Mnoho otázek a málo odpovědí české měnové politiky

Názor
Příští středu se zhruba po měsíci a půl znovu sejdou centrální bankéři, aby rozhodli o nastavení měnové politiky České národní banky (ČNB). Snadné rozhodnutí to i tentokrát nebude. Česká ekonomika se sice již zvedá ze dna, vyhráno však rozhodně nemá. Důležitý bude především vývoj v druhé polovině letošního roku, který je však pro tuto chvíli velkou neznámou. Data, která teď máme, zatím stále poodhalují míru poklesu ekonomiky a o charakteru následného oživení neříkají nic.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tři z centrálních bankéřů, včetně guvernéra, se počátkem tohoto týdne vyjádřili, že preferují stabilitu úrokových sazeb na současné úrovni. Jedním z argumentů bylo to, že aktuální uvolnění měnové politiky je dostatečné a ČNB si nyní může dovolit vyčkávat.

To je však podmíněno tím, že v druhém pololetí opravdu dojde k přesvědčivému oživení růstu globální ekonomiky. Necháme-li stranou druhou vlnu koronaviru, je i nadále rizikem, že hospodářský útlum potrvá delší dobu. Výsledky eurozóny byly přitom již v prvním čtvrtletí horší, než ČNB čekala.

Pozornost se teď přesune ze sektoru služeb a obchodu k průmyslovým odvětvím. Pro ČR významný automobilový průmysl se s poklesem poptávky potýkal již před vypuknutím koronavirové krize, která tento trend nejspíše dále posílí.

PSALI JSME:
Šok! Tak velký propad českého průmyslu nikdo nečekal

Tak či onak, čeká nás v následujícím období dezinflační vývoj, zásadní otázkou je, zda se inflace vrátí na dvouprocentní cíl, či spadne-li pod něj.

Z faktického úhlu pohledu není zas tak důležité, jestli dojde či nedojde k poklesu repo sazby. Předpokládané snížení o 20 bazických bodů totiž významný impulz pro reálnou ekonomiku představovat nebude.

Centrální bankéři by však již měli říci, jaké prostředky využijí v případě, že bude třeba dále uvolnit měnovou politiku. V situaci, kdy se úrokové sazby nacházejí poblíž technické dolní hranice, ať už ji ČNB nyní chápe jakkoliv, bude tato komunikace zásadní pro ukotvení inflačních očekávání.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi se teď bojí zdražování. Dokonce více než propouštění

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru