Lékaři bez hranic vyhlašují krizovou sbírku na boj s COVID-19 a důsledky pandemie

Onemocnění COVID-19 už postihlo v různé míře většinu zemí světa. Lékaři bez hranic zasahují proti této nemoci v desítkách států, včetně těch nejvíce postižených v Evropě. Připravují se také na další vlnu pandemie – v Africe, Latinské Americe či na Blízkém východě. Česká kancelář Lékařů bez hranic vyhlašuje krizovou sbírku na boj s COVID-19 a důsledky nákazy.
Logo: Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic svou pomoc postupně rozšiřují v evropských státech nejvíce zasažených touto chorobou jako je Itálie, Španělsko, Francie či Belgie. V rámci svých možností podporují vyčerpané zdravotníky a nejvíce zranitelné skupiny obyvatel – seniory, lidi bez domova nebo lidi na útěku (více informací o zásahu Lékařů bez hranic v Evropě najdete zde).

Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace však v souvislosti s COVID-19 pomáhá rovněž  v mnoha zemích v Africe, Asii či Latinské Americe, kde působila už před pandemií. Svou práci adaptuje s ohledem na šíření tohoto virového onemocnění a v rámci možností je připravena pomoc navýšit.

Na řadě míst připravuje nebo pomáhá připravovat nemocnice na příjem pacientů s COVID-19. Školí místní zdravotníky. Zavádí či pomáhá zavádět opatření pro prevenci a kontrolu šíření infekce. Dále například zvyšuje povědomí o prevenci před infekcí. To vše zpravidla ve spolupráci s místními zdravotnickými úřady.

Kupříkladu v Iráku začala podporovat jednu ze tří nemocnic v Bagdádu, které místní ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo pro příjem pacientů s COVID-19. Lékaři bez hranic zařízení poskytli ochranné zdravotnické pomůcky a zaměstnancům školení. V regionální nemocnici v kamerunském městě Buea budují oddělení s dvaceti lůžky pro izolaci pacientů a školí zdravotníky. V Kyrgyzstánu zahájili osvětovou kampaň s důrazem na pacienty s tuberkulózou, kteří patří mezi nejohroženější skupiny u COVID-19. Podobně pomáhají i jinde (podrobněji o zásahu Lékařů bez hranic proti COVID-19 zde).

Mnoho lidí se nemůže chránit

Zároveň musí udržet v chodu už existující programy a ošetřovat pacienty s dalšími nemocemi nebo poraněními – ať už jde o urgentní ošetření zraněných v konfliktních oblastech, péči o pacienty s chronickými nemocemi (jako je cukrovka, HIV, tuberkulóza), léčbu podvýživy, spalniček či třeba malárie. Na péči Lékařů bez hranic závisejí statisíce lidí.

Pandemie COVID-19 ochromila některé z nejvyspělejších zdravotnických systémů světa v zemích, kde mají lidé přístup k čisté vodě a mohou se izolovat. Mnoho lidí na řadě míst však tuto možnost, jak se chránit před nákazou, vůbec nemá (například v uprchlických táborech či slumech). Navíc dosud není jasné, co může COVID-19 způsobit v komunitách, které se kupříkladu potýkají s vážnými formami podvýživy či epidemiemi chorob jako jsou spalničky.

„Pandemie COVID-19 zasáhla celý svět včetně Česka a Slovenska, situace je náročná. Drtivá většina českých a slovenských zdravotníků, kteří jezdí na mise Lékařů bez hranic, momentálně pracuje v tuzemských nemocnicích. Lékaři bez hranic mohou své projekty v jednotlivých zemích adaptovat na šíření COVID-19 zejména díky vysokému nasazení místních kolegů. Ti tvoří naprostou většinu pracovníků organizace. Máme však velké obavy z rozšíření nákazy do míst, kde zdravotnické systémy jen stěží zvládají i běžný počet pacientů,“ uvedla Sylva Horáková, ředitelka české kanceláře Lékařů bez hranic.

Mnoho lidí bude odkázáno na solidaritu mezinárodního společenství. Lékaři bez hranic proto vyhlašují krizovou sbírku na boj s COVID-19 a důsledky pandemie. Přispět je možné přes darovací formulář https://darujte.lekari-bez-hranic.cz/covid-19 anebo na krizový účet č. 222 666/2700.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jak jednat s pojišťovnou v případě autonehody?

Autonehody se odehrávají každý den na našich i evropských silnicích a měli byste si být vědomi, že se vám mohou také stát. Mnoho řidičů neví, jak jednat s pojišťovnou v případě nehody.

Ajurvéda jako mužská záležitost

Jak jsou na tom muži se zdravím? Krátký pohled na výskyt klasických civilizačních chorob neposkytuje silnému pohlaví zrovna dobré vyhlídky. Dvě třetiny všech případů vyhřezlých meziobratlových plotének postihují …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru