
Nadále tak platí, že vývoj maloobchodních prodejů z měsíce na měsíc je v současné době hodně volatilní a těžko predikovatelný. Na jedné straně tu máme poměrně štědrou vládní podporu, ke které se v říjnu přidalo zavedení úsporného tarifu, a také odpuštění plateb na obnovitelné zdroje energie.
V důsledku toho domácnostem ke konci letošního roku výrazně klesly zálohové platby za spotřebu energie. Na druhé straně však působením vysoké inflace dochází k poklesu reálných příjmů domácností.
Podle čerstvě zveřejněných údajů Českého statistického úřadu se průměrná mzda v reálném vyjádření ve třetím čtvrtletí meziročně snížila o výrazných skoro deset procent. To se spolu se zvýšenou nejistotou ohledně dalšího vývoje ekonomiky promítá i ve velmi nízkém spotřebitelském sentimentu.
Podobně volatilní jsou i tržby za prodej aut. Ty v říjnu klesly meziměsíčně o 2,1 procenta, když měsíc před tím o 1,5 procenta rostly. V prodejích by se přitom měla pozitivně odrážet obnovená produkce automobilového průmyslu vlivem odeznívajících problémů s dodávkami výrobních vstupů, jak ukazují například počty registrací nových vozů.
Jde však pravděpodobně spíše o dříve objednané vozy, které kvůli chybějícím dílům nemohly být vyrobeny. Poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby je totiž podle dat Českého statistického úřadu aktuálně nejvíce zasažena.
Celkové maloobchodní tržby byly v říjnu meziměsíčně nižší o 1,9 procenta po zářijovém růstu o 1,1 procenta. Další vývoj tržeb bude z velké části záviset na tom, jak moc v následujících měsících porostou nominální mzdy.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com