Lidé letos budou utrácet víc v obchodech. To povzbudí maloobchod, ale také inflaci

Názor
Tuzemský maloobchod zaznamenal loni v listopadu druhý nejslabší měsíc roku 2020. Meziročně se tržby v něm propadly ve stálých cenách o sedm procent. Výraznější propad maloobchodních tržeb loni nastal už jen v dubnu, kdy přesáhl deset procent.
Lidé letos budou utrácet víc v obchodech. To povzbudí maloobchod, ale také inflaci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jak duben, tak listopad 2020 byly ve svém celku citelně poznamenány karanténní uzavírkou podstatné části maloobchodu, tudíž razantní propad není překvapivý.

Ze srovnání maloobchodních tržeb v měsících dubnu a listopadu 2020 je patrné, že lidé v ČR se během podzimní vlny pandemie tolik neuchylovali k takzvanému spontánnímu lockdownu. Naučili se tedy s pandemickou situací do jisté míry žít.

Takže zatímco v dubnu 2020 došlo meziročně k 3,9procentnímu poklesu tržeb potravinářského segmentu maloobchodu, v listopadu 2020 už meziroční pokles tohoto segmentu činil jen 0,2 procenta.

Dubnový výsledek byl sice také ovlivněn vyšší srovnávací základnou dubna roku 2019. Přesto je patrné, že lidé v ČR se už v listopadu tolik jako v dubnu neobávali sociálního kontaktu při nákupu potravinářského zboží. Obchody s potravinami zůstaly otevřeny jak v dubnu, tak listopadu loňského roku.

PSALI JSME:
Uzavření obchodů tvrdě dopadlo na český maloobchod

S uvedeným souvisí i listopadový méně razantní nárůst tržeb maloobchodu prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby. Ten byl v dubnu 2020 meziročně bezmála padesátiprocentní, avšak v listopadu 2020 už činil „jen“ 36,5 procenta. Lidé v ČR se tedy méně obávali sociálních kontaktů, resp. přivykli riziku z nich plynoucího, takže se méně než v dubnu uchylovali k nákupu prostřednictvím e-shopů.

Za celý loňský rok by měl maloobchod celkově poklesnout, a to o 1,5 procenta. Letos se však vrátí k růstu ve výši přibližně jednoho procenta. Maloobchodu pomůže také daňový balíček prosazený koncem roku 2020.

Jeho součástí je snížení daně ze mzdy ze zhruba dvaceti na patnáct procent a navýšení základní slevy na poplatníka. Oboje nechá lidem v ČR více peněz v peněžence, přičemž ti podstatnou část těchto peněz vydají za spotřebu, čímž podpoří právě maloobchod, ale také spotřebitelskou inflaci.

Česká národní banka (ČNB) letos v druhé polovině roku může přistoupit k jednomu zvýšení své základní úrokové sazby, pokud nakonec budou inflační tlaky až příliš silné. Tento scénář má rostoucí pravděpodobnost, avšak stále výrazně menší než padesátiprocentní.

PSALI JSME:
Bankovní rada vidí šanci na vyšší sazby, vnímá ale i riziko předčasného utažení měnové politiky

Pokud se naše i světová ekonomika budou úspěšně zotavovat z koronavirové krize a pokud bude uspokojivě účinkovat vakcinace a očkování obyvatelstva u nás i v zahraničí, inflační tlaky v ČR zesílí a pravděpodobnost zvýšení sazeb ČNB se dále zvýší.

V samotném prosinci loňského roku, za nějž tento týden Český statistický úřad zveřejnil data, byla inflace z celoročního pohledu citelně podprůměrná, když vykázala úroveň pouze 2,3 procenta, tedy nejnižší od roku 2018. Takové úrovně by měla dosáhnout v průměru také za celý rok letošní.

Dochází tedy ke zpomalení tempa inflace, která se navrátila do tolerančního pásma cílování centrální banky. Daňový balíček však způsobí, že maloobchod a inflace nakonec letos vykáží výraznější tempo růstu, než se čekalo.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace je pod kontrolou. Lidé si ale připlatí za cigarety a benzín

Zavřít reklamu ×
  1. No jo,já když jdu do Wall-Marku u nás na Kelowna street, tak tam vyšpulím i 500 dolarů a venku pak skáču po jedný noze !

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru