Lidé do 40 let mohou ode dneška žádat o výhodnější půjčku na bydlení. Málokdo to ale ví

Program půjček na bydlení mladým, který Státní fond rozvoje bydlení, spustil v srpnu 2018, skončil fiaskem. Proto nyní stát svůj program výhodnějších půjček na bydlení upravuje a rozšiřuje. Veřejnost ale o takovém kroku není dostatečně informována. 
Půjčka i nyní, po svém rozšíření, může dávat smysl hlavně jen zájemcům v menších městech a na vesnicích. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V rozšířeném programu, nazvaném Vlastní bydlení, se zvyšuje maximální věk pro poskytnutí půjčky na bydlení pro mladé lidi, a to z 36 na 40 let. Navyšuje se také maximální částka poskytnutých úvěrů, a sice z 1,2 na dva miliony korun.

Žádosti lze podobně jako u zmíněného předchozího programu, Programu pro mladé, podávat od dnešního dne na pracovištích Státního fondu rozvoje bydlení v Praze a Olomouci. Stát ovšem podcenil osvětovou kampaň, a tak tato informace není veřejnosti dostatečně známa.

Původní program půjček na bydlení svůj účel nesplnil. Například v roce 2019 stát na podporu bydlení mladých vyčlenil takřka miliardu korun, avšak fond vyhověl žádostem jen zhruba v polovičním objemu, konkrétně za 494 miliony korun.

Důvodů nezdaru je hned několik. Prvním jsou poměrně svazující podmínky pro čerpání přidělených prostředků. Následně také ta skutečnost, že úrokové sazby hypoték v rozporu s předpokladem z počátku roku 2019 předloni postupně klesaly, přičemž na svůj pokles navázaly také v roce 2020 – tentokrát z důvodu koronavirové pandemie a souvisejícího ekonomického útlumu.

Bankám se navíc například v případě hypoték, resp. jejich podmínek dařilo účinně oslovovat obzvláště právě mladou klientelu. Některé banky například už předloni umožnily čerpat až takzvanou 90procentní hypotéku, a to zejména na takzvané „prvobydlení“, což jsou často startovací byty mladých, včetně mladých rodin s dětmi.

Na jaře 2020 pak v souvislosti s pandemickou situací Česká národní banka rozvolnila podmínky, resp. doporučení pro poskytování hypoték, což společně s poklesem úrokových sazeb zásadně přispělo k tomu, že loňský rok byl z hlediska objemu poskytnutých hypoték podle všeho historicky rekordní.

Problémem programu půjček na bydlení pro mladé bylo ovšem také omezení výše úvěru. Státní půjčka na bydlení byla v případě koupě bytu omezena již zmíněnou maximální hranicí poskytovaných prostředků ve výši 1,2 milionu korun.

Přitom dnes je standardem, že lidé při koupi třeba běžného pražského bytu na hypotéku musí dát nejprve 1,6 milionu ze svého, leckdy i více. Navýšení limitu na dva miliony koruny by tedy tuto situaci mohlo řešit, i když jen částečně, neboť ceny nemovitostí nadále rostou.

Z finančních limitů státem zvýhodněných půjček tedy zřetelně vyplývá, že tyto úvěry ve svém původním nastavení ztratily význam pro všechny zájemce o vlastní bydlení ve větších městech, kde jsou ceny nemovitostí nad původní maximální možnou půjčkou státního fondu.

Půjčka i nyní, po svém rozšíření, může dávat smysl hlavně jen zájemcům v menších městech a na vesnicích. Určitou naději na využití půjčky od státního fondu dává zájemcům o vlastní bydlení její kombinace s hypotékou.

Aby mohl dlužník s hypotékou zároveň čerpat státem zvýhodněnou půjčku, musí vědět, zda banka přistoupí na to, že na katastru nemovitostí bude mít první vložené zástavní právo Státní fond rozvoje bydlení, tedy úřad, a ne banka.

Na to banka v praxi většinou nepřistupuje, pokud ovšem žadatel může dát do zástavy další nemovitost – třeba byt rodičů, na kombinované řešení už dosáhnout může. I tak jde pochopitelně o komplikaci, která přispívá k celkovému dosavadnímu fiasku se státními půjčkami mladým. Na druhou stranu, z makroekonomického pohledu není fiasko programu nijak zlou zprávou. Nejde totiž o koncepční řešení situace na trhu s bydlením pro mladé.

Tím je naopak vzít celou věc z opačného konce, prosadit legislativu usnadňující výstavbu, a tak zajistit, že nabídka bydlení bude moci pružněji reagovat na růst poptávky, což vyvolá kýžený přirozený tlak na pokles cen bydlení a učiní jej pro mladé dostupnějším. Touto kýženou novou legislativou by mohl být navržený nový stavební zákon.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 8
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Ro Roman

  Vystavba pomůže hlavně investorům. Ke koncovým zákazníkům se dostane zlomek nemovitosti. Takže vystavba nic moc neřeší… ceny díky tomu neklesnou. Poptávka investorů vždy bude a bude držet nebo zvyšovat cenu, inflace roste… Takže konec pohádek..

  • Mi Miroslav

   Asi tak nějak, nemovitosti nikdy klesat nebudou, půjdou jen nahoru, rozdíl bude jen v rychlosti růstu cen.

  • Pe Pepe

   Zjednodušeně řečeno to skončí na tom, že banka nebude souhlasit s pořadím v katastru.
   Vlk se nažral, a koza zůstala celá..

 2. Pe Petr

  Tady v tomto kocourkově nemá běžný pracující šanci na získání svého bydlení pokud nedědí nebo nevyhraje ve Sportce.

  • Mi Miroslav

   A nebo neodjede do zahranici a vydela si na to dřinou za minimální mzdu 🙂

 3. he hellouboys

  Jó, vy mlaďoši, co jste si ještě nevydělali ani na slanou vodu… Kupte si míchačku, jako my za mlada, a postavte si svépomocí… Jenže, my jsme museli makat za pár šestáků…a dnes nám z toho buržousti vy vypočetli důchody… Tak asi tak…

  • Pe Petr

   Frajere vydělal jsi pár šestáků ale ceny potravin byli pár haléřů za co jsi si „vydřel“ na míchačku by jsi dnes koupil max. Zednickou lžíci . Tak se uklidni důchody se vám zvedají neustále jsou vyšší než minimální mzda a pořád brečíte a to bydlíte už ve svém . My makáme za peníze “ někteří “ které se ani neblíží těm vaším důchodům a a odvádíme daně na ty vaše ala malé důchody . Chtěl bych tě vidět v dnešní době ty míchačko .

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB