Letní valorizace důchodů přijde na dvanáct miliard korun

Názor
Česká republika loni vykázala historicky nejvyšší schodek státního rozpočtu, 419,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které na dnešní tiskové konferenci zveřejnil ministr financí Zbyněk Stanjura. Deficit je tak ještě o 52,3 miliardy korun vyšší než ten za předloňský rok, kdy pandemie propukla.
K druhé valorizaci letos ze zákona dojde mimořádně kvůli rapidní inflaci. Důchodci by červenci měli dostat navíc průměrně zhruba 700 korun.

Shodou okolností několik minut před zahájením konference poprvé od roku 2012 překročila úroková sazba na desetiletém dluhopisu vlády České republiky psychologickou úroveň tří procent. Vláda ČR tak čelí nejvyšší úrokové sazbě na svém dluhu za posledních takřka deset let. Čelí tak dvojímu problému: Právě i kvůli historicky rekordnímu deficitu jí enormně narůstá samotný dluh, a navíc ještě narůstá výše úrokové sazby na tomto dluhu.

To zesiluje tlak na vládu, aby hledala úspory. Její možnosti jsou ale omezené, protože panuje rapidní inflace a protože nyní připravuje rozpočet na letošek v režimu provizoria. Koncepčněji tak může přistoupit až k návrhu rozpočtu na rok 2023. Letos navíc musí realizovat některé mimořádné výdaje, například druhou valorizaci důchodů, k níž dojde nejspíše v červenci.

PSALI JSME:
Důchody se v roce 2022 rekordně zvýší, zhruba o 1500 korun

Stanjura její náklady dnes vyčíslil na dvanáct miliard korun. K druhé valorizaci letos ze zákona dojde mimořádně kvůli rapidní inflaci. Důchodci by červenci měli dostat navíc průměrně zhruba 700 korun. Celkově se tedy jejich důchod letos navýší průměrně o přibližně 1500 korun, v absolutním vyjádření nejvíce v historii.

Právě rapidní inflace, jež se letos může průměrně přiblížit úrovni sedmi procent, pohání vzhůru na desetiletá maxima zmíněné úrokové sazby na dluhopisech vlády ČR. Rostoucí schodky a nárůst celkového zadlužení svým dílem k nárůstu úrokové sazby přispívají ovšem také. I proto je žádoucí dluh postupně redukovat.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Utáhneme opasky“ nejvíce od 90. let. Růst mezd nepokryje velkou inflaci

Zavřít reklamu ×
  1. Že se nepíše, kolik stojí zvyšování platů politiků a jejich další benefity, vždy se je operuje zvýšením důchodů. Není to diskriminace?

  2. Na důchody lidí kteří pracovaly a vydělávaly na své budoucí důchody nejsou peníze.Lidé co se nechtějí pracovat dostávají podpory a další benefiti o kterých ani nevíme a nikdo to raději ani nezveřejní,tak na to peníze jsou.Ještě jsem neslyšel že nebude na výplatu dávek!!!

    • Není to pravda. Lidé v produktivním věku nevydělávají na své budoucí důchody, ale na důchody stávajících důchodců. Naštěstí na valorizaci důchodů (a i na tu mimořádnou) existuje zákon. Takže pokud koaliční slepence tyto zákony nezruší, důchody budou nadále valorizovány. A za ten váš pravopis by vám měli důchod snížit o 10 %.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hrozba bankrotu USA je odvrácena

Republikánští vyjednávači se v neděli nad ránem středoevropského času dohodli s Bílým domem na navýšení stropu amerického veřejného zadlužení. Podařilo se jim tak odvrátit platební neschopnost Spojených států, která …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB