Lidé přestávají utrácet. Daří se jen prodeji potravin a léků

Názor
Lidé odkládají dražší nákupy. Například tržby za prodej motorových vozidel se v březnu propadly téměř o třetinu. Situace se zlepší až ve chvíli, kdy lidé získají víru v lepší budoucnost. K tomu napomáhá rozvolňování restriktivních opatření.
Nejvýraznější meziroční pokles o 64,9 procenta zaznamenali prodejci oděvů a obuvi. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco před rokem jsme psali o tom, jak vyšší příjmy domácností v kombinaci s růstem spotřebitelských cen navyšují tržby obchodníků, dnes jsme svědky zcela jiného příběhu. Tržby obchodníků se drasticky propadají. Mnozí obchodníci musí mít zavřeno, jiní sice prodávají, ale naráží na nezájem zákazníků. Výjimku tvoří prodejci potravin a léků.

Podle březnových dat Českého statistického úřadu došlo k meziročnímu poklesu maloobchodních tržeb o 8,9 procenta. Při očištění výsledků o kalendářní vlivy byl propad dokonce ve výši 9,3 procenta. V březnu se plně projevily negativní důsledky restriktivních opatření proti šíření koronaviru. V důsledku tohoto vývoje byl zaznamenán pokles tržeb v maloobchodě i za celé první čtvrtletí letošního roku.

PSALI JSME:
Ještě horší, než se čekalo. Maloobchod se v březnu propadl

Očištěné březnové tržby za prodej pohonných hmot se meziročně propadly o 17,5 procenta. Ještě hůře dopadly prodejci nepotravinářského zboží, kde tržby klesly o 18,5 procenta. Naopak ruce si mohou mnout prodejci potravin, kteří evidují nárůst tržeb o 4,9 procenta. Růst tržeb vykázaly také prodejny farmaceutického a zdravotnického zboží o 9,1 procenta.

Nejvýraznější meziroční pokles o 64,9 procenta zaznamenali prodejci oděvů a obuvi. Jako sedláci u Chlumce dopadli i prodejci výrobků pro kulturu, sport a rekreaci. Jejich tržby spadly o 47,1 procenta. Vzhledem k charakteru pandemických opatřením naopak vzrostly tržby internetového a zásilkového prodeje o 20,8 procenta. Tento segment se do budoucna ukazuje jako velice perspektivní.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi vzali v únoru obchody útokem, báli se karantény

×
  1. bude hur,,,,tohle uz neni virem,,,,tohle uz je v nasich vladnoucich superhrdinu…kteri si mysli ze mi jako lid jsme banda blbcu,,,, ale mi obcane budem posledni kdo rozhodne o tom kdo nam bude vladnout,,,koho budem poslouchat,,,,,

  2. Jak řekl jeden majitel květinářství (která směla zůstat otevřená, ale přesto se nic neprodávalo): “Kytky se prostě nedají žrát.”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru