Letní přestávka ve stavebnictví

Názor
Zatímco u průmyslu se červený výsledek dal čekat, stavebnictví svým srpnovým poklesem přece jen trochu překvapilo. Jeho produkce se totiž meziročně snížila o 3,7 %, což by sice bylo možné dát do souvislosti s loňským vysokým srovnávacím základem, nicméně meziměsíční propad o necelá tři procenta tento argument silně relativizují.
Letní přestávka ve stavebnictví. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokles stavebnictví šel na vrub pozemnímu stavitelství, zatímco to inženýrské nadále rostlo díky rozpracovaným veřejným zakázkám zejména v oblasti dopravní infrastruktury. Za aktuálně slabším výkonem pozemního stavitelství zatím nevidíme odklon developerů nebo útlum poptávky, takže toto jedno číslo není snad třeba příliš přeceňovat. Zvlášť když stavební firmy považují za překážku k růstu především nedostatek pracovníků a nikoliv zakázek. A občas i stavební materiál.

Růst tentokrát zaznamenala jen bytová výstavba, když se počet nově stavěných bytů zvýšil meziročně o 3,1 %. Od začátku roku je to nárůst už o téměř 15 %, což znamená o něco málo více než 3 200 bytů.

Největší nárůst výstavby zaznamenává současně nejdražší Praha, kde se letos začalo stavět 3 683 bytů. Je to stále výrazně méně než v dobách recese po roce 2008, a tak ani tento lokální „boom“ s trhem nemovitostí – a zejména cenami – příliš nezahýbe. Na to se stále ještě staví málo v důsledku přetrvávající rozbujelé byrokracie.

Stavebnictví se už nejspíše v září opět vrátilo k růstu a za celý letošní rok si podle našeho názoru může připsat zhruba tři procenta.

Autor je analytik Československé obchodní banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Učitelé a prodavačky odskákali zdražování bytů jako první

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Experimenty, mozky a červi

Jaká opatření snižují globální chudobu? Nobelovu cenu za ekonomii (pro puristy: Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela) získali letos Abhijit Banerjee (MIT), Esther Duflová …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru