Láska za všechny peníze. Virtuální Don Juanové a náruživé paničky

Od roku 2008 až do loňska navazoval bývalý učitel a gambler, závislý na hazardu na internetové seznamce vztahy s různými ženami. Postupem času po nich žádal zapůjčení vysokých finančních částek, od stovek tisíc korun až po 2,6 milionu. Navíc nešlo ani o výjimečně okouzlujícího playboye, jen o velmi zdatného podvodníka, který desítky žen dokázal přesvědčit, že je miluje. Ty se pak kvůli němu dopouštěly až neuvěřitelných činů.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Seznam podvodníkových záminek pro půjčení hotovosti byl skutečně pestrý a rafinovaný. Tu žádal zaplacení pohřbu otce, jindy uhrazení drahé zdravotní péče pro příbuznou, příspěvek na vysněnou společnou dovolenou, zálohu na kauci na společné bydlení, peníze na uhrazení škody za dopravní nehodu, tisíce na uhrazení alimentů nebo dluhů advokátovi či lichváři. Přestože věděl, že není ve finančních možnostech milenek půjčit mu, aniž by se nezadlužily, vylákal od nebohých žen téměř osmnáct milionů korun. Splatil jim ale jen pouhý zlomek.

Sociální slepota

„Ženám slibuje manželství, slibuje děti a ty také dělá,“ poznamenal trefně vyšetřující kriminalista a dodal, že mimořádně protřelý podvodník se v profilech seznamek prezentoval vždy jako abstinent, nekuřák a muž s vyřešenou minulostí. Nenápadně ovšem potenciálním partnerkám zamlčel, že je na něj vedena celá řada exekucí. S pěti z nich dokonce nezůstal jen u plánů a potomka skutečně počal. A ženy mu pod příslibem manželství dávaly peníze až s neuvěřitelnou důvěrou. Jen jediná z nich si zjistila, že je na snoubence vedena řada exekucí a přísun půjček rázně zastavila.

Neobvyklý příběh? Ani náhodou! Stačí nahlédnout do policejních statistik a objeví se příběhy ještě bláznivější. Všechny mají ovšem jedno společné – vztahovou manipulaci na sociálních sítích.

„Manipulace s veřejností jistě není ničím novým, ovšem dramatický nárůst přišel s rozšířením sociálních sítí, zprávy se šíří raketovou rychlostí a navíc získávají na důvěryhodnosti tím, že jsou zasílané přáteli,“ uvedl k rozšíření manipulativního jednání psycholog Jan Kulhánek.

PSALI JSME:
Exekutoři jásají: Čechy zajímají finance partnerů, až když za ně musí platit jejich dluhy

Don Juan ze Senegalu

Sedmašedesátiletou ženu na Facebooku okouzlil zcela neznámý muž. Vyznával jí osobní sympatie, lásku a pod různými záminkami ji neustále žádal o půjčku. Tvrdil, že žije v USA a peníze potřebuje na provedení ropného vrtu či k úhradě celních poplatků. Zamilovaná žena mu finance postupně zasílala. Když ale odmítla posílat další, podvodník přestal komunikovat a na výzvy, aby prostředky vrátil, nereagoval. Peníze si podle firmy, která převod zprostředkovala, vyzvedl v Senegalu.

„Pokud cítíme ze strany druhého člověka, ať už jde o partnera, dítěte či rodiče, ale i média nebo politika tlak, musíme se ptát, o co mu jde, co nám neřekl a jaké emoce v nás vyvolává tím, co řekl. Je to trochu věcí tréninku, někteří lidé, kteří například v dětství často zažívali manipulativní přístup dospělých, bývají k podobnému jednání citlivější a vnímavější,“ dodal Kulhánek.

Chrabrý veterán

Jiný podvodník se podle policie dokonce vydával za vojáka na zahraniční misi v Afghánistánu. Ženě, kterou poprvé kontaktoval také přes sociální sítě, sliboval společný život a tvrdil, že od vlády USA dostal vysokou odměnu, kterou by si rád u ní uschoval. Zamilovaná žena jeho slibům uvěřila.

Neznámému napsala všechny své osobní údaje, později ji dokonce několikrát kontaktovala přepravní společnost, která pod různými legendami žádala poplatky. Postupně tak zaslala finanční hotovost ve výši několika tisíc euro. V souhrnu žena údajně přišla o částku přesahující půl milionu korun. Na společný život s chrabrým vojákem ovšem stále marně čeká.

PSALI JSME:
Drobná lež nevadí? Kdepak. I to je úvěrový podvod

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nárůst volatility může být pro dolar zkouškou

Americký dolar v poslední době oslabil. Další pokles se ale může v krátkodobém horizontu zkomplikovat, pokud americký Kongres nedokáže přijít s dostatkem nových stimulů. A časové okno pro zavedení nových opatření je …

Centrální bankéři úrokové sazby opět neměnili

Úrokové sazby České národní banky (ČNB) zůstávají i po dnešním zasedání beze změny. Základní repo sazba tak i nadále činí 0,25 % a nezměněné zůstaly i diskontní a lombardní sazba. Překvapením dnešní rozhodnutí pro …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ze sedláka kulakem. Dočká se Jan Brom třicet let po své smrti rehabilitace?

Kauza
Pražský advokát Lubomír Müller na sebe před týdnem upozornil kvůli více než 120 let starému případu tzv. hilsneriády. Tento týden se u okresního soudu v Prachaticích otevře rehabilitace rodiny sedláka Broma, který je právě letos v létě třicet let po smrti a jenž se stal další obětí komunistického režimu z doby násilné kolektivizace v 50. letech minulého století.
Rolovat nahoru