Kybernetických útoků přibylo o pětinu. Budou ještě častější a nebezpečnější

Analýza
Před kybernetickým útokem se už nemůže cítit v bezpečí skoro žádný Čech. Společnost ESET, která se zabývá kybernetickou bezpečností a vyvíjí antivirový software, zveřejnila zpráva, podle níž loni počet kyberútoků vzrostl meziročně o 20 procent.
Experti varují, že kyberútoků bude i nadále přibývat, a budou ještě nebezpečnější. Ilustrační foto: Pixabay.com

A přibývají i měsíc po měsíci. Z aktuálních údajů Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vyplývá, že se letošní duben stal měsícem s druhým nejvyšším počtem kybernetických incidentů za poslední rok.

Zatímco v Česku přibylo kyberútoků o pětinu, celosvětově byl nárůst dokonce ještě větší. Podle údajů společnosti Accenture jich vloni stouplo meziročně asi o třetinu. Obranu přitom prolomí každý desátý kybernetický útok.

Denní počty útoků dosahují desítek milionů. „Na takzvaných honeypotech vystavených do internetu v různých zemích, kde působí operátoři ze skupiny Deutsche Telekom, detekujeme až 50 milionů kybernetických útoků denně,“ řekl Zdeněk Grmela, ředitel T-Business Cyber Security v T-Mobile Czech Republic.

Honeypotem je v tomto případě myšlen bezpečnostní systém určený k detekci a potírání neoprávněného přístupu nebo použití počítačového systému.

PSALI JSME:
Průměrná firma loni čelila 270 kyberútokům. Letos jich bude ještě víc

Investice do bezpečnosti

S tím, jak roste riziko kyberútoků, zvyšují firmy ve světě investice do zabezpečení svých sítí. Pro Českou republiku to však neplatí. „Zatímco podle dat Accenture navýšilo 82 procent firem z osmnácti zkoumaných zemí včetně USA, Japonska či Británie mezi lety 2020 a 2021 svůj rozpočet na kyberochranu, v Česku naopak 43 procent organizací tento rozpočet snížilo,“ uvedl Milan Mařík z analytického projektu Evropa v datech.

Dodal, že to vyplývá z veřejných dat Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Experti současně varují, že útoky přitom budou častější a i nebezpečnější.

„Kybernetických útoků bude časem přibývat a zvyšovat se bude i jejich sofistikovanost, zejména kvůli snadnější dostupnosti a vysoké míře automatizace nástrojů využívaných útočníky a také kvůli vyššímu výpočetnímu výkonu systémů,“ upozornil Grmela z T-Mobile Czech Republic.

Dodal, že kybernetických útoků přibývá také proto, že v kyberprostoru je stále více cenných aktiv, takže se hackerům vyplatí více investovat do svých útoků.

PSALI JSME:
S kybernetickým útokem je to jako s přepadením. Začnete ho brát vážně, až když se stane

Kybernetické války

Kybernetické útoky podnikají i hackerské skupiny, které jsou přímo napojené na vládní strukturu dané země. Zatímco v případě „běžného” kyberzločinu se pachatel snaží zpravidla finančně obohatit, v tomto případě hackeři usilují o citlivá data, která mohou jejich zemi poskytnout výhodnější pozici v rámci informační války, nebo se snaží přímo napáchat škodu napadené zemi. Nejde tedy o kyberzločin, ale spíše kybernetickou válku.

Za více než polovinou takových útoku stojí Rusko. Hackerské skupiny napojené na tamní vládu jsou zodpovědné za 58 procent kybernetických útoků v období od června 2020 do července 2021. Vyplývá to ze zprávy Digital Defense Report 2021, kterou zveřejnil Microsoft. V rámci kybernetických válek patří mezi nejaktivnější útočníky také Severní Korea, Írán nebo Čína.

Naopak nejčastěji napadanou zemí jsou Spojené státy, na které v tomto období mířilo 46 procent útoků. Na druhém místě je s 19procentním podílem Ukrajina. Na seznamu napadených států ale figurují i evropské země, například Velká Británie nebo Německo.

Tyto útoky v 48 procentech míří na vládní instituce a ve 31 procentech jsou jejich cílem nestátní neziskové organizace, jako například Amnesty International. Ostatně s podobnými útoky má zkušenost také Česká republika.

PSALI JSME:
Rusko zkouší kompenzovat dopady sankcí kybernetickými útoky, zhlédlo se v severokorejských hackerech

Koncem dubna byly nedostupné weby ministerstva vnitra, policie a hasičů kvůli přetížení takzvanými DDoS útoky. To v praxi znamená, že se hackeři snaží stránky zahltit vysokým počtem přístupů na weby přes více počítačů najednou. Podle odborníků lze očekávat, že se takové útoky budou opakovat – a to nejen ve veřejném sektoru.

Třetinová pravděpodobnost

Společnost Avast, globální lídr v oblasti digitální bezpečnosti a ochrany soukromí, vydala v dubnu zprávu Global PC Risk Report za rok 2021, která ukazuje pravděpodobnost, s jakou se uživatelé mohou setkat s online hrozbami.

Zatímco celosvětově byla šance, že uživatele potká kyberútok, více než 29 procent, v Česku to bylo bezmála 32 procent. V případě firemních počítačů pak globálně hrozí napadení u zhruba 15 procent z nich, v Česku to je více než 19 procent.

„Ačkoli firmy čelí nižšímu riziku setkání s on-line hrozbou než domácí uživatelé, jejich ztráty mohou být mnohonásobně větší. Digitální útoky ohrožují produktivitu, zisky a reputaci podniku. Ty největší pak mohou podnikatele připravit o zisky, produktivitu nebo celou firmu,“ řekl Jakub Křoustek, ředitel pro výzkum malwaru v Avastu.

PSALI JSME:
Česko čelí nadprůměrnému počtu kyberútoků. Firmy se začínají víc zajímat o „penetrační testování“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.