Láska za všechny peníze. Virtuální Don Juanové a náruživé paničky

Od roku 2008 až do loňska navazoval bývalý učitel a gambler, závislý na hazardu na internetové seznamce vztahy s různými ženami. Postupem času po nich žádal zapůjčení vysokých finančních částek, od stovek tisíc korun až po 2,6 milionu. Navíc nešlo ani o výjimečně okouzlujícího playboye, jen o velmi zdatného podvodníka, který desítky žen dokázal přesvědčit, že je miluje. Ty se pak kvůli němu dopouštěly až neuvěřitelných činů.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Seznam podvodníkových záminek pro půjčení hotovosti byl skutečně pestrý a rafinovaný. Tu žádal zaplacení pohřbu otce, jindy uhrazení drahé zdravotní péče pro příbuznou, příspěvek na vysněnou společnou dovolenou, zálohu na kauci na společné bydlení, peníze na uhrazení škody za dopravní nehodu, tisíce na uhrazení alimentů nebo dluhů advokátovi či lichváři. Přestože věděl, že není ve finančních možnostech milenek půjčit mu, aniž by se nezadlužily, vylákal od nebohých žen téměř osmnáct milionů korun. Splatil jim ale jen pouhý zlomek.

Sociální slepota

„Ženám slibuje manželství, slibuje děti a ty také dělá,“ poznamenal trefně vyšetřující kriminalista a dodal, že mimořádně protřelý podvodník se v profilech seznamek prezentoval vždy jako abstinent, nekuřák a muž s vyřešenou minulostí. Nenápadně ovšem potenciálním partnerkám zamlčel, že je na něj vedena celá řada exekucí. S pěti z nich dokonce nezůstal jen u plánů a potomka skutečně počal. A ženy mu pod příslibem manželství dávaly peníze až s neuvěřitelnou důvěrou. Jen jediná z nich si zjistila, že je na snoubence vedena řada exekucí a přísun půjček rázně zastavila.

Neobvyklý příběh? Ani náhodou! Stačí nahlédnout do policejních statistik a objeví se příběhy ještě bláznivější. Všechny mají ovšem jedno společné – vztahovou manipulaci na sociálních sítích.

„Manipulace s veřejností jistě není ničím novým, ovšem dramatický nárůst přišel s rozšířením sociálních sítí, zprávy se šíří raketovou rychlostí a navíc získávají na důvěryhodnosti tím, že jsou zasílané přáteli,“ uvedl k rozšíření manipulativního jednání psycholog Jan Kulhánek.

Don Juan ze Senegalu

Sedmašedesátiletou ženu na Facebooku okouzlil zcela neznámý muž. Vyznával jí osobní sympatie, lásku a pod různými záminkami ji neustále žádal o půjčku. Tvrdil, že žije v USA a peníze potřebuje na provedení ropného vrtu či k úhradě celních poplatků. Zamilovaná žena mu finance postupně zasílala. Když ale odmítla posílat další, podvodník přestal komunikovat a na výzvy, aby prostředky vrátil, nereagoval. Peníze si podle firmy, která převod zprostředkovala, vyzvedl v Senegalu.

„Pokud cítíme ze strany druhého člověka, ať už jde o partnera, dítěte či rodiče, ale i média nebo politika tlak, musíme se ptát, o co mu jde, co nám neřekl a jaké emoce v nás vyvolává tím, co řekl. Je to trochu věcí tréninku, někteří lidé, kteří například v dětství často zažívali manipulativní přístup dospělých, bývají k podobnému jednání citlivější a vnímavější,“ dodal Kulhánek.

Chrabrý veterán

Jiný podvodník se podle policie dokonce vydával za vojáka na zahraniční misi v Afghánistánu. Ženě, kterou poprvé kontaktoval také přes sociální sítě, sliboval společný život a tvrdil, že od vlády USA dostal vysokou odměnu, kterou by si rád u ní uschoval. Zamilovaná žena jeho slibům uvěřila.

Neznámému napsala všechny své osobní údaje, později ji dokonce několikrát kontaktovala přepravní společnost, která pod různými legendami žádala poplatky. Postupně tak zaslala finanční hotovost ve výši několika tisíc euro. V souhrnu žena údajně přišla o částku přesahující půl milionu korun. Na společný život s chrabrým vojákem ovšem stále marně čeká.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB