Lednové zakázky v průmyslu působily nadějně. Nebýt koronaviru

Kdyby světová ekonomika nebyla pod tlakem koronaviru, tak by lednové nové zakázky v průmyslu působily hodně nadějně. Tvrdí to analytik ČSOB Petr Dufek a dodává: „Vzhledem ke komplikacím v dodavatelských řetězcích i neustále se zhoršujícím výhledům nejen evropské ekonomiky je však výhled průmyslu bez ohledu na nové objednávky velmi nejistý.“
Tuzemský průmysl táhla letos v lednu automobilová výroba, avšak i ona ještě teprve pocítí citelný pokles způsobený šířením koronavirové nákazy. Ilustrační foto: Škoda Auto

Samotný výkon průmyslu v lednu poklesl (-1,4 %), ale to vlastně ani nebylo žádné překvapení, konstatoval Dufek. Redakci FAEI.cz to potvrdil i hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda: „Průmyslová výroba v Česku se v lednu dle očekávání propadla, přičemž její meziroční pokles – rovněž v souladu s očekáváním – nebyl tak hluboký jako pokles z října či listopadu loňského roku. To svědčí o určitém začátku stabilizace situace, které nahrávala počínající stabilizace německé průmyslové výroby.“

Podle Dufka byl nepochybně pozitivní nárůst výroby automobilového průmyslu, který až neuvěřitelně kontrastuje s vývojem v Německu, kde se automobilový průmysl už delší dobu propadá a své dno si ještě rozhodně nenalezl. Kovanda připomíná, že za stabilizací německého průmyslu stojí dílčí obchodní dohoda USA a Číny, dojednaná loni na sklonku roku a podepsaná letos v lednu. „Ta na trhy i do mezinárodních obchodních vztahů vnesla určité uklidnění napjatí a nejisté situace,“ říká Kovanda.

Jedním dech ale dodává, že „stabilizace jak českého, tak německého průmyslu ale není udržitelná, neboť již v březnových číslech se projeví ekonomický dopad šíření koronavirové nákazy“. Ta nejprve ochromila čínskou ekonomiku a navázané dodávky a obchod a nyní ochromuje ekonomiku celosvětově.

PSALI JSME:
Čínská ekonomika kvůli koronaviru totálně „klekla“. Propad pocítí celá planeta

Dufek předpokládá, že „tuzemský průmysl jako exportně orientované odvětví čeká slabá první polovina roku“, nicméně poté, co odezní současná koronavirová nákaza, bude se vzhledem ke své již prověřené flexibilitě rychle vracet do dřívějších kolejí. Situaci by prý alespoň drobně mohla ulehčit úspora nákladů za pohonné hmoty. „Jde však jen o jednotky miliard korun, takže samotný efekt této úspory v dobách vysokých cen elektřiny bude jen symbolický,“ domnívá se ekonom ČSOB.

Kovanda připomíná, že tuzemský průmysl táhla v lednu automobilová výroba, avšak i ona ještě teprve pocítí citelný pokles způsobený šířením koronavirové nákazy. „V souvislosti se současnými stále přísnějšími opatřeními, které za účelem potlačení jejího šíření zavádí česká vláda, nelze vyloučit odstávky provozu alespoň v části tuzemského průmyslu,“ domnívá se ekonom.

Podle něj je z důvodu zpomalení globální ekonomiky, které dokonce hrozí recese, třeba počítat se závažným zadrhnutím českého exportu a na něj navázané průmyslové výroby. „Realisticky je třeba předpokládat, že tuzemský průmysl se letos propadne, a to přinejlepším o jedno procento,“ uzavírá ekonom Kovanda.

PSALI JSME:
Česká ekonomika vloni zklamala. Doléhají na ni problémy německého hospodářství

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB