Lidé nalétávají lichvářům, kteří nedodržují pravidla

Poslední kontroly České obchodní inspekce ukázaly, že lidé, kteří si berou nebankovní spotřebitelské úvěry, se vystavují nebezpečí, že nebudou schopni splácet a skončí ve spirále dluhové pasti. Je totiž stále hodně lichvářů, kteří nedodržují pravidla, informoval portál Českého rozhlasu.

Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí České obchodní inspekce. Foto: www.coi.cz

Při nedávno provedených 56 kontrolách inspektoři zjistili pochybení ve 34 případech. Konkrétní příklad jedné z lichvářských firem popsal rozhlasu mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich: „Například firma Help Financial ve své reklamě na spotřebitelský úvěr neuvedla všechny zákonné informace.“

Podobně prý postupovala i u smluv. Firma v nich podle něj mimo jiné zamlčela informace o výpůjční úrokové sazbě, jejichž uvedení je zákonná povinnost. V dalších smlouvách zase chyběly data o úrokové částce splatné za den. „Drtivá většina stížností se týká toho, že lidé zaplatili za zprostředkování předem,“ konstatoval mluvčí.

Ve smlouvách prý také chyběla možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů prostřednictvím finančního arbitra. Což je také novou zákonnou povinností. „Společnost Help Financial jsme se pokoušeli kontaktovat po telefonu. Nikdo nám to ale nezvedl,“ uvedl Fröhlich.

Jak informoval portál Českého rozhlasu, chybujícím firmám udělila ČOI za letošní první čtvrtletí pokuty ve výši 273 tisíc korun. Inspekce kontrolovala mimobankovní poskytovatele půjček, ale i zprostředkovatele.

„Když vám někdo za úplatu slibuje, že vám zprostředkuje půjčku, tak má nárok na odměnu až v okamžiku, kdy vás písemně seznámí s tím, koho oslovili a s jakým výsledkem. Do té doby neplaťte nic,“ varoval mluvčí ČOI. Drtivá většina stížností se podle něj týká právě toho, že lidé za zprostředkování peníze zaplatili předem a už zprostředkovatele vůbec neviděli.

Podmínky poskytování půjček a úvěrů zpřísní nový zákon, který už čeká na podpis prezidenta republiky.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru