Zastaví se pád maloobchodních tržeb?

Červenec dlouho očekávaný zlom ve vývoji maloobchodních tržeb nepřinesl. Jejich pokles pokračoval již patnáctý měsíc v řadě. Tempo propadu se však neustále snižuje, změna trendu může tedy nastat velmi brzy.
Blížící se zlom ve vývoji maloobchodních tržeb podporují i další data – zejména velmi pozvolna klesající inflace, která by se měla projevit v růstu nákupního apetitu domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziročně se maloobchodní tržby v červenci snížily podle aktuálních dat statistiků o 1,8 procenta, přičemž v červnu byly meziročně nižší o 3,9 procenta a v květnu o 6,3 procenta. Trend brždění propadu je tedy zřejmý a vyhlídky na oživení domácí poptávky v následujících měsících začínají mít reálný obrys.

Blížící se zlom ve vývoji maloobchodních tržeb podporují i další data – zejména velmi pozvolna klesající inflace, která by se měla projevit v růstu nákupního apetitu domácností.

V červenci klesla inflace na 8,8 procenta z červnových 9,7 procenta. Spotřebitelské ceny tak byly v meziročním srovnání na nejnižší hodnotě od prosince 2021.

Dalším pozitivním signálem byl červencový pokles cen zemědělských výrobců – meziročně o 14,3 procenta. Jde o třetí výrazný pokles v řadě a současně o významnou změnu trendu ve vývoji cen zemědělských komodit, neboť minulý rok v létě dosahoval růst těchto cen až 40 procent.

K růstu tržeb obchodníků by mohl přispět i jeden čistě technický faktor – nižší srovnávací základna z minulého roku. V polovině roku, totiž začaly domácnosti výrazně škrtit své výdaje pod vlivem zprávy o růstu cen energií ve spojení s blížící se zimou.

Na tyto zprávy jsou domácnosti vysoce senzitivní a doufejme, že se letos nezopakují. Domácí poptávka je důležitý faktor, který by mohl podpořit alespoň mírný růst české ekonomiky.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB