Spotřebitelé dál omezují své nákupy

Názor
I v říjnu pokračoval trend snižování reálných tržeb tuzemských obchodů. Tentokrát se meziměsíčně snížily o 1,8 procenta, meziroční pokles už dokonce dosáhl 9,4 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.
Reálně už lidé nakupují méně, než před covidem, a tento trend bude nepochybně pokračovat i nadále. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vysoká inflace, respektive propad reálné kupní síly, spolu s obavami z dalšího ekonomického vývoji i z faktur za energie nutí Čechy nakupovat méně zboží. Dá se ovšem rovněž říct, že sice v obchodech nechávají o něco více peněz, avšak odnášejí si za ně mnohem méně zboží.

Při „škrtech“ v rodinných rozpočtech je sice na prvním místě nepřekvapivě zábava a volný čas, ale méně se prodává i oblečení a obuvi, které v ČR zdražuje nejrychleji v celé EU. Méně zboží však prodají i obchody s potravinami nebo čerpací stanice.

PSALI JSME:
Útraty v obchodech se nečekaně propadly. Lidé šetří hlavně na sportu a oblečení

Slabší byly tentokrát i výsledky internetových obchodů, jejichž tržby se tentokrát snížily meziročně o více než 13 procenta. Není to snad dané tím, že by se spotřebitelé od nich obraceli, ale primárně jejich nabídkou.

Pokud se soustředí právě na oblasti, ve kterých se aktuálně nejvíce šetří, automaticky jsou pak jejich výsledky opticky slabší, než u průměru kamenných obchodů.

PSALI JSME:
Češi chtějí šetřit, vánoční dárky nakoupí ve velkém na internetu

Omezování nákupů není v ČR žádnou novinkou, neboť je vlastně patrný už od loňského léta. Postupem pouze zesiluje s tím, jak moc nejistý je výhled finanční situace domácností. Reálně už lidé nakupují méně, než před covidem, a tento trend bude nepochybně pokračovat i nadále.

Zatím vše nasvědčuje tomu, že letošní Vánoce budou ve srovnání s těmi loňskými chudší. Kdy čekat obrat? Snad v polovině příštího roku, kdy by se inflace měla konečně vrátit k jednociferným hodnotám a s ní by se mohla začít stabilizovat i kupní síla obyvatel.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Chudší Vánoce. Na dárcích bude letos kvůli inflaci šetřit šest Čechů z deseti

Zavřít reklamu ×
  1. Problémy začnou začátkem roku 2024. A budou to velké problémy. Pokud teda nebude svrhnutá vláda a nebude tam někdo normální.Skončí zastropování cen a ceny budou stále velké.Vše zaplatí občané….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB