Lék na metamorfózu světa? Posilování nezávislosti a spolupráce se spolehlivými partnery

Probíhající mocenský rebalanc, zastoupený aktuálně navenek primárně válkou na Ukrajině, přepisuje pravidla, jimiž se řídí globální ekonomika, politika, ale i byznys. Stále více státních i nestátních hráčů navíc zneužívá přeshraniční vazby, jako jsou dodávky klíčových součástek a zdrojů, k dosažení svých cílů. O tom, jak se na něco podobného mají státy, firmy a investoři připravit, se tento týden diskutovalo v rámci v pořadí druhého ALTER EKOnomického fóra.
Probíhající mocenský rebalanc, zastoupený aktuálně navenek primárně válkou na Ukrajině, přepisuje pravidla, jimiž se řídí globální ekonomika, politika, ale i byznys. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejen západní svět v důsledku probíhající deglobalizace doprovázené redefinicí bezpečnostních rizik přichází o jistoty a čelí dění, které bylo donedávna pro většinu lidí jen těžko představitelné. Na tuto nejistotu a dříve nemyslitelné je třeba reagovat a hledat cesty, jež obnoví politickou i ekonomickou stabilitu.

Intenzivně se v poslední době diskutuje mimo jiné o posilování nezávislosti států, tedy mimo jiné o navracení výroby „domů“ a posilování ekonomických a politicko-ekonomických vztahů s partnery, kteří se jeví jako dlouhodobě spolehliví.

To souvisí i s nárůstem takzvaných hybridních hrozeb, na které je třeba se podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR, armádního generála Aleše Opaty, připravovat komplexně, na úrovni celých států a větších politických celků. „Tam, kde jsme schopni snížit svou závislost, bychom se o to měli snažit. Tam, kde toho schopni nejsme, bychom měli budovat spolupráci se spolehlivými partnery,“ uvedl.

PSALI JSME:
Jaká je definice bezpečnosti? A co přepisuje pravidla globální ekonomiky i politiky?

Roger Tooze, jeden ze zakladatelů mezinárodní politické ekonomie a expert na procesy globalizace, nabídl nejen pro Česko povzbudivý pohled, když vysvětlil, že probíhající světovou metamorfózu lze vnímat i jako příležitost pro menší ekonomiky, které mohou být ve srovnání s „obry“ typu Německa nebo Francie flexibilnější.

Zároveň ale Tooze varoval před ukvapenými rozhodnutími, protože „to, co fungovalo minulý týden, nemusí fungovat i příští“. Každá změna podle něj musí být promyšlená a koncepční.

Odpolední program druhého ALTER EKOnomického fóra se zaměřil na ekonomiku, byznys a investice v kontextu dříve řečeného a nabídl pohled odborníku se zkušenostmi „z praxe“. Jana Matesová, ekonomka a někdejší zástupkyně ČR ve Světové bance, mimo jiné upozornila na sílu Západu v oblasti technologií. Jednou z hlavních „zbraní“ Západu je podle ní to, že technologie, jimiž disponuje, nejsou země typu Ruska schopné ani vyrobit, ani získat jinde ve světě.

„Tuto výhodu si musíme chránit,“ zdůraznila a rovněž upozornila, že ekonomické problémy, kterým kvůli ruské agresi na Ukrajině čelíme, staví společnost před klíčovou otázkou, a sice: Má větší cenu aktuální životní úroveň, nebo hodnoty, na kterých stojí demokracie?

PSALI JSME:
Ekonomický cyklus nás doběhne. Za inflací přijde recese

Měnící se ekonomicko-politické prostředí má samozřejmě nemalý vliv také na svět investic, o čemž hovořili na závěr fóra Tomas Michálek, partner STARTer Investment Partners, a Pavel Kohout, člen investičního výboru Algorithmic Sicav.

Oba řečníci upozornili na potřebu reflektovat politická rizika, tedy nerozhodovat se při alokaci kapitálu jen podle možných výnosů, ale i na základě udržitelnosti investice a záruk investorům. Právě politická rizika jsou pro Michálka i Kohouta mimo jiné důvodem, proč je pro ně Čína z hlediska investic „zavřená“.

„Klíčovým slovem je pro mě v současném prostředí ve světě investic likvidita, a to jak interní – schopnost firmy ustát zhoršující se prostředí –, tak externí – snadná obchodovatelnost investice,“ vyzdvihl Michálek.

Na úplný závěr se oba pokusili odhadnout, co investory na rozvinutých trzích, hlavně v USA, čeká příští rok. Pavel Kohout očekává pro některé možná až překvapivě rychlé odeznívání vysoké inflace. Michálek v o něco obezřetnější předpovědi uvedl, že může ještě rok trvat, než „dojde k definitivnímu zničení nadbytku kapitálu, který vyhnal trhy během dvou let nahoru“.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Inflace? Za rok bychom na tom mohli být lépe, říká ekonom Martin Kupka

Zavřít reklamu ×
  1. Již stará anglická šlechta říkala: „Jsem pro každou změnu, hlavně když zůstane všechno při starém.“ Moje matka často používala citát: „Když nemůže hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře.“ Tím nechtěla říci, že hora nemá Mohameda v dostatečné úctě. Ale, že jen tak pozná, že stojí zato ho vyslechnout. A pak mám vlastní citát: „Nevěř člověku, který se chlubí cizím peřím. Mohl bys dopadnout jako ten pták.“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika padá do stagflace

Centrální banky nejen napříč Evropou již pochopily, že inflace není způsobena jen narušenými dodavatelskými řetězci, ale především velmi uvolněnou měnovou politikou. Česká inflace na 18procentech a „holubičí“ …

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …