Statisíce Čechů stáhne koronavirová krize na ekonomické dno

Analýza
Pro statisíce Čechů bude mít nastupující ekonomická krize v souvislosti s koronavirovou pandemií kruté ekonomické dopady. Mnozí lidé se prakticky ze dne na den ocitli bez příjmů, přičemž jejich úspory jsou minimální nebo dokonce žádné. Ukazuje to mimo jiné nový průzkum České bankovní asociace (ČBA).
Až 400 tisíc lidí může mít kvůli pandemii koronaviru, respektive navazující ekonomické krizi vážné finanční potíže. Foto: Pixabay.com

Češi si rok od roku více rozumí se svými penězi. Takzvaný Index finanční gramotnosti, který každoročně sestavuje v rámci svého průzkumu Česká bankovní asociace (ČBA), dosáhl zatím své nejvyšší hodnoty – 61 bodů ze 100, což je o čtyři body více než v předchozím indexu. Minimálně od poloviny března se ovšem do peněženek českých občanů výrazně promítají radikální opatření české vlády v rámci boje s pandemií koronaviru. Co to znamená?

Podle zjištění ČBA z kraje letošního roku má pro podobné případy třetina obyvatel finanční rezervu, která jim vydrží tři měsíce. Polovina obyvatel by dokonce vydržela až půl roku. Nejpodstatnější je ovšem údaj, že zhruba pětina obyvatel má finanční polštář na pouhý měsíc.

Ideálních šest měsíců

„Když situace s výpadkem příjmů opravdu nastane, skutečnost, jak dlouho lidé z naspořených peněz vyžijí, se samozřejmě nemusí shodovat s jejich odpovědí v dotazníku. Jsou to spíše odhady,“ sdělila Helena Brychová, vedoucí projektů finančního vzdělávání ČBA. Dodala, že podle statistik vyžijí domácnosti nejčastěji tři měsíce.

PSALI JSME:
Od výplaty k výplatě, třetina Čechů uspoří jen pár tisícikorun

„Lidé si ale často nespočítají zcela přesně, co všechno ztráta příjmu přináší. Navíc, pokud v domácnosti žijí dva partneři, tak často spoléhají a počítají s tím, že o příjem by přišel jen jeden z nich,“ upozornila Brychová. Stranou by lidé měli mít odloženo aspoň šest kompletních měsíčních výdajů celé domácnosti.

„Rezerva v takové výši nám dává prostor, abychom nejednali ve stresu, a nesahali pod tlakem okolností k rozhodnutím, kterých bychom mohli později litovat. Stejně tak je nutné jednat s čistou hlavou, pokud za výpadkem příjmů stojí nemoc nebo nutnost starat se o nemocného. Nikdo v takovou chvíli asi nechce řešit, jestli vůbec bude mít na nájem nebo jídlo,“ dodala Brychová.

Statisíce lidí na dně

Podle aktuálních odhadů pracovního portálu Profesia.cz se do vážných finančních potíží mohou dostat stovky tisíc lidí.

PSALI JSME:
Dopad koronaviru: Pětina lidí nemá finanční rezervy ani na měsíc

„V současné době si začínáme uvědomovat, že karanténní opatření kvůli koronaviru budou mít výrazné dopady na domácí rozpočet velké části obyvatel. Podle aktuálních odhadů postihne výpadek příjmu více než 400 tisíc lidí, přičemž velká část z nich jsou ti, kteří pracovali v gastronomii, službách souvisejících s cizineckým ruchem, prodávali v obchodech, dělali příležitostné práce na dohodu nebo provozovali drobné živnosti,“ uvedl Michal Novák z Profesia.cz.

Dodal, že právě to jsou skupiny obyvatel, které velkou finanční rezervu většinou nemají. Téměř polovina Čechů oslovených v březnovém průzkumu agentury Ipsos pro Modrou pyramidu navíc uvedla, že lituje toho, že v současné krizové době nemá dostatečně naspořeno.

Spoří zejména vzdělanější

Z Indexu finanční gramotnosti České bankovní asociace vyplývá, že čím vyšší úroveň vzdělání, tím větší povědomí o finančních záležitostech. Většina lidí se podle svých slov s přehledem orientuje v otázkách hospodaření a rozpočtu, problém jim nedělá ani oblast spoření či půjček. Ovšem jen dvanáct procent osob je přesvědčeno, že jsou jejich znalosti dostačující a vystačí si sami bez jakékoli pomoci. Čtyři pětiny Čechů se s prosbou o radu obrátí na svou banku a bankovního poradce. Více než 60 procent rovněž spoléhá na své příbuzné a známé.

PSALI JSME:
Češi loni spořili nejvíce za deset let, jakoby tušili blížící se úder koronaviru

Nějaký finanční polštář si podle ČBA tvoří naprostá většina české populace. Pouze čtyři procenta Čechů si peníze stranou neodkládají vůbec. Tři čtvrtiny pravidelně šetří především na mimořádné výdaje, a to bez ohledu na věkovou kategorii. Nejčastěji jde o částky mezi 1 až 2,5 tisíci korunami. Výše odložené částky závisí na věku i vzdělání jedinců. Mladší ročníky si rezervu mohou budovat postupně od nižších částek, což také často činí. Čím starší a zároveň vzdělanější člověk, tím je jeho měsíční příspěvek vyšší.

Jen polovina populace si na horší časy šetří takovou částku, která by jim bez potíží umožnila přežít až půl roku. Druhým hlavním důvodem pro odkládaní peněz „stranou“ je spoření na stáří. Nejčastěji jde o částky do tisícovky. Naopak pětina si za tímto účelem nespoří vůbec, anebo jen velmi sporadicky. I tady ale platí, že výše úložek souvisí se vzděláním.

Vedle spoření je nejčastější formou dalšího zajištění na stáří také pořízení nemovitosti. Téměř polovina obyvatel si podle ČBA rovněž šetří na dovolenou a zážitky. Mladší skupiny pak často na vzdělání a bydlení.

PSALI JSME:
Příští krize nás nezaskočí, našetříme si. Opravdu?

Zavřít reklamu ×
  1. Je velmi nutné, aby při „nechtěném stáhnutí“ spousty nevinných lidí byla provedena silná redukce státních úředníků a především Senátu ČR a co nejdříve vystoupit z EU.

  2. Je velmi žádoucí při „nechtěném postižení“ mnoha nevinných lidí při pandemii koronaviru probrat přebytečné úředníky (darmožráče) . Dále zrušit zbytečný Senát ČR a vystoupit z EU.

  3. koronavirus,,par lidi zabil… vlada zabila statisice,,,,a mladi uz nemaji zadnou budoucnost,, kdo to zaplati kdyz nebude s ceho,, kdo da dohromady nas rozkradeny ,pokriveny stat,,, unahlene postupi bez rozmysleni…nas dostali na kolena,,,, my ale zase vstanem,,,,a vy vladnouci vrchnost,,,nebudete vecni,,,nas je vetsina,,,mi rozhodnem ,,mi obcane,,, kdo nam bude sefovat,,,

    • Zaplatit by to měli zloději. Zlůoděj se pozná podle toho, že píše, že je něco rozkradeného, protože nikdo kromě nich o krádežích neví. Takže si připravte peníze, zloději.

      • Typický pravičák!To není zlodějna,jen špatný podnikatelský záměr. A nebo šikovná privatizace.A přiměřená provize.Vaše příspěvky to se bavím ????

  4. To jsou kecy, lidi mají fůru peněz , ale pláčou a dělají chudáky. Máme to z minulosti, můj tata si taky nemohl za komunistů koupit lepší auto – kvůli lidem okolo, aby nevyčníval. Dnes se to moc nezměnilo, akorát Polreich se chlubil 2 motorkama a Lexusem. To se samozřejmě netýká „celebrit“ fotbalistů, herců atd. co ale stejně dnes natahujou ruku.

  5. Peníze lide mít nebudou tak začnou rabovat.Je pozdě brečet nad rozlitym mlékem ale je potřeba tuto situaci řešit.Je to už 2 měsíce co lide nedostávají řádný plat.Už i bezdomovci jsou agresivní tak co ještě k tomu dodat…

  6. Jak můžete chtít aby lidé mysleli na budoucnost, když sama vláda co jim má jít příkladem schvaluje schodkové rozpočty? A tím nemyslím současnou krizi, ale vrchol ekonomického růstu kdy si při schvalování rozpočtu ťukali na čela všichni ekonomové.

  7. AKO ĎALEKO JE USA OD SOCIÁLNEJ REVOLÚCIE?

    Ako sa práve dnes 7.5.2020, dozvedám z TV, požiadalo 30 miliónov Američanov o podporu v nezamestnanosti.
    Ak k tomu pripočítame ich 15 miliónov detí a zoberieme do úvahy, že na potravinových lístkoch je závislých 50 miliónov ľudí, tak USA majú 95 miliónov sociálne odkázaných ľudí.
    *
    Ak uvážime, že USA majú 328,2 milióna obyvateľov, tak buržoázii robí päť-päť. Ona ľudí prijíma do práce, keď ich potrebuje a vyhadzuje ich, keď ich nepotrebuje.
    A zopakujme si:

    „Buržoázia je neschopná panovať, pretože nie je schopná zabezpečiť svojmu otrokovi živobytie ani len v rámci jeho otroctva, pretože ho nevyhnutne necháva klesať do postavenia, v ktorom ho sama musí živiť, namiesto toho, aby ju on živil. Spoločnosť už nemôže žiť pod jej panstvom, t.j. jej život je už nezlučiteľný so životom spoločnosti.“

  8. Americký sen pre vyvolených: Za tri týždne pandémie zbohatli americkí superboháči o 282 miliárd dolárov

    30.04.2020, 0:18 – Nová správa Inštitútu pre politické štúdie zistila, že zatiaľ čo desiatky miliónov Američanov prišli počas koronavírusovej pandémie o prácu, americká extrémne bohatá elita zaznamenala nárast čistého imania o 282 miliárd dolárov za necelých 23 dní. A to aj napriek tomu, že sa očakáva, že americká ekonomika sa v tomto štvrťroku prepadne o 40 percent.

  9. Správa tiež poznamenáva, že v rokoch 1980 až 2020 sa daňové povinnosti miliardárov v USA, merané ako percento ich majetku, znížili o 79 %. Za posledných 30 rokov vzrástlo bohatstvo amerických miliardárov o vyše 1100 percent, zatiaľ čo medián bohatstva domácností vzrástol o takmer päť percent.

    V roku 1990 predstavovalo celkové bohatstvo americkej miliardárskej triedy 240 miliárd dolárov. Dnes je to už 2,95 bilióna dolárov.

    Americkí miliardári tak za posledné tri týždne zbohatli viac, než celkovo do roku 1980. Výsledkom je, že traja ľudia, šéf Amazonu Jeff Bezos, spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates a Warren Buffet z Berkshire Hathaway, vlastnia toľko bohatstva ako spodná polovica všetkých amerických domácností dohromady.
    *
    Bude ich čoraz menej a budú čoraz bohatší!
    Marx

  10. Bože do čeho jsi rozum dal.Jestli chápete tak současný systém likviduje střední třídu a přibývá lidí, kteří pracují či pracovali a mají problém pokrýt běžné výdaje a nejenom kvůli krizi. Miliardáři mají privátní banky kam se nedostane většina populace s výnosy o kterých si můžete v běžné komerční bance jen zdát. Korporace pobírají dotace a v krizi natahují ruce ke státu. Sponzorují strany a volby,aby si tento systém udrželi .A ztoho plyne,že spousta lidí obrací svoji naději k extrémním hnutím a politikům a to představuje hrozbu diktátorů a zhroucení demokratické společnosti, která již teď orezavala svobody čelíci muslimské fanatismu.

  11. To jsou kecy, všichni co se ocitli bez příjmu teď nejvíc zajímá, kdy už budeme moci do Chorvatska. Mne taky.

  12. To je pořád jenom strašení lidí. Já vám něco prozradím. Žádné zhroucení ekonomiky nepřijde i když si ho někteří přejí a až tahle šaškárna s koronavirem skončí, tak všechno půjde zase dál.
    Lidé mají peněz pořád stejně. Neznám ani jednoho člověka, co by mi řekl, nemám na jídlo a asi umřu hlady. Znám jen lidi, co se ptají a kdy půjde jet na dovolenou a kdy už si zajdeme na pivo bez roušky. A zlevní ty nemovitosti, abych si nějakou už konečně koupil za normální cenu. Já třeba sám na sobě můžu říct, že mi zůstává v rozpočtu víc peněz než před koronou. Tím, že je všechno zavřené, tak nemám za co utrácet a zůstalo mi na účtě třeba o deset tisíc víc než obvykle a takhle to má spousta lidí. To ale přece neznamená, že tyto peníze „zmizí“ a propadne se ekonomika. Prostě jen dojde k odložené spotřebě. Tak na tu dovolenou pojedu později až to půjde. Tak místo jídla v restauraci si ho nechám dovést nebo ho nakoupím v obchodě, tak si třeba koupím nový mobil z online shopu na místo lyžovačky v Alpách atd… Peníze mají lidi plus mínus stále stejné. Jen došlo ke změně struktury utrácení. Víc například nakupují online a podobně. Firmy co jsou zdravé a mají rezervy a dokážou se přizpůsobit, tak v pohodě přežijí. Některé možná ne a budou propoštět, ale stejně nezaměstnanost už byla nezdravě nízká. Ti co se chovali nezodpovědně, tak je to tak trochu jejich problém, ale mají možnost najít práci například v jiném oboru. Takže ano, nejspíš dojde k určité změně ve společnosti, ale lidi umírat hlady nebudou a ani nedojde k zhroucení ekonomiky. Tomu nevěřím, tak nestrašte už ty lidi…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.