Léky, doplňky stravy i potraviny se mohou „poprat“ a poškodit zdraví

Více léků, lepší zdraví? Volně prodejné a lehce dostupné léky jsou požehnáním. Češi je ale často nevhodně kombinují. A zatímco za ně i své zdraví utrácíme horentní sumy, mohou ohrozit dokonce i život.
Některé kombinace léčiv představují přímé ohrožení zdraví a života. Foto: Pixabay

Pro své zdraví chceme udělat maximum, neváháme proto sáhnout i hlouběji do kapsy. O rizicích užívání léků bez receptu nebo doplňků stravy často ani netušíme. Nevhodnou kombinací si totiž můžeme uškodit. Z čísel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), která provozuje internetovou poradnu Znám své léky, vyplývá, že problémů s nežádoucími interakcemi neubývá, spíše jich je rok od roku více.

„V roce 2018 dosáhl podíl dotazů s alespoň jednou potenciální lékovou interakcí skoro 41 procent. Když jsme dotazy sčítali na jaře 2017, vycházelo to na 35,5 procenta, ale do konce roku podíl vystoupal na 37 procent,“ uvádí výkonný ředitel AIFP Mgr. Jakub Dvořáček, MHA.

Jsou však i takové kombinace léčiv, které představují přímé ohrožení zdraví a života. „Loni jsme jich u tazatelů odhalili 65. V medikaci 22 tazatelů se vyskytovalo dokonce víc než deset potenciálních lékových interakcí najednou. Rekordní počet byl 18 interakcí u jediného uživatele,“ popisuje odborný garant poradny, farmaceut Mgr. Petr Průša.

Problémem může být také kombinace určitých léčiv a potravin. „Klasickým příkladem je kombinace warfarinu proti srážení krve a potravin s vysokým obsahem vitaminu K,“ uvedl Slíva. K těmto potravinám se řadí zejména listová a košťálová zelenina.

„Někteří pacienti příliš nedbají na stanovené dávkování. Berou si léky, jak uznají za vhodné. Například vysadí jednu nebo více dávek, a aby to vyrovnali, vezmou si potom větší množství léku najednou. To všechno zvyšuje riziko nežádoucích účinků včetně interakcí,“ upozorňuje MUDr. Jiří Slíva, Ph.D., farmakolog z 3. lékařské fakulty UK.

PSALI JSME:
Lidé mnohdy ani nevědí, jaké léky doma mají

Správný léčebný režim ohlídá aplikace

Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) všem svým klientům zdarma a plně automaticky hlídá, zda jim jejich lékaři omylem, či na základě nekompletních informací, nepředepsali nevhodnou kombinaci léků. Novinka je součástí aplikace VITAKARTA, kterou si mohou všichni klienti pojišťovny zdarma nainstalovat do mobilního telefonu nebo ji využívat na webu.

„Klienty upozorňujeme od středně závažných interakcí léků a upozorňujeme také na shodu a podobnost lékových skupin, jejich rizikové podávání nebo nevhodné užívání,” vysvětluje Radka Brichcínová, vedoucí oddělení kontroly léčivých přípravků.

Kartu můžete mimo hlídání bezpečných lékových kombinací využít také pro připomínání času a dávkování, kdy si lék vzít. VITAKARTA pak ohlídá i docházející zásobu léků a klienta upozorní, že už je čas zajít k lékaři respektive do lékárny pro další balení léku.

PSALI JSME:
Pacienti budou mít svůj lék dostupný v jakékoliv lékárně, tvrdí náměstek Filip Vrubel

Denis Drahoš

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Největší dilema života. Ukončit těhotenství, nebo ne?

Čekáte miminko, těšíte se, ale pak se z genetického testu dozvíte, že se plod nevyvíjí dobře. Ze dne na den se tak musíte rozhodnout, co dál. Ukončit těhotenství a jít na potrat? Nebo si děťátko nechat, i když bude …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru