Pohled na jednotlivé segmenty maloobchodu se velmi podobá červnovému obrazu. Opět meziročně klesaly tržby za potraviny (o 4,2 %) i nepotravinářské zboží (o 3,6 %) a naopak stouply tržby za prodej pohonných hmot, které byly vyšší o 13,7 procenta.
A to přesto, že od konce června rostly ceny ropy na světových trzích, což se odrazilo i na cenách na čerpacích stanicích. Ceny pohonných hmot během tohoto léta byly ovšem výrazně nižší než v minulém roce.
Podíváme-li se na prodejny dle prodávaného sortimentu, tak opět největší pokles evidovaly prodejny se specializovanými výrobky pro domácnost (o 9,7 %), které nadále sužují především vysoké úrokové sazby a s tím spojený útlum českého stavebnictví. Snížení svých tržeb zaznamenaly také prodejny s oděvy a obuví (o 6,2 %) či s počítačovým a komunikačním zařízením (o 5,4 %).
Na druhé straně rostly tržby v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky (o 7,6 %). Tento výsledek je relativně překvapivý, protože jsme v poslední době zaznamenali, že právě zboží tohoto druhu bývá ve vyšší míře nakupované u našich sousedů, především v Polsku a Německu.
Tržby z prodeje potravin se snížily v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin (o 4,5 %), ale ve specializovaných prodejnách potravin tentokrát došlo k mírnému nárůstu (o 0,5 %). Pokračoval růst tržeb v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží (o 5,0 %). Po dlouhé době se i internetové a zásilkové obchody těšily z růstu tržeb (2,0 %).
Meziměsíčně stouply tržby za nepotravinářské zboží o 0,3 procenta, zatímco za potraviny výše tržeb stagnovala. V případě pohonných hmot došlo k poklesu o 0,8 procenta.
Meziměsíčně maloobchodní tržby rostly třetí měsíc v řadě, meziročně klesají již více než rok, ale zdá se, že je již jen otázkou času, kdy se tento sektor překlopí do zelených čísel i v meziročním srovnání.
Se snižující se inflací a s tím spojeným růstem reálných mezd by měla růst chuť domácností ve vyšší míře utrácet, z čehož by měl těžit i sektor maloobchodu. Na druhé straně rizika jsou stále přítomna, a především znepokojivý vývoj v Německu se může podepsat i zde.
Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)