své ceny. V českých korunách v roce 2020 sice zlato přidalo „jen“ 17 procent, ale víte o nějaké jiné bezpečné investici, která by lépe zhodnotila vaše peníze?
Dolar a zlato budou letos posilovat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Máme za to, že ve druhé půlce letošního roku, podobně jako tomu bylo v roce 2008, začne opět prudce posilovat americký dolar. Stejně jako začal „nelogicky“ posilovat v srpnu 2008, kdy v krátké době posílil z 14,50 na 23,50 korun, což bylo předzvěstí začátku světové finanční krize a pádů velkých mezinárodních bank (např. Lehman Brothers – pozn. aut.), ale také začátkem enormního „tištění peněz“.

Dalším silným impulzem k posilování dolaru byl červenec 2014, kdy Fed (americká centrální banka – pozn. aut.) začal poprvé otevřeně hovořit o zvyšování úrokových sazeb. Dolar tehdy velmi rychle posílil z dvaceti korun na 26 Kč. Dolar tedy bude reagovat na to, že letos přijde – vcelku pochopitelně – opět znovu krize. A to nejen díky covidu-19. Ten byl a bude jen katalyzátorem a zástěrkou.

Mimochodem je opravdu zvláštní, že akcie americké farmaceutické společnosti Pfizer, která se společností BioNTech vyrábí vakcínu proti novému koronaviru s 95% účinností, jež má být jen během letošního roku podána více než dvěma stům milionům lidí, od začátku loňského listopadu oslabily o tři procenta.

PSALI JSME:
Babiš: My sami nevíme, jak vakcína bude fungovat

Hlavní roli v příchodu krize totiž sehraje především enormní toxický světový dluh, který v minulém roce rostl již exponenciálně. Zatímco oběživa, tzv. money supply, hlavních světových centrálních bank, přibývalo vloni tempem ve výši zhruba jednoho procenta týdně, zlata přibývá ročně v průměru jen 1,3 procenta, tedy přibližně 2500 tun.

K tomu všemu se začne alespoň hovořit (tzv. verbální intervence, pozn. aut.) o nutnosti zvyšování úrokových sazeb. To Fed nebude dělat rád, ale bude okolnostmi donucen o tom alespoň začít mluvit. A opět začne sháňka po dolarech, a to kvůli vizi vyšších úrokových sazeb, která znamená vyšší atraktivitu měny.

A také proto, že je lepší mít finance v hotovosti nebo ve zlatě, než mít „před bouří“ hodně zainvestováno. Ale především, inflace tentokráte už skutečně přijde. Na léta centrálními bankami omílaný dvouprocentní inflační cíl se „muselo“ zapomenout.

Všichni inflaci nyní bez hanby a strachu chtějí – s centrálními bankami v čele – a nebojí se i přestřelit vysoko nad současné inflační úrovně, tedy nad 2,1 procenta v USA a 2,8 procenta v ČR. Což logicky vede k závěru, že současně podhodnocený dolar – stejně jako v letech 2008 a 2014 – se nabízí k dobrému nákupu. A o to více cena zlata – pro Čechy – opět posílí.

PSALI JSME:
Světu hrozí citelná inflace i nová studená válka. Bohatí lidé proto ve velkém investují do fyzického zlata

Americký dolar totiž stále představuje přes 63 procenta všech světových transakci, téměř 40 procent světového dluhu je denominováno v dolarech a 62 procenta rezerv centrálních bank světa je stále v dolarech. Ano, Spojené státy tisknou a devalvují svou měnu jak o závod, ale to dnes dělají všechny ekonomicky vyspělé státy.

Dolar je rezervní měnou již od srpna 1971, nebo jak se správně říká, „je tou poslední ze špinavých košil“, a zatím neexistuje jeho reálná, či praktická alternativa. Nabízí se tak zajímavá kombinace levného dolaru a famózního zlata se zhodnocením 45 procenta za poslední dva roky.

Existují racionální předpoklady, že v současné enormní, avšak pochopitelné snaze subvencovat a vytisknout maximální množství peněz (opak by byl okamžitým ekonomickým kolapsem – pozn. aut.), budou mít jak dolar, tak především zlato, velmi silnou podporu. Skutečných bezpečných přístavů totiž v nejistých dobách opravdu není mnoho.

Autor je hlavní analytik společnosti Zlato
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Senzací roku 2020 bylo zlato

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.