
Pětiprocentní pokles avizoval také předběžný odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ), který však nyní statistici příznivým směrem, o tři desetiny procentního bodu, zlepšili. Loňský celoroční pokles ekonomiky ovšem vykazuje stejně jako podle předběžného údaje ČSÚ hodnostu 5,6 procenta.
V nominálním vyjádření tak loni hrubý domácí produkt české ekonomiky činil 5 653 miliard korun. Přitom ministerstvo financí ve své poslední předpandemické prognóze počítalo s tím, že hrubý domácí produkt ČR bude za rok 2020 činit 5 913 miliard korun.
Pandemická situace tedy loni připravila hrubý domácí produkt ČR o 260 miliard korun. Nutno ale dodat, že nebýt enormního nárůstu veřejného zadlužení, tento propad by byl mnohem citelnější.
Jen schodek státního rozpočtu loni činil necelých 370 miliard korun. Před úderem pandemie se obecně předpokládalo, že za rok 2020 skončí schodek státního rozpočtu na úrovni kolem 50 miliard korun. Nákladem pandemie tedy není „jenom“ 260 miliard přímé ztráty ekonomiky, ale právě i zhruba 320 miliard nového dluhu vzniklého v rámci hospodaření státního rozpočtu.
Takto viděno, činí loňská pandemická ztráta české ekonomiky, jak ta přímá, tak ta spočívající v navýšeném dluhu, 580 miliard korun, průměrně 1,6 miliardy korun denně.
Další, řádově ovšem nižší „manko“ v porovnání s předpoklady ze začátku roku 2020 zaznamenaly rozpočty obcí, krajů či zdravotních pojišťoven. Také zmíněný nově vzniklý dluh není finálním nákladem pandemie, neboť se z něj bude pochopitelně platit úrok. Ten už však nebude představovat pandemická náklad roku loňského, nýbrž let příštích.
Vládní výdaje, financované z velké části právě z navýšeného dluhu státního rozpočtu, loni zlepšily celkový výkon české ekonomiky o 0,6 procentního bodu. Ostatní klíčové složky hrubého domácího produktu už ale přispívaly negativně.
Spotřeba domácností k propadu ekonomiky o zmíněných 5,6 procenta přispěla minus 1,9 procentního bodu, investice pak minus 3,1 procentního bodu a zahraniční poptávka minus 1,2 procentního bodu.
Ve čtvrtém čtvrtletí 2020 ovšem zahraniční poptávka přispěla výrazně kladně. Meziročně sice loni od října do prosince celkový HDP klesl o uvedených 4,7 procenta, ale to z důvodu slabé spotřeby domácností, dané zejména pandemickými uzavírkami maloobchodu, a výrazně oslabené investiční činnosti, dané pandemickou nejistotou firem.
Tato nejistota ochromila i poptávku po dovozu, což vedlo v loňském posledním kvartále k rekordním přebytkům českého zahraničního obchodu se zbožím. Tyto přebytky zásadně podpořila právě také zmíněná silná zahraniční poptávka po českém exportu. Dále i v posledním loňském čtvrtletí přispěly kladně k výkonu ekonomiky vedle zahraniční poptávky vládní výdaje, financované ovšem z velké části na dluh.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)