Maloobchod překvapil výrazným růstem

Názor
České maloobchodní tržby podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu po očištění o prodeje automobilů v březnu meziročně vzrostly o výrazných 6,1 procenta, zatímco tržní konsenzus počítal s 2,8 procenta. Směrem nahoru byla revidována i únorová data, a to z původních 1,6 procenta na 2,5 procenta meziročně.
Březnová data více než potvrdila, že spotřeba domácností v nadcházejících měsících poroste a přispěje tak k oživení domácí ekonomiky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziroční růst maloobchodních tržeb po očištění o cenové vlivy tak pokračoval již čtvrtý měsíc v řadě. K meziroční změně v březnu nejvíce přispěly internetové prodeje (příspěvek 1,74 p. b.), dále maloobchod s převahou potravin (1,55 p. b.), solidní podíl měl i prodej pohonných hmot (0,8 p. b.) a kosmetických a toaletních výrobků (0,59 p. b.).

V meziměsíčním srovnání tržby vzrostly o 1,3 procenta, zatímco náš odhad počítal s 0,6 procenta. Pokud jde o skladbu, tržby za pohonné hmoty meziměsíčně vzrostly o 1,9 procenta, za nepotravinářské zboží o 1,8 procenta a za potraviny o 0,5 procenta. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel stouply meziročně o 4,8 procenta, meziměsíčně naopak klesly o 0,4 procenta.

PSALI JSME:
Maloobchod: Tuzemská ekonomika konečně na vzestupu

Březnová data tak více než potvrdila náš předpoklad, že spotřeba domácností v nadcházejících měsících poroste a přispěje k oživení domácí ekonomiky. Naznačuje to i spotřebitelská důvěra, která se v dubnu dostala nad svůj dlouhodobý průměr. Zároveň trh práce zůstává utažený, přičemž díky klesající inflaci a vývoji nominálních mezd roste i reálný disponibilní důchod domácností.

Pozorujeme i vyšší čerpání spotřebitelských úvěrů. Na druhou stranu ale budou domácí spotřebitelskou poptávku částečně tlumit relativně vysoké úrokové sazby a snaha domácností spořit, což dokládá stále vysoký příliv prostředků do spořicích produktů v průběhu letošního prvního čtvrtletí.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tempo úspor českých domácností zvolnilo, ale stále jsou rekordní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.