Lidé i firmy se bojí krize a hromadí peníze

Názor
Současný výpočet inflace přestává odrážet realitu. Například v době prudkého poklesu cen pohonných hmot nebylo ve spotřebním koši zohledněno, že lidé omezili tankování na minimum. Naopak výrazně vzrostla poptávka lidí po trvanlivých potravinách. Ty však ve spotřebním koši měly stále stejnou váhu.
Lidé i firmy se bojí krize a hromadí peníze. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Evropská centrální banka (ECB) tento týden zveřejnila ekonomickou zprávu, ve které se podrobně zabývá příčinami růstu peněžní zásoby. Z publikovaných dat je zřejmé, že široká peněžní zásoba M3 v červnu vzrostla o 9,2 procenta a v červenci o 10,2 procenta. Jde o nejvýraznější nárůst od května 2008.

Na datech se ukazuje, že lidé i firmy v Evropě výrazně mění své jednání. Hromadí peníze a přestávají utrácet, aby se připravili na příchod horších časů. V důsledku tohoto vývoje jsme svědky výrazného nárůstu peněžní zásoby, který byl navíc podpořen masivními podpůrnými opatřeními. Ta měla zajistit dostatečnou likviditu v ekonomice, aby bylo možné čelit koronavirovému šoku.

PSALI JSME:
Statisíce Čechů stáhne koronavirová krize na ekonomické dno

ECB se domnívá, že ke hromadění peněz dochází i z dalších důvodů. Část úspor může být nedobrovolná, protože v koronavirové době je méně příležitostí k utrácení. Například je obtížnější jet na dovolenou či využívat služby, kde existuje zvýšené riziko nákazy. Rovněž je vynakládáno méně peněz na nákup oblečení, protože lidé omezují svůj společenský život a častěji pracují na home office.

Klíčovou otázkou je, jak růst peněžní zásoby v Evropě ovlivní ekonomiku. Mnozí lidé se domnívají, že to nutně musí vést k vysoké inflaci. Stále více ekonomů však tvrdí, že spojení mezi peněžní zásobou a inflací není v dnešní době nijak zvlášť silné. Většina dodatečně nahromaděných peněz totiž nemusí být utracena za zboží a služby z běžného spotřebitelského koše. Spíše se za tyto peníze mohou nakupovat aktiva, jako jsou například akcie.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Příští krize nás nezaskočí, našetříme si. Opravdu?

Zavřít reklamu ×
  1. Ale na druhou stranu je tu dost těch co už dávno sáhly na své úspory. A proto si to utraceni poněkud promysli DUKLADNĚJC!!!

    • Samozřejmě nic nekupovat! Nic těm šmejdům nedávat! Ať si ty krámy odvezou třeba do hajzlu.

    • Firmy budou peníze potřebovat k obnově po korona viru. Odkladaji investice i nakupy,vzroste procento nezaplacených faktur a nedobytných pohledávek a zároveň se v bankách dostanou hůře k úvěrům. A pro domácnosti je to podobné, mohou očekávat nižší příjmy (patrně odpadnou dochazkové a výkonnostní odměny), může vzrůstat nezaměstnanost . Nic vědeckého .

  2. ČR je rozkradený stát a je lhostejno zda je kornavirus nebo není.Prostě je fakt,že dobře už bylo.Hlavně dělnické profese jsou placeny mizerně a tady v pohraničí se Slovenskem to platí dvojnásob.Já šetřím už 20 let,měl jsem kolikrát i 2 práce současně a stejně mám starý dům po rodičích a auto staré 26 let.To jezdím na LPG,alkohol nepiju,nekouřím,na dovolené v cizině naposledy před 1989.Krize ani koronaviru se nebojím.Strach mám každé 2 roky,když končí na autě STK a já zas musím někoho podplatit abych měl vůbec čím jezdit do práce.Ono,celoročně na kole to nejde.

    • Jojo pravda u nás v pohraničí s polskem je to podobný.A ty stk jsou za trest.Posledně mě tepali za drobnosti.Bylo evidentně vidět , že chtějí něco najít za jakoukoliv cenu!Kdyby to šlo tak snad raději budu bydlet v polsku a tam realizovat stk a jezdit do čr kousek přes hranice do práce.U nás je to totiž o podplácení všude.Všude je to tzv. prožraný promořený no ryba smrdí od hlavy a tak když krade prezident klaus proč by nechtěl úplatek nějakej uředníček na stk že?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru