Tempo úspor českých domácností zvolnilo, ale stále jsou rekordní

Úspory českých domácností, bytových družstev a jiných spolků a svazů v březnu podle údajů České národní banky opět stouply. Avšak ne takovým tempem, jako v předchozích měsících.
Úspory českých domácností, bytových družstev a jiných spolků a svazů v březnu podle údajů České národní banky opět stouply. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tentokrát šlo o pouhých pět miliard korun, což ve srovnání s únorovými 28 miliardami naznačuje, že se Češi přece jen pustili do většího utrácení. Nicméně celková hodnota úspor vytvořila k prvnímu dubnu nový rekord 3,733 bilionu korun.

Vklady na neúročených běžných účtech klesly o deset miliard na 1,395 bilionu korun, což je trend pokračující od prosince minulého roku. O devět miliard se ale snížilo i množství peněz uložených na termínovaných vkladech z rekordních 1,046 bilionu na 1,037 bilionu korun. To by mohlo naznačovat výběr zisků i chudší nabídky bank.

Od listopadu zřejmě v souvislosti s úsporným balíčkem, který od ledna snížil státní příspěvek u stavebního spoření na maximálně tisíc korun za rok, vklady klesají v průměru o dvě miliardy měsíčně. Nyní činí 302 miliardy korun. Před třemi lety to bylo více než 350 miliard korun.

S pravděpodobnou chutí více utrácet stouply i úvěry českých domácností, byť jen o deset miliard korun, z čehož zhruba osm miliard byly půjčky na bydlení. Na historicky rekordním zadlužení tuzemských domácností se svou měrou podílely i spotřebitelské úvěry, které se zvýšily o tři miliardy na celkových 308,8 miliardy korun.

„Březen je tradičně silný měsíc z hlediska spotřebitelských úvěrů, na tomto poli jsou aktivní banky i nebankovní subjekty. Proto není překvapením, že u spotřebitelských úvěrů došlo k meziročnímu zvýšení zadlužení o procento, což je stejné tempo růstu jako v předchozím roce,“ informoval Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) Petr Javůrek, hlavní finanční analytik společnosti Provident Financial.

„I v celkové míře zadlužení je trend totožný. V dalších měsících neočekáváme zpomalení poptávky po úvěrech. Naopak s předpokládaným poklesem úrokových sazeb hlavně na hypotékách uvidíme meziroční růst objemů, stejně jako dosud,“ předpokládá Javůrek.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. Marek

    Omyl,jsou vyšší platby jako za daň z nemovitosti,dražší povinné a dálniční,pohonné hmoty jsou zase dražší,přišly doplatky za energie,potraviny taky ne a ne zlevnit.Občanům zůstalo míň peněz v kapse a úspory logicky klesají.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB