Loňský rok byl ve znamení druhé nejvyšší inflace od vzniku České republiky

Názor
Růst cen v loňském roce výrazně snížil životní úroveň v naší zemi. Lidé přišli o výraznou část kupní síly svých úspor a za své příjmy si mohli dovolit nakupovat podstatně méně zboží a služeb než v předešlých letech. Letošní rok přinese zlepšení, nicméně lidem se dál budou znehodnocovat úspory a snižovat reálné příjmy.
Lidé loni přišli o výraznou část kupní síly svých úspor a za své příjmy si mohli dovolit nakupovat podstatně méně zboží a služeb než v předešlých letech. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v prosinci na úroveň 15,8 procenta. Průměrná míra inflace za celý loňský rok se pohybovala na úrovni 15,1 procenta. V závěru roku 2022 pomáhaly krotit inflaci státní zásahy v podobě zavedení úsporného tarifu a odpuštění poplatku za podporované zdroje energie.

Začátek roku je doprovázen přeceňováním ze strany obchodníků. Je proto možné, že první měsíce v letošním roce budou stále ve znamení velmi vysoké inflace. Následně by se situace měla začít zlepšovat a inflace v průběhu roku klesne na jednocifernou úroveň. Stále se však bude pohybovat v násobcích inflačního cíle.

PSALI JSME:
Tuzemská inflace v prosinci zaostala za očekáváními

Bohužel nelze vyloučit, že nás vyšší inflace bude trápit déle, než si nyní připouštíme. Mění se totiž inflační očekávání lidí a jednotlivé subjekty v ekonomice na sebe reagují tím, že zdražují, protože zdražuje jejich okolí. To může způsobit relativně dlouhou setrvačnost inflačních tlaků, které budou bránit k návratu na inflační cíl.

Mezi položky, které aktuálně nejvíce zdražují, patří mouka, drůbeží maso, mléko, vejce, cukr, zemní plyn či tuhá paliva. Stále jde především o nezbytné položky spotřebního koše. Jejich zdražování má negativní vliv především na sociálně nejslabší skupiny obyvatel, které mají problém vyjít s penězi.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Prosincová inflace je nečekaně nízká, bez vládních zásahů by přesahovala 19 procent

Zavřít reklamu ×
  1. Není se čemu divit. Pětidemolice maká na plný výkon. Stačilo na jaro 2022 odkoupit 30% akcií firmy ČEZ a tuto firmu zestátnit. Tak mohla být elektřina za 2 kč/kwh a inflace mohla být poloviční. Tak akorát utíkají firmy za levnou energií a spousta domácností padá na hubu. Vše akorát poškozuje stát,který bude mít zbytečné výdaje na příspěvky na nezaměstnané a na domácnosti co nejsou schopny zaplatit inkaso….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB může za měsíc snížit svůj základní úrok

Tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vůbec nerostla. Vyplývá to z dalších zpřesněných údajů k jejímu vývoji, které minulý pátek zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků tuzemské hospodářství od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB