Maloobchod o něco málo lepší, přesto stále v mínusu

Názor
Říjnové výsledky maloobchodu ukazují, že propad maloobchodu už konečně začíná přece jen brzdit. Ve srovnání s předchozím měsícem se tržby obchodníků zejména díky lepším prodejům vybavení pro domácnosti a oblečení zvýšily o 0,6 procenta.
Maloobchod letošní rok zakončí reálným propadem o necelých pět procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vypadá to, že některé obchody – zejména s vybavením domácností – si tentokrát polepšily díky zlevnění. Probudily se i internetové obchody, které upínají svoji pozornost na Vánoce, protože jejich letošní výsledky nejsou také příliš přesvědčivé. Celý tento segment prochází obdobím konsolidace, respektive koncentrace, a o jeho konečném výsledku rozhodnou právě nadcházející svátky.

V meziročním srovnání jsou ovšem tržby stále na sestupu, i když tentokrát vykazují pokles jen o 1,4 procenta. Vzhledem k naplněnosti skladů, kterou pravidelně potvrzují průzkumy, to rozhodně není povzbudivý výsledek.

PSALI JSME:
Češi jsou při nakupování stále obezřetní

Základní příběh se nemění – inflace stále snižuje kupní sílu domácností, které si pak z obchodů odnášejí méně zboží, i když za něj platí podstatně více než v roce 2019. V kasách obchodníků letos v říjnu skončilo v průměru o 23 procent více korun než v průměrném měsíci posledního předcovidového roku, i když si lidé z obchodů odnesli o pět procent méně zboží.

A nejinak tomu bude i v dalších měsících. Maloobchod proto letošní rok zakončí reálným propadem o necelých pět procent.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tržby obchodníků klesají již půl druhého roku. Špatné výsledky hlásí obchody s oděvy a obuví

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Poradna
Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti především pravidlo, že jsme si všichni rovni. Autor této poradny udělal podobnou zkušenost v posledním měsíci hned třikrát a – nestačil se divit.