Letní prázdniny dorazily i na trh se státními dluhopisy

Názor
Ministerstvo financí ve včerejší aukci státních dluhopisů získalo 12,2 miliardy korun. Investoři požadovali zhruba o polovinu více. Oproti předchozím aukcím zájem o české dluhopisy výrazně poklesl, ale to vzhledem k letním měsícům není překvapením. Zajímavější pro nás tak budou až zářijová data.
Celkově si česká vláda dosud zajistila lehce přes 70 procent všech letošních výpůjčních potřeb. Foto: Vláda ČR

Navíc duben a květen lze považovat za mimořádně úspěšné měsíce z pohledu poptávky a od té doby české státní dluhopisy významně zdražily, a to jak nominálně, tak zejména vůči jiným srovnatelným aktivům na finančních trzích.

Z dlouhodobého pohledu tak včera šlo spíše o mírně podprůměrnou aukci. Největší zájem podle našich očekávání byl o dluhopis s nejdelší nabízenou splatností patnáct let. Ten se prodal s průměrným výnosem do splatnosti 1,90 procenta. Zájem o něj byl podpořen výhodnou cenou oproti ostatním i pravděpodobně poslední aukcí tohoto dluhopisu.

PSALI JSME:
Hlad po českých státních dluhopisech

Celkově si podle našich výpočtů vláda doposavad zajistila lehce přes 70 procent všech letošních výpůjčních potřeb za našeho předpokladu výsledného deficitu státního rozpočtu ve výši 400 mld. Kč. To jí dává pohodlný prostor pro manévrování ve zbytku roku.

Pohodlnou situaci ministerstva financí dokládá i snaha předfinancovat si finanční potřeby pro příští rok již nyní, stejně jako k tomu přistoupila vláda v minulém roce. Součástí toho podle nás bude i emise eurového dluhopisů, která by měla pokrýt splatnost dříve emitovaného dluhopisů na zahraničních trzích.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České dluhopisy nadále atraktivní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Výrazně zdražuje benzín, lihoviny i voda

Červnová inflace činila v meziročním vyjádření 2,8 procenta, takže je výraznější než předpoklad České národní banky (ČNB) z její aktuální prognózy, čítající 2,7 procenta. Inflace je nadále poměrně výrazná, poblíž …

Mírný pokles inflace

Spotřebitelské ceny se v průběhu června zvýšily o 0,5 procenta, a to především v důsledku dalšího zdražování pohonných hmot, sezónně vyšších cen oblečení a obuvi, rekreací a v neposlední řadě i v důsledku nových cen …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru