Babiš: My sami nevíme, jak vakcína bude fungovat

Vakcín proti covidu existuje pět. Evropská unie zatím schválila jednu, a to od společností Pfizer a BioNTech. Jako první je třeba naočkovat domovy důchodců. Osmdesátníci se budou moci registrovat v očkovacím pořadníku od 15. ledna, ostatní od začátku února. Termín přidělí počítač. Lidé si nebudou moci vybrat typ vakcíny.
Na otázku, zda si lidé budou moci vybrat, jakou konkrétní vakcínu dostanou, Babiš zprvu nedokázal odpovědět. Reprofoto: Prima

To jsou základní informace k národnímu očkovacímu plánu, který v nedělní Partii na Primě představil premiér Andrej Babiš (ANO). Komplexně má očkovací strategii zveřejnit ministr zdravotnictví Blatný v úterý.

„Na sítích jsou o očkování různé nesmysly. Jak se bude očkovat, tak i ti co nevěří, tomu uvěří,“ prohlásil Babiš.

Ale za dvě minuty připustil: „My sami nevíme, jak ta vakcína bude fungovat, jestli bude účinná rok, nebo jaké období.“

Z průzkumů, které televize prezentuje, a opírá se o ně i vláda, se 40 procent lidí chce nechat očkovat, ale 45 procent nikoliv.

„My potřebujeme naočkovat 60 procent dospělé populace, to je zhruba pět milionů osob. Tím pádem zvládneme tu pandemii a stane se z toho normální chřipka,“ apeloval Babiš.

Jak se podle premiéra objednávaly vakcíny

„Celkově jsme objednávali 15,9 milionu vakcín pro devět milionu občanů,“ uvedl Babiš.

Česko může vakcíny nakupovat jen od Evropské unie. „Evropská komise má zpoždění, s tím nic nenaděláme, jsme na nich závislí. Na druhé straně jsme rádi, že to nakoupili centrálně. Všichni mluví o Izraeli, ale povídá se, že za lahvičku od Pfizeru (a BioNTech – pozn. red.) zaplatil dvojnásobek, 30 dolarů. A Evropa 12 eur,“ vysvětloval Babiš.

Existuje celkem pět vakcín, ale jen jedna je v EU schválená. „Čekáme na Modernu, jestli ji Evropská komise schválí 6. ledna. AstruZenecu nakoupila EK v srpnu, ale ještě není schválená,“ upřesňoval premiér.

Babiš dále shrnul postup objednávek: „Vakcína od firmy AstraZeneca se za ministra Adama Vojtěcha objednávala v srpnu. Bohužel stále není schválena Evropskou lékovou agenturou. Začíná jí už očkovat Velká Británie. Za ministra Romana Prymuly se objednávala jednorázová vakcína Johnson & Johnson. Ta bude asi až v dubnu. Za ministra Blatného jsme objednávali Pfizer, Modernu a CureVac.“

Očekávaná lednová dodávka 326 tisíc vakcín od Pfizeru se podle Babiše navýší o 65 tisíc dávek díky tomu, že z jedné lahvičky lze použít šest dávek. Dne 7. ledna pak přijde dodávka vakcín od firem Pfizer a BioNTech a následně bude chodit každý čtvrtek celý leden.

„Celkově jsme od Pfizeru (a BioNTech – pozn. red.) objednali osm milionů vakcín, a pokud se povede šestá dávka z lahvičky, a myslím, že se povede, protože naše sestřičky a lékaři jsou šikovní, tak to může být o 1,6 milionu dávek navíc,“ očekává Babiš.

Registrace do očkovacího pořadníku

Babiš oznámil, že od 15. ledna bude spuštěn centrální rezervační systém k očkování na stránkách www.crs.uzis.cz, kde se budou moci přihlásit k očkování lidé starší 80. let.

„Buď to zvládnou sami, nebo jim pomůže se registrovat jejich praktický lékař, nebo zavolají na linku 1221 a tam jim to vyplní,“ řekl Babiš. Od 1. února se může podle premiéra registrovat každý občan ČR. Dostane termín podle priority. Hlavní je věk a zdravotní stav.

Když má někdo například 66 let a je zdravý, tak dostane termín později v porovnání s tím, kdo má 65 let, ale vysoký krevní tlak a cukrovku. Každý, kdo se registruje, musí vyplnit údaje o věku, zdravotním stavu a povolání.

Pořadí pak vyhodnotí počítač. Přednost mají například cukrovkáři (13 tisíc lidí), obézní (93 tisíc osob), nádorová onemocnění krevního a lymfatického systému (53 tisíc lidí), závažné plicní onemocnění (218 tisíc osob) či ledvin (23 tisíc pacientů.) Správnost údajů se bude zpětně ověřovat.

Mladší a zdraví lidé pravděpodobně nedostanou termín hned, ale budou zařazeni do databáze a dostanou smsku s termínem, který vygeneruje registrační systém, sděloval Babiš. Dalším parametrem je zaměstnání. Přednost mají pracovníci kritické infrastruktury, tedy policisté, hasiči, pracovníci orgánů veřejného zdraví, sociální pracovníci a učitelé.

Píchnou to, co bude k dispozici

Na otázku, zda si lidé budou moci vybrat, jakou konkrétní vakcínu dostanou, Babiš zprvu nedokázal odpovědět: „Na to hned neodpovím. Těžko říct.“ O několik minut později ale uvedl: „Určitě to nebude o tom, že si lidé budou vybírat vakcínu.“

A prezident dostane výjimku? „Nevím, možná ano, možná ne,“ reagoval premiér. Podle toho, co Babiš slyšel, jak sám uvedl, totiž Zeman čeká na vakcínu od firmy Johnson & Johnson.

Premiér by byl rád, kdyby se očkování stihlo do konce září.

„Máme 31 očkovacích center. Praktičtí lékaři mohou začít očkovat, až bude k dispozici vakcína AstraZeneca, kterou lze skladovat při teplotách mínus dva až osm stupňů. (vakcína od Pfizeru a BioNTech vyžaduje skladování při teplotě mínus sedmdesát stupňů – pozn. red.). Pojišťovny navýšily zdravotnickým zařízením platbu za každé jedno očkování z 222 korun na 268 korun,“ informoval premiér.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 8
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. cs covidová selekce

  My sami nevíme, jak vakcína bude fungovat ,aha, tak proto ji musí na lidech vyskoušet,na sobe ne

  • lu lubajs

   Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

   • Št Štefan

    Mám úplně stejné informace jak tady píšete. Chce to jen hledat na jiných informačních kanálech co jsou v angličtině. Pokud tento jazyk neumíte tak se nic nedozvíte.

 2. Mi Milan

  Napřed by se měli naočkovat politici, lidé s justice z neziskovek a všichni novináři !!! Ti povinně a redaktoři a vedení ČT A ČR !!!!!!!! DÁLE VŠICHNI DĚKANI VYSOKÝCH ŠKOL ATD TI TOTIŽ JSOU NEJDULEŽITĚJŠÍ OSOBY V TOMTO STÁTĚ TI MUSÍ ŽÍT NA VĚKY !!! ŠIŘI PRAVDU PROTO MUSI BÝT OČKOVANI TI NEJDUEŽITĚJŠÍM LIDÉ

 3. Lw Lwo

  Říká jedna krysa druhé: „Necháš se očkovat?“ „Zbláznila jsi se, vždyť to ještě není vyzkoušené na lidech…“ 🙁

 4. Ev Eva

  A víte vy vůbec něco? Všechno jsou jen dohady, věštění z koule a podle toho také vypadají ta opatření.
  Minimálně půlka populace už stejně za tu dobu, co se radíte, konzultujete, zvažujete a vydáváte navzájem si odporující „opatření“ už s covidem do styku přišla a proto je takový nárůst „pozitivních“. Ale to neznamená NEMOCNÝCH., ale naopak promořených.

  A s prominutím, jen idiot se bude divit a strašit lidi tím, že v nemocnicích umírá s covidem čím dál víc lidí. Aby také ne, když se tam dostanou jen pacienti s těžkým průběhem a navíc jen s covidem.

  To je stejně absurdní, jako když koncentrujete na jednom místě seniory nad 90 let a pak se hrozně divíte počtu úmrtí na vysoký věk. Ale ke strašení lidí se to hodí, což? Hlavně, že to sype.

  • jo josef

   konecne jeden clovek ktery prokoukl podfuk od vlady na normalni lidi.. nechte konecne normalni lidi zit podle jejich rozhodnuti..stari a nemocni lide umirali odjakziva a svet se tocil dál a lide nebyli omezovani a nikdo neresil ani ebolu ani kovid,,,

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB