Maloobchod stále ještě v záporných hodnotách

Názor
I v červenci maloobchodní tržby bez prodeje aut pokračovaly v meziročním poklesu, ale ten byl podobně jako v červnu výrazně slabší. Trh byl ve svých predikcích pesimističtější, zatímco naše prognóza byla až přespříliš optimistická. Maloobchod nakonec zaznamenal meziroční pokles o 1,8 procenta, kdežto v meziměsíčním srovnání tržby vzrostly o 0,1 procenta.
Největší pokles evidovaly prodejny se specializovanými výrobky pro domácnost, které nadále sužují především vysoké úrokové sazby a s tím spojený útlum českého stavebnictví. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pohled na jednotlivé segmenty maloobchodu se velmi podobá červnovému obrazu. Opět meziročně klesaly tržby za potraviny (o 4,2 %) i nepotravinářské zboží (o 3,6 %) a naopak stouply tržby za prodej pohonných hmot, které byly vyšší o 13,7 procenta.

A to přesto, že od konce června rostly ceny ropy na světových trzích, což se odrazilo i na cenách na čerpacích stanicích. Ceny pohonných hmot během tohoto léta byly ovšem výrazně nižší než v minulém roce.

Podíváme-li se na prodejny dle prodávaného sortimentu, tak opět největší pokles evidovaly prodejny se specializovanými výrobky pro domácnost (o 9,7 %), které nadále sužují především vysoké úrokové sazby a s tím spojený útlum českého stavebnictví. Snížení svých tržeb zaznamenaly také prodejny s oděvy a obuví (o 6,2 %) či s počítačovým a komunikačním zařízením (o 5,4 %).

Na druhé straně rostly tržby v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky (o 7,6 %). Tento výsledek je relativně překvapivý, protože jsme v poslední době zaznamenali, že právě zboží tohoto druhu bývá ve vyšší míře nakupované u našich sousedů, především v Polsku a Německu.

PSALI JSME:
15 měsíců poklesu tržeb obchodníků

Tržby z prodeje potravin se snížily v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin (o 4,5 %), ale ve specializovaných prodejnách potravin tentokrát došlo k mírnému nárůstu (o 0,5 %). Pokračoval růst tržeb v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží (o 5,0 %). Po dlouhé době se i internetové a zásilkové obchody těšily z růstu tržeb (2,0 %).

Meziměsíčně stouply tržby za nepotravinářské zboží o 0,3 procenta, zatímco za potraviny výše tržeb stagnovala. V případě pohonných hmot došlo k poklesu o 0,8 procenta.

Meziměsíčně maloobchodní tržby rostly třetí měsíc v řadě, meziročně klesají již více než rok, ale zdá se, že je již jen otázkou času, kdy se tento sektor překlopí do zelených čísel i v meziročním srovnání.

Se snižující se inflací a s tím spojeným růstem reálných mezd by měla růst chuť domácností ve vyšší míře utrácet, z čehož by měl těžit i sektor maloobchodu. Na druhé straně rizika jsou stále přítomna, a především znepokojivý vývoj v Německu se může podepsat i zde.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zastaví se pád maloobchodních tržeb?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.