Lidi ve městech vystraší už i hračka: Venku běhá chlap s pistolí, volala vyděšená žena policii

Nejspíš kvůli četným útokům v řadě evropských měst za poslední roky, ale i několika šíleným střelcům a útočníkům u nás, stačí jen málo a někteří lidé snadno zpanikaří. Potvrzuje to jak pokus vniknout do budovy parlamentu v tomto týdnu, tak v podstatě nevinné incidenty, které by jinak ani nestály za řeč. Jenže…
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hned na začátku roku vyjížděla policie na pražské Jungmannovo náměstí poté, co žena zavolala, že se tam pohybuje muž s pistolí v ruce a něco vykřikuje. Policisté na místě zjistili, že šlo o čtyřicetiletého narkomana, jenž někde našel pistolku na kuličky a na ulici si s ní hrál jako malý. Klukovina. Jenže v nevhodný čas na velmi nevhodném místě.

„Je pravda, že na první pohled a z dálky se nemusí hned poznat, zda jde o plastovou hračku nebo skutečnou pistoli. Lidi hlavně v centru jsou také mnohem více poplašení, když někdo s nějakou takovou věcí blbne. Ani děti bych už v centru města nenechal si hrát s hračkami připomínající zbraně, i když to za našeho dětství bylo běžné,“ potvrdil jeden z policistů.

Stačí i mnohem menší věcička, aby vznikla panika. Do jisté restaurace na Praze 1 nedávno přišla rodinka s dvěma dětmi. Starší chlapec měl laserové ukazovátko. Červená tečka svítící pořádně daleko a ani člověk neví odkud. Z legrace s ním posvítil na rameno naproti sedícího muže. Jeho spolustolovník ho hned upozornil.

PSALI JSME:
Zbrojní průkaz i na vzduchovku? Aneb jak chtějí v Bruselu kvůli teroristům regulovat držení zbraní v Evropě

Muž nepátral, co a odkud. Vyskočil, skrčil se, sáhl pod bundu a vytáhl pistoli. Skutečnou. Byli to rusky hovořící pánové a mysleli si, že na ně někdo namířil laserový zaměřovač zbraně. Nedorozumění se záhy vysvětlilo, ale pro všechny to byl pořádný šok. Rodiče se moc omlouvali, že jim nedošlo, že to může takhle být bráno, že děti vědí, že s tím nesmí mířit na letadla, a že si to jen tak pro zábavu koupili ve vedlejším krámku s drobnostmi.

„Na trhu je mnoho variant plynových, vzduchových, elektrických nebo manuálních zbraní a v neposlední řadě i maket. Jejich provedení se zdokonaluje a věrně kopíruje skutečné střelné zbraně,“ vysvětluje policista Jakub Hrubý.

Přestože v případě paintballových nebo airsoftových zbraní podle něj nejde o výrobky, které by měly působit zranění, tak k němu může dojít, a to i z důvodu jejich podobnosti s těmi skutečnými ve smyslu zákona o zbraních a střelivu. Proto je na místě nenosit je volně na veřejnosti. „V některých situacích skutečně není možné rozeznat napodobeninu od skutečné zbraně a v této souvislosti také reálnou hrozbu od nevinného žertu nebo pouhé nezodpovědnosti,“ dodává Hrubý.

PSALI JSME:
Stát se lovcem stojí čas i peníze

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Jeroným Pražský. Upálen rok po Husovi

Že na dnešní den připadá výročí upálení mistra Jana Husa, vědí snad všichni Češi, Moravané a Slezané. Skoro každý rok mají díky svátku, jenž jeho odkaz připomíná, o den volna navíc. Že ale na témže místě v německé …

Českem se šíří exotické druhy klíšťat

Pochází až ze subsaharské Afriky, má pruhované končetiny a nasátá samice dosahuje velikosti až 2,5 centimetru. Seznamte se: Klíště rodu Hyalomma, které se do České republiky dostalo na tažných ptácích. Není to …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kam zmizelo 25 milionů od investorů? On-line hračkářství Bejbynet už vyšetřuje policie

Kauza
Otázkou, kam zmizelo 25 milionů korun od investorů do internetového hračkářství Bejbynet.cz, se už několik týdnů zabývá i Policie ČR. Vyplývá to ze zjištění portálu FAEI.cz. Na provozovatele e-shopu (a kamenné prodejny na Praze 3), společnost Midea, byl už koncem června prohlášen insolvenčním soudem konkurz s tím, že dlužník má pohledávky po lhůtě splatnosti ve výši téměř 68 milionů korun. Psali jsme zde.
Rolovat nahoru