Lidé nalétávají lichvářům, kteří nedodržují pravidla

Poslední kontroly České obchodní inspekce ukázaly, že lidé, kteří si berou nebankovní spotřebitelské úvěry, se vystavují nebezpečí, že nebudou schopni splácet a skončí ve spirále dluhové pasti. Je totiž stále hodně lichvářů, kteří nedodržují pravidla, informoval portál Českého rozhlasu.

Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí České obchodní inspekce. Foto: www.coi.cz

Při nedávno provedených 56 kontrolách inspektoři zjistili pochybení ve 34 případech. Konkrétní příklad jedné z lichvářských firem popsal rozhlasu mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich: „Například firma Help Financial ve své reklamě na spotřebitelský úvěr neuvedla všechny zákonné informace.“

Podobně prý postupovala i u smluv. Firma v nich podle něj mimo jiné zamlčela informace o výpůjční úrokové sazbě, jejichž uvedení je zákonná povinnost. V dalších smlouvách zase chyběly data o úrokové částce splatné za den. „Drtivá většina stížností se týká toho, že lidé zaplatili za zprostředkování předem,“ konstatoval mluvčí.

Ve smlouvách prý také chyběla možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů prostřednictvím finančního arbitra. Což je také novou zákonnou povinností. „Společnost Help Financial jsme se pokoušeli kontaktovat po telefonu. Nikdo nám to ale nezvedl,“ uvedl Fröhlich.

Jak informoval portál Českého rozhlasu, chybujícím firmám udělila ČOI za letošní první čtvrtletí pokuty ve výši 273 tisíc korun. Inspekce kontrolovala mimobankovní poskytovatele půjček, ale i zprostředkovatele.

„Když vám někdo za úplatu slibuje, že vám zprostředkuje půjčku, tak má nárok na odměnu až v okamžiku, kdy vás písemně seznámí s tím, koho oslovili a s jakým výsledkem. Do té doby neplaťte nic,“ varoval mluvčí ČOI. Drtivá většina stížností se podle něj týká právě toho, že lidé za zprostředkování peníze zaplatili předem a už zprostředkovatele vůbec neviděli.

Podmínky poskytování půjček a úvěrů zpřísní nový zákon, který už čeká na podpis prezidenta republiky.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Black Friday na český způsob

Lidé by při nákupech neměli sledovat výši slev, které jsou mnohdy zavádějící. Spíše by se měli orientovat podle koncových cen. Ty je vhodné srovnávat na internetu s dalšími nabídkami u jiných obchodníků.

Jak Češi vloni jedli a pili?

Spotřeba většiny potravin v Česku v roce 2018 meziročně narůstala, vyplývá z čerstvě zveřejněných čísel Českého statistického úřadu. Důvodem byla obecná ekonomická prosperita ČR, růst kupní síly Čechů a příznivý …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru