Lidé reagují na krizi a mění své chování

Lidé snížili svou spotřebu a začali více šetřit. Bojí se, že přijdou o práci a připravují se na krizi. Rovněž měli omezené možnosti, za co mohli utrácet, protože mnohé obchody byly zavřené a cestování do zahraničí bylo omezeno.
Lidé snížili svou spotřebu a začali více šetřit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průměrná měsíční spotřeba na obyvatele dosáhla ve druhém čtvrtletí letošního roku úrovně 25 160 korun. To je o 744 korun méně, než ve stejném období před rokem. Jasně se tak ukazuje, že lidé mění své spotřební chování a připravují se na krizi. Nižší spotřeba rovněž byla ovlivněna skutečností, že lidé měli méně příležitostí k utrácení. Některé obchody byly zavřené a rovněž bylo ztíženo cestování do zahraničí.

Průměrný měsíční příjem na osobu dosáhl ve druhém čtvrtletí letošního roku úrovně 29 276 korun. To je o 1 026 korun více než ve stejném období před rokem. Z toho je patrné, že lidé snížili svou spotřebu v období, kdy jim narostly příjmy. Přesto stále platí, že lidé drtivou většinu svých příjmů hned utratí. Mnozí si navíc musí říkat svým zaměstnavatelům o zálohy na mzdy, protože do termínu výplaty nevydrží se svými úsporami.

Z dat Českého statistického úřadu dále vyplývá, že pracující lidé se v průměru mají lépe než zbytek společnosti. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl ve druhém čtvrtletí letošního roku úrovně 34 142 korun. To je však méně než ve stejném období před rokem, kdy bylo dosaženo úrovně 35 672 korun.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé i firmy se bojí krize a hromadí peníze

Zavřít reklamu ×
  1. Šetřit a z čeho. Z nuzné výplaty zůstane sotva pár stovek. Kdybych nebydlel na vesnici kde si vypěstuji vše vlastní a přebytky jako jablka a brambory prodám tak nemám nic.Auto staré 26 let,dům z roku 1938,alkohol nepiju,nekouřím,jezdím 20 let na nejlevnější palivo LPG…Bohužel vše zdražuje,ať už povinné ručení nebo STK.Teď mě čeká výměna LPG nádrže a na jaro STK.Už nyní jsem z toho docela špatný a nemůžu v noci spát jak na to musím myslet.Manuálně pracující jsou od roku 1989 opovhhovaná skupina lidí,která nikoho nezajímá.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru