Lékaři bez hranic vyhlašují krizovou sbírku na boj s COVID-19 a důsledky pandemie

Onemocnění COVID-19 už postihlo v různé míře většinu zemí světa. Lékaři bez hranic zasahují proti této nemoci v desítkách států, včetně těch nejvíce postižených v Evropě. Připravují se také na další vlnu pandemie – v Africe, Latinské Americe či na Blízkém východě. Česká kancelář Lékařů bez hranic vyhlašuje krizovou sbírku na boj s COVID-19 a důsledky nákazy.
Logo: Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic svou pomoc postupně rozšiřují v evropských státech nejvíce zasažených touto chorobou jako je Itálie, Španělsko, Francie či Belgie. V rámci svých možností podporují vyčerpané zdravotníky a nejvíce zranitelné skupiny obyvatel – seniory, lidi bez domova nebo lidi na útěku (více informací o zásahu Lékařů bez hranic v Evropě najdete zde).

Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace však v souvislosti s COVID-19 pomáhá rovněž  v mnoha zemích v Africe, Asii či Latinské Americe, kde působila už před pandemií. Svou práci adaptuje s ohledem na šíření tohoto virového onemocnění a v rámci možností je připravena pomoc navýšit.

Na řadě míst připravuje nebo pomáhá připravovat nemocnice na příjem pacientů s COVID-19. Školí místní zdravotníky. Zavádí či pomáhá zavádět opatření pro prevenci a kontrolu šíření infekce. Dále například zvyšuje povědomí o prevenci před infekcí. To vše zpravidla ve spolupráci s místními zdravotnickými úřady.

Kupříkladu v Iráku začala podporovat jednu ze tří nemocnic v Bagdádu, které místní ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo pro příjem pacientů s COVID-19. Lékaři bez hranic zařízení poskytli ochranné zdravotnické pomůcky a zaměstnancům školení. V regionální nemocnici v kamerunském městě Buea budují oddělení s dvaceti lůžky pro izolaci pacientů a školí zdravotníky. V Kyrgyzstánu zahájili osvětovou kampaň s důrazem na pacienty s tuberkulózou, kteří patří mezi nejohroženější skupiny u COVID-19. Podobně pomáhají i jinde (podrobněji o zásahu Lékařů bez hranic proti COVID-19 zde).

Mnoho lidí se nemůže chránit

Zároveň musí udržet v chodu už existující programy a ošetřovat pacienty s dalšími nemocemi nebo poraněními – ať už jde o urgentní ošetření zraněných v konfliktních oblastech, péči o pacienty s chronickými nemocemi (jako je cukrovka, HIV, tuberkulóza), léčbu podvýživy, spalniček či třeba malárie. Na péči Lékařů bez hranic závisejí statisíce lidí.

Pandemie COVID-19 ochromila některé z nejvyspělejších zdravotnických systémů světa v zemích, kde mají lidé přístup k čisté vodě a mohou se izolovat. Mnoho lidí na řadě míst však tuto možnost, jak se chránit před nákazou, vůbec nemá (například v uprchlických táborech či slumech). Navíc dosud není jasné, co může COVID-19 způsobit v komunitách, které se kupříkladu potýkají s vážnými formami podvýživy či epidemiemi chorob jako jsou spalničky.

„Pandemie COVID-19 zasáhla celý svět včetně Česka a Slovenska, situace je náročná. Drtivá většina českých a slovenských zdravotníků, kteří jezdí na mise Lékařů bez hranic, momentálně pracuje v tuzemských nemocnicích. Lékaři bez hranic mohou své projekty v jednotlivých zemích adaptovat na šíření COVID-19 zejména díky vysokému nasazení místních kolegů. Ti tvoří naprostou většinu pracovníků organizace. Máme však velké obavy z rozšíření nákazy do míst, kde zdravotnické systémy jen stěží zvládají i běžný počet pacientů,“ uvedla Sylva Horáková, ředitelka české kanceláře Lékařů bez hranic.

Mnoho lidí bude odkázáno na solidaritu mezinárodního společenství. Lékaři bez hranic proto vyhlašují krizovou sbírku na boj s COVID-19 a důsledky pandemie. Přispět je možné přes darovací formulář https://darujte.lekari-bez-hranic.cz/covid-19 anebo na krizový účet č. 222 666/2700.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB