Loňská pandemická ztráta české ekonomiky činí zhruba 600 miliard korun

Názor
Tuzemská ekonomika loni ve čtvrtém čtvrtletí podala nad očekávání dobrý výkon. Propadla se totiž meziročně pouze o 4,7 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů očekávali, že spadne o rovných pět procent.
Loňská pandemická ztráta české ekonomiky činí zhruba 600 miliard korun. Ilustrační foto: ČNB

Pětiprocentní pokles avizoval také předběžný odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ), který však nyní statistici příznivým směrem, o tři desetiny procentního bodu, zlepšili. Loňský celoroční pokles ekonomiky ovšem vykazuje stejně jako podle předběžného údaje ČSÚ hodnostu 5,6 procenta.

V nominálním vyjádření tak loni hrubý domácí produkt české ekonomiky činil 5 653 miliard korun. Přitom ministerstvo financí ve své poslední předpandemické prognóze počítalo s tím, že hrubý domácí produkt ČR bude za rok 2020 činit 5 913 miliard korun.

Pandemická situace tedy loni připravila hrubý domácí produkt ČR o 260 miliard korun. Nutno ale dodat, že nebýt enormního nárůstu veřejného zadlužení, tento propad by byl mnohem citelnější.

Jen schodek státního rozpočtu loni činil necelých 370 miliard korun. Před úderem pandemie se obecně předpokládalo, že za rok 2020 skončí schodek státního rozpočtu na úrovni kolem 50 miliard korun. Nákladem pandemie tedy není „jenom“ 260 miliard přímé ztráty ekonomiky, ale právě i zhruba 320 miliard nového dluhu vzniklého v rámci hospodaření státního rozpočtu.

Takto viděno, činí loňská pandemická ztráta české ekonomiky, jak ta přímá, tak ta spočívající v navýšeném dluhu, 580 miliard korun, průměrně 1,6 miliardy korun denně.

Další, řádově ovšem nižší „manko“ v porovnání s předpoklady ze začátku roku 2020 zaznamenaly rozpočty obcí, krajů či zdravotních pojišťoven. Také zmíněný nově vzniklý dluh není finálním nákladem pandemie, neboť se z něj bude pochopitelně platit úrok. Ten už však nebude představovat pandemická náklad roku loňského, nýbrž let příštích.

Vládní výdaje, financované z velké části právě z navýšeného dluhu státního rozpočtu, loni zlepšily celkový výkon české ekonomiky o 0,6 procentního bodu. Ostatní klíčové složky hrubého domácího produktu už ale přispívaly negativně.

PSALI JSME:
Největší propad HDP v novodobé historii

Spotřeba domácností k propadu ekonomiky o zmíněných 5,6 procenta přispěla minus 1,9 procentního bodu, investice pak minus 3,1 procentního bodu a zahraniční poptávka minus 1,2 procentního bodu.

Ve čtvrtém čtvrtletí 2020 ovšem zahraniční poptávka přispěla výrazně kladně. Meziročně sice loni od října do prosince celkový HDP klesl o uvedených 4,7 procenta, ale to z důvodu slabé spotřeby domácností, dané zejména pandemickými uzavírkami maloobchodu, a výrazně oslabené investiční činnosti, dané pandemickou nejistotou firem.

Tato nejistota ochromila i poptávku po dovozu, což vedlo v loňském posledním kvartále k rekordním přebytkům českého zahraničního obchodu se zbožím. Tyto přebytky zásadně podpořila právě také zmíněná silná zahraniční poptávka po českém exportu. Dále i v posledním loňském čtvrtletí přispěly kladně k výkonu ekonomiky vedle zahraniční poptávky vládní výdaje, financované ovšem z velké části na dluh.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko má za rok 2020 rekordní přebytek zahraničního obchodu

Zavřít reklamu ×
  1. To jsou jen drobné v porovnání s 2 biliony korun vynaložené na intervence proti koruně nebo proti „ztracenému“ naleziště lithia co stát nemůže těžit,protože nějaký chytrák z ČSSD už lithium prodal do soukromých rukou(zde je škoda opět 2 biliony korun).Tady v tomto státě nejde vůbec o občana a jeho zdravotní stav.Jde jen o peníze!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru