Maloobchod překvapil výrazným růstem

Názor
České maloobchodní tržby podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu po očištění o prodeje automobilů v březnu meziročně vzrostly o výrazných 6,1 procenta, zatímco tržní konsenzus počítal s 2,8 procenta. Směrem nahoru byla revidována i únorová data, a to z původních 1,6 procenta na 2,5 procenta meziročně.
Březnová data více než potvrdila, že spotřeba domácností v nadcházejících měsících poroste a přispěje tak k oživení domácí ekonomiky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziroční růst maloobchodních tržeb po očištění o cenové vlivy tak pokračoval již čtvrtý měsíc v řadě. K meziroční změně v březnu nejvíce přispěly internetové prodeje (příspěvek 1,74 p. b.), dále maloobchod s převahou potravin (1,55 p. b.), solidní podíl měl i prodej pohonných hmot (0,8 p. b.) a kosmetických a toaletních výrobků (0,59 p. b.).

V meziměsíčním srovnání tržby vzrostly o 1,3 procenta, zatímco náš odhad počítal s 0,6 procenta. Pokud jde o skladbu, tržby za pohonné hmoty meziměsíčně vzrostly o 1,9 procenta, za nepotravinářské zboží o 1,8 procenta a za potraviny o 0,5 procenta. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel stouply meziročně o 4,8 procenta, meziměsíčně naopak klesly o 0,4 procenta.

PSALI JSME:
Maloobchod: Tuzemská ekonomika konečně na vzestupu

Březnová data tak více než potvrdila náš předpoklad, že spotřeba domácností v nadcházejících měsících poroste a přispěje k oživení domácí ekonomiky. Naznačuje to i spotřebitelská důvěra, která se v dubnu dostala nad svůj dlouhodobý průměr. Zároveň trh práce zůstává utažený, přičemž díky klesající inflaci a vývoji nominálních mezd roste i reálný disponibilní důchod domácností.

Pozorujeme i vyšší čerpání spotřebitelských úvěrů. Na druhou stranu ale budou domácí spotřebitelskou poptávku částečně tlumit relativně vysoké úrokové sazby a snaha domácností spořit, což dokládá stále vysoký příliv prostředků do spořicích produktů v průběhu letošního prvního čtvrtletí.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tempo úspor českých domácností zvolnilo, ale stále jsou rekordní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silná data z polského průmyslu

Polská průmyslová produkce v dubnu překvapila silným růstem. Meziročně byla v dubnu vyšší o 7,9 procenta, zatímco byl očekáván růst o 5,1 procenta. V březnu přitom došlo k meziročnímu poklesu o 5,6 procenta. Jde …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB