Letos měl přijít comeback „zelených akcií“. Trh má ale větší zájem o Rheinmetall

Názor
Tzv. zelené akcie čelí zvýšenému tlaku už od chvíle, kdy se po příchodu vakcín proti covidu zotavily komodity a následně vzrostla inflace na nejvyšší úroveň od 70. let. Letošní rok jim měl přinést úlevu. Na jeho počátku promítal trh do cen očekávaný značný pokles sazeb (počítalo se, že Fed, americká centrální banka, sníží sazby až sedmkrát, pozn. aut.).
Vzhledem ke značnému tempu růstu akcií obranného průmyslu má trh větší zájem o Rheinmetall než o akcie stavitele větrných elektráren na volném moři Orsted. Ilustrační foto: Enno Heidtmann – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16223815

Vzhledem k neústupné inflaci a robustní ekonomice je ale všechno jinak a teď už trh počítá jen se třemi až čtyřmi poklesy sazeb úrokových sazeb Fedu. Tato změna narativu zeleným akciím nijak neprospěla. Nepomohla ani rychle se šířící horečka kolem kryptoměn, polovodičů, umělé inteligence (AI), obrany a kybernetického zabezpečení.

Všechny tři naše zelené tematické koše, tedy zelená transformace, obnovitelná energie a skladování energie, se od počátku roku propadly o víc než 13 procent. Oproti tomu polovodiče ve stejném období o 16 procent posílily a obrana si polepšila o 14 procent.

Akcie Tesly od začátku roku klesly o 18 procent. Není divu, že teď Elon Musk sní o robotice a AI, když došel k závěru, že elektromobilita bude krutě prodělečná.

A ke všemu ještě od počátku roku posílil o dvě procenta i globální energetický sektor (jemuž dominují ropné a plynařské společnosti).

Za špatnými výsledky zelených akcií stojí hlavně vysoké úrokové sazby a nižší ceny zemního plynu. Zelená transformace je jedním z kapitálově nejnáročnějších sektorů ekonomiky a vysoké sazby omezují ziskovost mnoha zelených projektů.

A i když má toto odvětví i nadále vysokou prioritu, zejména v Evropě se do popředí politického zájmu dostává obrana. Vzhledem ke značnému tempu růstu akcií obranného průmyslu tak má trh větší zájem o Rheinmetall (německého výrobce vojenských technologií) než o Orsted (stavitele větrných elektráren na volném moři).

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidovci a zelení ve Švýcarsku blokují podporu Ukrajině

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB