
Láska sice hory přenáší, avšak na inflaci je krátká. Aby toho nebylo málo, třešňových sadů v Česku ubývá. Takže milenci musí vážit v průměru delší cestu – což se také může prodražit –, aby se mohli pod třešní, nejlépe pochopitelně rozkvetlou, políbit.
Ovšem ze sadů nejprve mezi záhony. A do květinářství. V roce 2012 mohl zamilovaný mládenec za tehdejší průměrnou mzdu zasypat svoji milou 510 růžemi, jak vypočítává Český statistický úřad (ČSÚ).
Roku 2019 ještě stále měl na více než 500 růži, totiž 506. Pak ale nastal „sešup“. Reálné mzdy se v důsledku mimořádně inflace dramaticky propadly, takže milenci průměrná hrubá mzda stačila jen na 465 růží, o rok později na 472 těchto květin.
Milostná schůzka potemnělém kině dnes také vyjde dráž než v minulosti. Je však třeba se vydat dávněji. Za průměrnou hrubou mzdu lze dnes pořídit lehce přes 270 vstupenek. Tento stav trvá už od roku 2021.
To znamená, že návštěva biografu zdražuje víceméně v souladu s mimořádnou inflační vlnou uplynulých let, na rozdíl od růží. Ovšem rodiče dnešních mladých milenců si kino mohli dopřát snáze. Vždyť třeba roku 1996 pořídili za tehdejší průměrnou měsíční mzdu 318 vstupenek, a roku 1991 dokonce 390. Tedy skoro o 120 více než dnes.
Zamilovaná psaníčka, „líbesbrífy“, dnes již vytlačily sociální sítě, smajlíci, digitální srdíčka, esemesky či láskyplné online vzkazy. Pokud by si však milenci zatoužili – jako ještě právě jejich rodiče – posílat papírová psaní prodchnutá láskou, opět si připlatí.
Roku 1991 stačila průměrná mzda na poslaní 3 792 dopisů. Roku 2023 už to bylo jen 1 362 dopisů. Poslání „líbesbrífu“ je dnes tedy reálně, vzhledem k výši mzdy, 2,8dražší než začátkem 90. let.
Dodejme, že roku 2012 si člověk za průměrnou mzdu mohl dovolit 5,2 běžného zlatého snubního prstenu, roku 2023 už jen 4,5 srovnatelného šperku. Aby toho nebylo málo, milencům se prodraží také cesta pod rozkvetlou třešeň. A to, i když půjdou pěšky. Čas jsou totiž peníze. A třešní v Česku v uplynulých letech ubylo.
Pod rozkvetlý strom je tak třeba vážit v průměru delší cestu. V roce 1996 bylo v Česku 1,63 milionů stromů třešní, plyne z dat ČSÚ. V roce 2022 již jen 1,36 milionu. Ovocné sady totiž obecně ustupují pěstování jiných plodin, například z důvodu úprav příslušného dotačního nastavení.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)