Češi jsou při nakupování stále obezřetní

Maloobchodní tržby se v říjnu opět meziročně snížily. Klesají tak nepřetržitě již osmnáct měsíců. Říjnový meziroční pokles o 1,4 procenta je sice pomalejší než srpnový propad o 4,3 procenta, přesto však nejde o signál blízké změny klesajícího trendu. Snižování reálných příjmů domácností totiž nutí Čechy stále k velké obezřetnosti ve výdajích.
Je pravděpodobné, že tržby obchodníků se k růstu vrátí až ve druhém čtvrtletí příštího roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vliv na omezování nákupů má nepochybně i nejistota domácností ohledně nákladů na energie, která s nástupem zimy ještě zesílila. Pokrytí nákladů na bydlení má v rodinných rozpočtech vždy prioritu před zbytnými většími nákupy u obchodníků.

O obavách českých domácností vypovídá i listopadový index důvěry spotřebitelů v ekonomiku: Zvýšil se počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci, rostl počet těch, které očekávají její zhoršení v následujícím roce.

Je tedy pravděpodobné, že tržby obchodníků se k růstu vrátí až ve druhém čtvrtletí příštího roku, kdy by se s ohledem na pokles inflace měly zvýšit i reálné příjmy domácností, a tedy i jejich ochota více utrácet.

To by mohlo pomoci stimulovat celou českou ekonomiku, pro níž je domácí poptávka klíčová. Propad domácí poptávky je ostatně jednou z hlavních příčin meziročního poklesu hrubého domácího produktu (HDP) ve třetím čtvrtletí o 0,7 procenta.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Lu Lubajs

    Hmmm, maloobchodní tržby se v říjnu opět meziročně snížily. Tržby v maloobchodě se furt snižují, kromě Alberta všem klesají zisky a obchodní řetězce se chystají po novém roce zase zdražovat. Nemělo by to jít opačným směrem? Anebo tady nemáme žádné tržní prostředí, ale tvrdý oligopol protkaný kartelovými dohodami? Jak jsem četl jinde, v Německu by při prvních znacích kartelu by úřady po něm tvrdě šly. A tady u nás úřady tyhle nekale praktiky spíš kryjí, paskvilní zákon o významné tržní síle není vůle dotáhnout do konce a vláda se bojí zamést se zahraničními řetězci, zneužívajícími svého viditelně oligopolního postavení.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB