Stát se lovcem stojí čas i peníze

Poradna
Chceš být šťastný hodinu? Opij se. Tři dny? Ožeň se. Ale chceš-li být šťastný celý život, staň se rybářem. Bonmot, který ocení hlavně ti, kteří jsou okolím považováni za podivíny v jakékoli době i počasí zírající hodiny a hodiny na pohupující se splávek. Platit však může i pro myslivce, kteří jsou zase veřejností považováni za zlegalizované pytláky, jejichž největší zálibou je pálit v lese po všem, co se pohne, a pak si to dát k obědu.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Obě charakteristiky jsou samozřejmě uváděny s velkou nadsázkou, příznivci cechu Petrova i Hubertova vyznávají jiné hodnoty. A navíc pro adepty rybářství i myslivectví platí, že na začátku je jejich koníček stojí hodiny učení, běhání po úřadech i nemalé náklady.

Nejdříve učebnice, pak lístek

Chcete legálně rybařit v českých vodách? Pak byste se měli v první řadě požádat o členství v jednom ze dvou rybářských svazů – českého (ČRS) nebo moravského (MRS). To však nestačí, musíte se stát i členem některé z místních organizací (MO). Tady už na volbě dost záleží, protože některé organizace hospodaří samostatně a vydávají pouze povolenku na rybářské revíry ve vlastní správě, jiné jsou naopak začleněny do společného rybolovu v rámci kraje či celého svazu.

Ale s lovem předbíháme, protože jako zelenáč ještě zdaleka nejste rybářem. V MO vám sdělí výši jednorázového zápisného i ročního členského příspěvku (podle místních zvyklostí), zjistíte požadovaný počet brigádnických hodin (lze se z nich vyplatit) a jako protiváhu vás zkušenější členové provedou zkouškami pro získání rybářského lístku.

Zkoušky mohou být ústní nebo písemné (nikoli korespondenční), znění otázek je předem známo. Obvyklou podobou testu je 10 otázek s využitím grafiky (ryby, rostliny, živočichové vázaní na vodní prostředí) a 15 otázek z práva, biologie a rybářství. Po úspěšném složení testu získáte Osvědčení o získání kvalifikace pro vydání prvního rybářského lístku, stanete se členem rybářského svazu a máte nárok na rybářský lístek.

Za lov se platí

Rybářský lístek si vyzvednete v místě trvalého bydliště a zaplatíte za něj podle doby platnosti (minimálně roční). Už jste sice členy svazu i MO, ale ani to nestačí k tomu, abyste prvně nahodili. K rybaření si potřebujete zakoupit povolenku k lovu, kterou vydává vaše místní organizace.

A vy si můžete vybrat, zda si chcete zaplatit povolenku místní, územní (obvykle kraj), celosvazovou nebo celorepublikovou. Dále se povolenky dělí na pstruhové (revíry s obvykle menšími řekami osazenými pstruh) a mimopstruhové (spodní části řek, rybníky a přehrady). Cena je odstupňovaná podle velikosti území a charakteru vod, kam jste si právo rybařit zaplatili.

A můžete už konečně vyrazit k vodě? Pokud máte zakoupeno veškeré vybavení, pak už ano. A tím vybavením se nemyslí jen pruty, navijáky, mušky, košík, brodící boty, třpytky, trojháčky, drátky a lanka, splávky, stojany (vidličky), číhátka, voděodolné boty i oblečení a pohodlné křesílko.

PSALI JSME:
Smrt pro ryby. Z Lipna zcela vymizel síh, indikátor čisté vody

Přímo zákon totiž nařizuje mít ve výbavě podběrák, metr k měření délky ryby a vyprošťovače háčků (peány, obůstky či malé kleštičky). Další povinná výbava rybáře se liší revír od revíru, takže je nutné si předem nastudovat pravidla daného revíru nebo rybářského svazu. A nikdy doma nenechávat rybářský průkaz a povolenku k lovu. Jednou ročně pak své organizaci povinně odevzdáváte seznam úlovků.

Raději předem vyzkoušet

Ale také se snadno stane, že absolvujete zkoušky, zaplatíte poplatky, nakoupíte si nádobíčko a po pár hodinách u vody zjistíte, že cítíte spíš zimu než romantiku a že jste se rybářem stát vlastně ani nechtěli.

Je výhodné se pojistit předem a například si na zkoušku zajistit měsíční rybářský lístek, pro jehož vydání nemusíte skládat zkoušky. Anebo existují možnosti zachytat si, dokonce se zapůjčeným nářadím, v soukromých revírech. Není to právě laciné, ale nemusíte kvůli tomu vstupovat do rybářského svazu a na vlastní kůži si vyzkoušíte, jestli vás rybářství opravdu chytne a má cenu začít do nového koníčka investovat.

PSALI JSME:
Záhada hromadného úhynu ryb. Jak předvídat katastrofu?

Cesta do lesa

Cesta do lesa je podobná, v každém případě však delší. Kdo se chce stát myslivcem, musí složit zkoušky z myslivosti v Okresním mysliveckém spolku (OMS). K těm však vede minimálně roční teoretický a praktický přípravný kurz. Obsahem roční praxe je především činnost přímo v některé honitbě, účast na kynologických akcích i chovatelské přehlídce a výcvik s kulovou a brokovou zbraní.

Uchazeč by měl absolvovat co nejvíce akcí, které jeho myslivecké sdružení pořádá. Při tom jej doprovází a sleduje starší myslivec (patron), který adepta po zkušebním období hodnotí a případně doporučuje, protože myslivcem se může stát pouze člověk bezúhonný, duševně i tělesně zdravý.

Teoretická příprava je rozsahu zhruba 70 hodin (účast na min. 50 je povinná) a připravuje budoucí myslivce na závěrečné zkoušky z historie myslivosti, myslivecké etiky, mluvy a tradic. Dále z myslivecké zoologie a biologie zvěře, právních předpisů, znalostí o zbraních a střelivech, o ochraně krajiny a přírody, veterinárních předpisech.

Až po úspěšném složení zkoušek z myslivosti je vydáno uchazeči vydáno potvrzení, na jeho základě může požádat o vydání loveckého lístku a následně zbrojní průkaz na skupinu loveckých zbraní.

PSALI JSME:
Na psa se nezlobte. Odpovědný je páníček

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB