Má smysl investovat do ČEZ?

Analýza
Akcie energetické společnosti ČEZ po dlouhou dobu platily za titul, který by neměl chybět v portfoliu žádného rozumného investora. Jenže dění, které se kolem energetické skupiny odehrávalo v uplynulých dvou letech odehrávalo, přineslo řadu otazníků, zda ČEZ stále patří mezi dobré investiční příležitosti.
Kterým směrem se akcie společnosti ČEZ vydá, je závislé na celé řadě faktorů. Jedním z nich je rozhodování o výstavbě nových jaderných bloků. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Názory na tuto akcii se mezi analytiky liší. Na jedné straně se můžeme setkat s přesvědčením, že ČEZ i nadále plní svou tradiční roli dividendového titulu, na straně druhé pak, že akcie ČEZ se momentálně obchodují příliš vysoko v porovnání s jinými energetickými tituly.

Do prvního tábora patří například analytici České spořitelny, kteří jen nedávno zvýšili 12měsíční cílovou cenu ČEZ z dosavadních 917 na 1 062 korun. Zároveň zlepšili investiční doporučení z „držet“ na „akumulovat“. A to i navzdory očekávanému zlevňování elektrické energie na trhu.

V potaz totiž musíme brát i to, že speciální daně (windfall tax, pozn. aut.) na skupinu ČEZ s největší pravděpodobností dopadnou v menší míře, než se na samém počátku úvah o konstrukcích a uvalení těchto daní uvažovalo.

PSALI JSME:
Fialova vláda se bude muset spokojit s „konfiskací“ z mimořádných zisků energetických společností

Akcie ČEZ také podle České spořitelny nabídnou za léta 2023 a 2024 velmi zajímavý dividendový výnos. Zatímco ještě v roce 2021 tento činil jen pět procent, dividenda za rok 2022 činila 145 korun na jednu akcii, což představovalo výnos na úrovni 15 procent.

Pro roky 2023 a 2024 se má tento výnos pohybovat nad sedmi procenty, což v souhrnu spolehlivě porazí inflaci. V letech 2025 až 2027 se pak dividendový výnos má pohybovat mezi 4,7 a 6,2 procenta.

Naopak analytici bankovního domu UBS, kteří akcie ČEZ začali pokrývat přibližně před měsícem, jsou přesvědčeni, že titul se obchoduje za příliš vysokou cenu. Podle nich je 12měsíční cílová cena na úrovni 800 korun. To oproti současnému stavu předznamenává pokles titulu asi o 18 procent.

Kterým směrem se akcie vydá, je závislé na řadě faktorů. Prvním je klesající cena elektřiny, která indikuje, že společnost ČEZ zkrátka bude z prodeje své komodity inkasovat nižší tržby než v době, kdy cena elektrické energie lámala rekordy.

Výkonnost akcií společnosti ČEZ za pět let. Zdroj: tradingview.com

Současně s tím, ale nebude odvádět peníze z nadměrných příjmů, což plynulo z platnosti cenových stropů. Výhodou ČEZ také je, že dokáže podstatnou část elektřiny vyrobit za pomoci laciných zdrojů, zejména jaderných elektráren. Tím pádem nemusí dojít k tak dramatickému poklesu zisku.

A to je další faktor, který rozhodování o koupi akcie ČEZ jistě ovlivní: Výstavba nových jaderných bloků. ČEZ nyní vyhodnocuje tři nabídky, které jí byly ze strany uchazečů o výstavbu jaderných bloků zaslány.

Stavět nové bloky by mohla severoamerická společnost Westinghouse, korejská KHNP nebo francouzská EDF. ČEZ nabídky vyhodnotí a hodnotící zprávu následně předá vládě ke schválení, což by se mělo stát do konce letošního června. První z nových bloků by měl být dokončen do roku 2036.

PSALI JSME:
„Jádro má to nejlepší před sebou,“ říká Dana Drábová

Kromě toho má společnost ČEZ má ambici vybudovat do roku 2045 několik malých modulárních reaktorů (SMR) o souhrnném instalovaném výkonu až 3000 megawattů. Také tento proces má být spuštěn letos a zprávy o něm mohou mít významný vliv na hodnotu akcií.

Třetím faktorem, který má potenciál významně ovlivnit cenu akcie ČEZ, je otázka, co se společností bude z hlediska jejího vlastnictví. Zatím ještě nebyla definitivně „odpískána“ varianta, že by ji celou do svých rukou převzal stát. V takovém případě je vysoce spekulativní, za jakou cenu by stát akcie vykupoval. Pravděpodobně ale za podstatně vyšší, než se obchodují nyní.

Co říci závěrem? Pokud sázíte na dividendové tituly, pak by ČEZ ve vašem portfoliu chybět neměl, jelikož je vysoce pravděpodobné, že v nejbližších letech se můžete těšit na stále velmi slušnou dividendu.

Autor je hlavní analytik společnosti Wonderinterest Trading
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V Česku by mohly začít vyrůstat malé jaderné reaktory

Zavřít reklamu ×
  1. Ne,nemá…Jsou lepší firmy. ČEZ půjde do útlumu. Nová jaderka vyjde na 2 biliony kč a někdo to bude muset zaplatit. Část zaplatí stát a taky samotný ČEZ bude muset přispět.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy zahájily nový týden růstem

Tuzemský index PX po pátečním poklesu způsobeném podividendovým propadem Monety v pondělí rostl. Jeho hodnota se zvýšila o 0,47 procenta (1 550,68 b.). Nejlepší akcií na pražské burze bylo v pondělí Primoco. Jeho …

Vyplatí se zbavit se v květnu akcií?

Na patnácti hlavních světových akciových trzích výnosy od května do října trvale zaostávají za zbytkem roku. Největší sezónní rozdíl se vyskytuje u britského indexu FTSE 250 (1,7 %), zatímco u amerického indexu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Mají solární panely a tepelná čerpadla smysl? Analýza dává důkaz

Analýza
Domácnosti, které si pořizují fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo, v drtivé většině případů opravdu uspoří a dočkají se výrazného snížení spotřeby. Vyplynulo to z analýzy, kterou na vzorku téměř 2,5 tisíce zákazníků zpracovala společnost ČEZ Prodej. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) mají výsledky k dispozici.