Maloobchodní tržby silně propadly, ale přesto byly výrazně nad odhady

Názor
Maloobchodní tržby v dubnu bez motoristického segmentu klesly oproti březnu o 4,8 % a meziroční propad se tak prohloubil na 10,6 %. Je to sice velký propad, ale v kontextu současného vývoje to je mnohem lepší, než se odhadovalo. Zhruba řečeno, čekalo se číslo ještě o deset procent slabší.
Nejdramatičtější propad zaznamenaly dle očekávání ubytovací služby s meziročním propadem přes 90 %. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozitivní překvapení jde do značné míry na vrub revizi předchozích dat, když podle nových údajů činil březnový meziroční propad maloobchodních tržeb 5,6 %, zatímco původní odhad ukazoval větší pokles o necelých 9 %. Celkové maloobchodní tržby se zahrnutím prodejů aut meziročně klesly o 21,2 % a i v tomto případě se v průměru čekal ještě větší propad kolem 30 %.

Samotný prodej automobilů byl v dubnu meziročně nižší o 43,4 %. Prodej potravinářského zboží, které bylo ještě v březnu v meziročním plusu 2,9 %, v dubnu klesalo o 2,8 %. Meziroční propad nepotravinářského zboží se prohloubil na 15,3 % z březnového poklesu o 10,1 %.

Nejdramatičtější propad zaznamenaly dle očekávání ubytovací služby s meziročním propadem přes 90 % a dále stravování a pohostinství či obchod s oblékáním či textilem, kde se propady pohybovaly zhruba v rozmezí 70 – 80 %.

PSALI JSME:
Maloobchod přišel téměř o desetinu tržeb

Co podle očekávání vyčnívá do kladných čísel, je prodej, který není vázán na kamenné prodejny a stánky. Internetové prodeje v dubnu meziročně rostly o 47,5 %.

Čísla o vývoji maloobchodu tedy překvapila pozitivně. S otevíráním se ekonomiky bychom v dalších měsících mohli vidět zlepšení. Ale ve srovnání s předpandemickou dobou zůstanou tržby utlumené. Růst mezd zpomalil a nezaměstnanost se zvyšuje, a tyto faktory budu mít na vývoj tržeb trvalejší dopad. Za celé druhé čtvrtletí odhadujeme meziroční pokles maloobchodních tržeb o 6,2 %. Za celý letošní rok čekáme pokles maloobchodních tržeb bez prodeje aut o 6,5 %.

Lepší vývoj maloobchodních tržeb v dubnu oproti očekávání dává jistou šanci i na lepší vývoj spotřeby domácností ve druhém čtvrtletí, ale údaje z ekonomiky jsou stále velmi slabé a spíše se tak stále kloníme k tomu, že i úrokové sazby ČNB budou sníženy až na technickou nulu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koronavirus zasáhl maloobchod v celé EU

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.