Babiš: My sami nevíme, jak vakcína bude fungovat

Vakcín proti covidu existuje pět. Evropská unie zatím schválila jednu, a to od společností Pfizer a BioNTech. Jako první je třeba naočkovat domovy důchodců. Osmdesátníci se budou moci registrovat v očkovacím pořadníku od 15. ledna, ostatní od začátku února. Termín přidělí počítač. Lidé si nebudou moci vybrat typ vakcíny.
Na otázku, zda si lidé budou moci vybrat, jakou konkrétní vakcínu dostanou, Babiš zprvu nedokázal odpovědět. Reprofoto: Prima

To jsou základní informace k národnímu očkovacímu plánu, který v nedělní Partii na Primě představil premiér Andrej Babiš (ANO). Komplexně má očkovací strategii zveřejnit ministr zdravotnictví Blatný v úterý.

„Na sítích jsou o očkování různé nesmysly. Jak se bude očkovat, tak i ti co nevěří, tomu uvěří,“ prohlásil Babiš.

Ale za dvě minuty připustil: „My sami nevíme, jak ta vakcína bude fungovat, jestli bude účinná rok, nebo jaké období.“

Z průzkumů, které televize prezentuje, a opírá se o ně i vláda, se 40 procent lidí chce nechat očkovat, ale 45 procent nikoliv.

„My potřebujeme naočkovat 60 procent dospělé populace, to je zhruba pět milionů osob. Tím pádem zvládneme tu pandemii a stane se z toho normální chřipka,“ apeloval Babiš.

Jak se podle premiéra objednávaly vakcíny

„Celkově jsme objednávali 15,9 milionu vakcín pro devět milionu občanů,“ uvedl Babiš.

Česko může vakcíny nakupovat jen od Evropské unie. „Evropská komise má zpoždění, s tím nic nenaděláme, jsme na nich závislí. Na druhé straně jsme rádi, že to nakoupili centrálně. Všichni mluví o Izraeli, ale povídá se, že za lahvičku od Pfizeru (a BioNTech – pozn. red.) zaplatil dvojnásobek, 30 dolarů. A Evropa 12 eur,“ vysvětloval Babiš.

Existuje celkem pět vakcín, ale jen jedna je v EU schválená. „Čekáme na Modernu, jestli ji Evropská komise schválí 6. ledna. AstruZenecu nakoupila EK v srpnu, ale ještě není schválená,“ upřesňoval premiér.

Babiš dále shrnul postup objednávek: „Vakcína od firmy AstraZeneca se za ministra Adama Vojtěcha objednávala v srpnu. Bohužel stále není schválena Evropskou lékovou agenturou. Začíná jí už očkovat Velká Británie. Za ministra Romana Prymuly se objednávala jednorázová vakcína Johnson & Johnson. Ta bude asi až v dubnu. Za ministra Blatného jsme objednávali Pfizer, Modernu a CureVac.“

PSALI JSME:
Johnson & Johnson pozastavuje vývoj vakcíny proti koronaviru

Očekávaná lednová dodávka 326 tisíc vakcín od Pfizeru se podle Babiše navýší o 65 tisíc dávek díky tomu, že z jedné lahvičky lze použít šest dávek. Dne 7. ledna pak přijde dodávka vakcín od firem Pfizer a BioNTech a následně bude chodit každý čtvrtek celý leden.

„Celkově jsme od Pfizeru (a BioNTech – pozn. red.) objednali osm milionů vakcín, a pokud se povede šestá dávka z lahvičky, a myslím, že se povede, protože naše sestřičky a lékaři jsou šikovní, tak to může být o 1,6 milionu dávek navíc,“ očekává Babiš.

Registrace do očkovacího pořadníku

Babiš oznámil, že od 15. ledna bude spuštěn centrální rezervační systém k očkování na stránkách www.crs.uzis.cz, kde se budou moci přihlásit k očkování lidé starší 80. let.

„Buď to zvládnou sami, nebo jim pomůže se registrovat jejich praktický lékař, nebo zavolají na linku 1221 a tam jim to vyplní,“ řekl Babiš. Od 1. února se může podle premiéra registrovat každý občan ČR. Dostane termín podle priority. Hlavní je věk a zdravotní stav.

PSALI JSME:
Vakcína proti covidu-19 jen pro vyvolené? Zločin za miliardy

Když má někdo například 66 let a je zdravý, tak dostane termín později v porovnání s tím, kdo má 65 let, ale vysoký krevní tlak a cukrovku. Každý, kdo se registruje, musí vyplnit údaje o věku, zdravotním stavu a povolání.

Pořadí pak vyhodnotí počítač. Přednost mají například cukrovkáři (13 tisíc lidí), obézní (93 tisíc osob), nádorová onemocnění krevního a lymfatického systému (53 tisíc lidí), závažné plicní onemocnění (218 tisíc osob) či ledvin (23 tisíc pacientů.) Správnost údajů se bude zpětně ověřovat.

Mladší a zdraví lidé pravděpodobně nedostanou termín hned, ale budou zařazeni do databáze a dostanou smsku s termínem, který vygeneruje registrační systém, sděloval Babiš. Dalším parametrem je zaměstnání. Přednost mají pracovníci kritické infrastruktury, tedy policisté, hasiči, pracovníci orgánů veřejného zdraví, sociální pracovníci a učitelé.

PSALI JSME:
„Vývoj nového léku stojí i miliardu dolarů,“ říká ředitel farmaceutické asociace Jakub Dvořáček

Píchnou to, co bude k dispozici

Na otázku, zda si lidé budou moci vybrat, jakou konkrétní vakcínu dostanou, Babiš zprvu nedokázal odpovědět: „Na to hned neodpovím. Těžko říct.“ O několik minut později ale uvedl: „Určitě to nebude o tom, že si lidé budou vybírat vakcínu.“

A prezident dostane výjimku? „Nevím, možná ano, možná ne,“ reagoval premiér. Podle toho, co Babiš slyšel, jak sám uvedl, totiž Zeman čeká na vakcínu od firmy Johnson & Johnson.

Premiér by byl rád, kdyby se očkování stihlo do konce září.

„Máme 31 očkovacích center. Praktičtí lékaři mohou začít očkovat, až bude k dispozici vakcína AstraZeneca, kterou lze skladovat při teplotách mínus dva až osm stupňů. (vakcína od Pfizeru a BioNTech vyžaduje skladování při teplotě mínus sedmdesát stupňů – pozn. red.). Pojišťovny navýšily zdravotnickým zařízením platbu za každé jedno očkování z 222 korun na 268 korun,“ informoval premiér.

PSALI JSME:
Osmá šokující předpověď pro rok 2021: Úspěšná vakcína proti covidu-19 přinese konec mnoha firem

Zavřít reklamu ×
 1. My sami nevíme, jak vakcína bude fungovat ,aha, tak proto ji musí na lidech vyskoušet,na sobe ne

  • Ano, jsme pokusní potkani v rukou bezpáteřních gaunerů. Málokdo ví, že hlavním akcionářem farmaceutické korporace Pfizer, jejíž nevyzkoušenou experimentální vakcínou už nás očkují je Bill Gates. Tento člověk je psychopat, posedlý eugenikou (jinými slovy čistou rasou, jako byl i Hitler) a snahami o vyhubení většiny, podle něj podřadné lidské populace. Sám se taky veřejně chvástal, že pro snížení lidské populace jsou nejlepší vakcíny, Takže, kdoví co do nich nechává namíchat. Klidně to můžou být jedovaté látky způsobující neplodnost nebo rakoviny, které lidi sice nezabijí hned, ale po letech. Už v 90 letech Gatese hnali svinským krokem z Nigérie a Indie, kde jeho vakcíny místo pomoci lidem, způsobovaly lidem trvalá postižení, jako neplodnost, slepotu atd a někdy i smrt. Teď Gates nesmí nejen do Indie a Afriky, ale ani do zemí Latinské Ameriky, kde už taky jeho vakcíny lidi mrzačily a zabíjely. Takže, když nemůže tam lidi hubit, zkouší depopulační agendu provádět ve slovanských zemích, kde bohužel má k tomu účelu koupené vlády.

   • Mám úplně stejné informace jak tady píšete. Chce to jen hledat na jiných informačních kanálech co jsou v angličtině. Pokud tento jazyk neumíte tak se nic nedozvíte.

 2. Napřed by se měli naočkovat politici, lidé s justice z neziskovek a všichni novináři !!! Ti povinně a redaktoři a vedení ČT A ČR !!!!!!!! DÁLE VŠICHNI DĚKANI VYSOKÝCH ŠKOL ATD TI TOTIŽ JSOU NEJDULEŽITĚJŠÍ OSOBY V TOMTO STÁTĚ TI MUSÍ ŽÍT NA VĚKY !!! ŠIŘI PRAVDU PROTO MUSI BÝT OČKOVANI TI NEJDUEŽITĚJŠÍM LIDÉ

 3. Říká jedna krysa druhé: „Necháš se očkovat?“ „Zbláznila jsi se, vždyť to ještě není vyzkoušené na lidech…“ 🙁

 4. A víte vy vůbec něco? Všechno jsou jen dohady, věštění z koule a podle toho také vypadají ta opatření.
  Minimálně půlka populace už stejně za tu dobu, co se radíte, konzultujete, zvažujete a vydáváte navzájem si odporující „opatření“ už s covidem do styku přišla a proto je takový nárůst „pozitivních“. Ale to neznamená NEMOCNÝCH., ale naopak promořených.

  A s prominutím, jen idiot se bude divit a strašit lidi tím, že v nemocnicích umírá s covidem čím dál víc lidí. Aby také ne, když se tam dostanou jen pacienti s těžkým průběhem a navíc jen s covidem.

  To je stejně absurdní, jako když koncentrujete na jednom místě seniory nad 90 let a pak se hrozně divíte počtu úmrtí na vysoký věk. Ale ke strašení lidí se to hodí, což? Hlavně, že to sype.

  • konecne jeden clovek ktery prokoukl podfuk od vlady na normalni lidi.. nechte konecne normalni lidi zit podle jejich rozhodnuti..stari a nemocni lide umirali odjakziva a svet se tocil dál a lide nebyli omezovani a nikdo neresil ani ebolu ani kovid,,,

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru