Láká vás turistika v těchto podzimních měsících? Máme pár rad, které nesmíte zanedbat

Blíží se prodloužený víkend, ideální čas vyrazit na turistiku do hor. Mnoho lidí se však potýká s dilematem, jak se obléci a co si sbalit do batohu. V létě je to mnohem jednodušší. Podzim již vyžaduje vrstvení oblečení, vhodnou obuv a vybavení, které vám umožní bezpečně a pohodlně cestovat po stezkách.
Ilustrační foto

Počasí v horách může být nepředvídatelné bez ohledu na roční období. Abyste se připravili na obtížné horské podmínky, je nutné nosit oblečení přizpůsobené dané činnosti a ročnímu období. V závislosti na počasí byste si měli vybrat oblečení vhodné pro danou teplotu, abyste se nepřehřívali nebo naopak nemrzli. Bez ohledu na čas noste tři vrstvy (tenčí nebo silnější, v závislosti na počasí), které zahrnují vnitřní vrstvu, tj. termoaktivní spodní prádlo, izolační vrstvu a vnější vrstvu. Samozřejmostí jsou také vhodné kalhoty a treková obuv, která udrží nohy v suchu a teple.

Spodní vrstva – termoaktivní prádlo

Termoaktivní spodní prádlo pro muže nebo ženy je nutností, protože je navrženo tak, aby odvádělo vlhkost a udržovalo konstantní tělesnou teplotu. To je důležité, zejména při chůzi během náročné pěší túry. Tento oděv chrání před podchlazením a jeho možným negativním účinkem, tedy nachlazením. Vnitřní vrstva odvádí vodní páru a umožňuje vám vyhnout se přehřátí. Termoaktivní spodní prádlo zahrnuje také trička, spodky a šortky, které dobře fungují v chladných měsících při obzvláště nízkých teplotách. Je důležité, aby termoaktivní prádlo bylo vyrobeno z nejkvalitnějších materiálů. Přírodní tkaniny, jako je merino vlna, účinně přenáší vlhkost a udržují teplotu, zatímco syntetická přísada zajistí, že materiál rychle uschne.

Střední vrstva – izolace

Hlavním úkolem izolační vrstvy je udržovat teplo a odvádět vodní páru během náročného provozu. I na podzim, kdy panuje v nížinách babí léto, může být na horách opravdu zima, proto je v našem batohu nutností. Jako součást izolační vrstvy si můžete vybrat teplé mikiny nebo fleece pro ženy nebo muže. Jsou funkční, měkké a dodávají se v mnoha různých modelech. Vzhledem k tomu, že jsou vyrobeny ze speciálních syntetických materiálů, poskytují účinnou tepelnou izolaci. Také propouštějí vodní páru a pot, což dokazuje dobrou cirkulaci vzduchu. Fleece vám pomůže, když vás čeká obtížné rozhodnutí, jak se na podzim oblékat do hor.

Vnější vrstva – vsaďte na kvalitní bundu

Vnější vrstva poskytuje přímou ochranu před chladem, větrem, deštěm nebo sněhem. Když na podzim vyrazíte na pěší túru, klíčovou otázkou je, jaké oblečení si vzít s sebou. Takže přemýšlíte, jak se obléct na výlet do hor? Volba vhodné softshellové bundy je na místě, pokud venku ještě nemrzne a svítí sluníčko. Jedná se o tenčí bundy, pod které je vhodné mít flísovou mikinu. V případě, že už na horách leží první sníh a panují zde přízemní mrazíky, můžete si vybrat vhodné zimní bundy na turistiku. Kvalitní bundy se osvědčí v obtížných horských podmínkách a při nízkých teplotách. Sáhnout můžete i po modelech, které jsou odolné vůči větru a dešti.

Nezbytnou součástí vybavení na hory jsou kalhoty, které si vyberte právě s ohledem na roční období. Materiál, ze kterého bude tento oděv vyroben, musí být odolný, aby v případě pádu nebo zachycení větví nebo kamenů účinně chránil před zraněním a poškozením oděvu. Na podzim je vhodné zvolit zateplené kalhoty na turistiku, které jsou prodyšné a zároveň vás ochrání před nepříznivými povětrnostními podmínkami.

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Salutem Fund vstoupil na Burzu cenných papírů

SALUTEM FUND SICAV a. s., realitní investiční fond pro kvalifikované investory, je od 9. února 2021 obchodovaný na pražské Burze cenných papírů. Cílem vstupu fondu na burzu je navýšení tržní kapitalizace. Minimální …

ČSÚ: Na co se ptáme při Sčítání 2021

V nadcházejícím sčítání lidu, které začíná 27. března, se zjišťuje o polovinu méně údajů než před deseti lety. Statistici maximálně využili existující data z registrů a ptají se pouze na to, co není možné zjistit …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru