
Například studenti v oblasti financí, personalistiky, marketingu nebo práv mohou sehnat zajímavé prázdninové brigády, které je připraví na budoucí povolání. Pokud si však vyberou prestižní zaměstnavatele, musí se v některých případech spokojit s neplacenou stáží.
Kdo nechce pojmout brigádu jako přivýdělek a zábavu někde v bistru na koupališti, měl by si najít takovou práci, která pro něj bude mít opravdu smysl. Někdy se totiž může stát, že brigádník například v advokátní kanceláři stráví brigádu u kopírky jako pomocná síla. Důležité je dát studentovi šanci zapojit se do komplexnějších procesů. Aby byla brigáda opravdovou praxí v jeho oboru, a ne pouze nudnou kancelářskou činností.
Prestižní zaměstnavatelé nabízejí brigády, často právě neplacené, i s vidinou toho, že si mezi studenty vyberou své budoucí kolegy. Absolventi takové prázdninové stáže získávají zajímavý údaj do svého životopisu.
I když je prestižní firma, u které brigádu prodělali, nakonec nezaměstná, jiné firmy z oboru po nich v budoucnu možná rády sáhnou. Studenti by proto neměli zapomenout na konci smluvené výpomoci požádat nadřízeného o písemnou referenci, která poslouží jako potvrzení o vykonané stáži.
A jak si brigádu ve studovaném oboru najít? Je vhodné sledovat na internetu nabídky firem i personálních agentur. Není od věci zkusit napřímo kontaktovat e-mailem nebo telefonátem vysněnou společnost. Když personalisté registrují opravdu velký zájem, je to pro ně pozitivní signál a takový člověk má šanci brigádu nebo stáž získat.
Výbornou volbou bývá také letní brigáda v zahraničí. Mladý člověk získá nejen pracovní zkušenosti, ale zároveň se naučí fungovat samostatně. Navíc prohlubuje své znalosti cizích jazyků a poznává jiné kultury. To se mu v budoucí kariéře bude hodit.
Autor je managing partner ve společnosti Devire
(Redakčně upraveno)