Lidé při koupi nemovitosti často opomíjejí riziko skrytých vad

Dění na tuzemském realitním trhu nahrává neuváženému jednání. Lidé často nepřizvou k obchodu zkušené makléře ani odborníky na technický stav budovy, nakupují nemovitosti, které si jen letmo prohlédnou, a podepisují smlouvy stažené z internetu bez konkrétních informací o dané nemovitosti.
Lidé při koupi nemovitosti často opomíjejí riziko skrytých vad. Ilustrační foto: Pixabay

Velký převis poptávky nad nabídkou totiž nemá za následek jen výrazný růst cen nemovitostí, ale také silný tlak na kupující stranu, která snadno podlehne dojmu, že se musí rozhodnout okamžitě.

„Máme řadu klientů, kteří k nám najdou cestu až po jedné špatné zkušenosti s prodejem či koupí nemovitosti bez realitní kanceláře. Onou špatnou zkušeností přitom bývají i takzvané skryté vady, které ale mnohdy mohly být odhaleny už před transakcí, kdyby byl přizván stavební inspektor,“ konstatuje Jan Martina z realitní kanceláře M&M Reality.

Jeho kolega Lukáš Štrajt, vedoucí právního oddělení, upozorňuje, že kupující by se měl vždy poradit s odborníkem, který je schopen odhalit nedostatky nemovitosti. Pozdější reklamace je možná i u takzvaných skrytých vad, nicméně nebývá snadné skutečně se domoci odškodnění.

„Pokud skutečně jde o skrytou vadu, má kupující právo žádat opravu, slevu z kupní ceny, v opravdu závažných případech odstoupit od smlouvy. Není-li mu vyhověno, může se obrátit na soud, musí pak ale unést důkazní břemeno,“ upozorňuje Štrajt.

PSALI JSME:
Jak reklamovat vadnou nemovitost?

Co jsou skryté vady?

Za skryté vady nemovitosti lze považovat ty vady, jejichž existenci by musel kupující zjišťovat prohlídkou spojenou s destrukcí nemovitosti, popř. vady, které se typicky mohou v plné míře projevit až při užívání nemovitosti (psali jsme).

„Za skryté vady lze považovat i takové vady, u kterých od kupujícího nelze očekávat, že by je mohl zjistit jinak, než tak, že mu je prodávající oznámí (např. existence nájemního práva třetí osoby k nemovitosti),“ říká advokátka Zuzana Štěpánková ze společnosti bpv Braun Partners.

Její kolega Jiří Bárta upozorňuje, že „za skryté vady odpovídá prodávající jen tehdy, pokud je nemovitost má v době tzv. přechodu nebezpečí škody na kupujícího, který zpravidla nastává převzetím nemovitosti kupujícím, i když se skrytá vada projeví později“.

PSALI JSME:
Jaké záludnosti na nás číhají při prodeji nebo nákupu nemovitosti

Lidé pod tlakem jednají zbrkle

Mělo by být samozřejmé, že kdo chce koupit nemovitost, měl by se dopodrobna seznámit s jejím stavem. Mezi kupujícími ale probíhá „konkurenční boj“, který v řadě případů výrazně zkracuje rozhodovací čas a pod jehož tlakem mohou lidé jednat až zbrkle. Odborníci se shodují na tom, že laik při běžné prohlídce nemovitosti nemá šanci všechny závady odhalit.

Problémům se skrytými vadami se dá předejít obtížně, nicméně některé skryté vady, které by kupujícímu jako laikovi mohly uniknout, může ještě před zakoupením nemovitosti účinně odhalit profesionální technická inspekce nemovitosti (kontrolující u staveb zpravidla statiku, hydroizolaci, akustiku, bezpečnost užívání, požární bezpečnost, úniky tepla, kvalitu povrchů a technické zařízení).

„Je to v zájmu všech stran, tedy prodávajícího, kupujícího i zprostředkovatele,“ říká Martina. Ceny služeb technických inspektorů se pohybují v rozmezí od tří do 15 tisíc korun, tedy jen zlomek toho, co by stála případná náprava vážných skrytých závad.

Zákon ale ani jedné straně realitního obchodu neukládá povinnost nechat nemovitost prohlédnout odborníkem.

PSALI JSME:
Hledáte levné bydlení? Zajímejte se o dražby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.