Maloobchodní tržby za loňský rok vykážou pokles

Názor
Na tuzemský maloobchod v listopadu výrazně dopadla omezení související s druhou vlnou pandemie koronaviru. Maloobchodní tržby vyjma motoristického segmentu v listopadu meziročně klesly o sedm procent, tahounem poklesu byly slabší prodeje pohonných hmot a nepotravinářského zboží, na nichž se projevila protipandemická omezení. Jen nepatrně klesly prodeje potravin, což je segment maloobchodu, jemuž se uzavírky vyhnuly.
Prodeje motorových vozidel v listopadu klesly meziročně o 13,2 procenta, což zatím představuje nejhorší výsledek za loňské druhé pololetí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Maloobchodní tržby v listopadu meziročně propadly o sedm procent když trh očekával pokles o 4,8 %. Omezení související s druhou vlnou pandemie měla předpokládaný nepříznivý dopad na prodeje nepotravinářského zboží. Přesný dopad šlo předem těžko odhadnout, nicméně bylo zřejmé, že pokles tržeb bude výrazný a vykázané údaje v tomto ohledu vykreslují o něco dramatičtější obrázek, než se čekalo.

Omezení možnosti prodeje či úplné uzavírky prodejen měly devastující vliv na tržby za prodej oděvů a obuvi, jež ve specializovaných prodejnách meziročně propadly o 77,8 procenta či na tržby za výrobky určené pro kulturu, sport a rekreaci s propadem 37,1 procenta. Výjimku představují prodeje počítačů a komunikačních zařízení, kde tržby meziročně vzrostly o 2,4 procenta.

V prostředí omezení provozu kamenných prodejen se dařilo prodejům přes internet a zásilkovým službám: Listopadový meziroční růst o 36,5 procenta představuje nejsilnější tempo od loňského dubna. Velmi silný růst prodejů přes internet a zásilkové služby lze z důvodu omezení kamenných prodejen čekat i pro loňský prosinec a počátek letošního roku.

Prodeje motorových vozidel v listopadu klesly meziročně o 13,2 procenta, což zatím představuje nejhorší výsledek za loňské druhé pololetí. Nepříznivou roli v případě prodejů motorových vozidel hrají a dle všeho i nadále budou hrát nejistoty ohledně vývoje celkové situace v ekonomice a finanční situace domácností.

PSALI JSME:
Koronavirus opět zasáhl do prodejů nových vozidel

Za prvních jedenáct měsíců loňského roku klesly maloobchodní tržby kromě prodejů motorových vozidel meziročně o 1,2 procenta a prosinec tento výsledek zřejmě nijak výrazně nevylepší, jakkoliv po značnou část měsíce byly prodejny před Vánocemi otevřeny.

Rok 2020 jako celek tak velmi pravděpodobně vykáže mírný celoroční pokles maloobchodních tržeb. Pro srovnání: V roce 2019 vykázal maloobchod celoroční růst tržeb 4,8 procenta.

Jestliže z tuzemského průmyslu přicházejí i nadále zprávy o růstu výroby a tržeb s tím, jak tento sektor ekonomiky nebyl přímo zasažen uzavírkami v souvislosti s druhou vlnou pandemie, tak maloobchod a služby jsou bohužel právě těmi sektory, na něž uzavírky dopadají.

Prosinec může v případě maloobchodu znamenat určité nadechnutí se s tím, jak se prodejny otevřely, začátek roku 2021 ale bude z pohledu maloobchodních tržeb opět v červených číslech v důsledku návratu omezení souvisejících s pandemií koronaviru.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Uzavření obchodů tvrdě dopadlo na český maloobchod

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod vylepšila srovnávací základna

Bilance zahraničního obchodu skončila v březnu přebytkem 18,5 miliardy korun, tedy o pět miliard větším, než jsme čekali. Na datech se již výrazně projevuje vliv nízké srovnávací základny loňského jara, kdy domácí …

Březen odstartoval stavební sezónu

Březnové statistiky ze stavebního sektoru rozhodně nezklamaly. Oproti loňskému březnu byla stavební produkce pouze o 3,1 procenta nižší, ještě v únoru byl přitom propad dvouciferný (-11,0 %).

Průmysl roste navzdory chybějícím komponentám

Průmyslová výroba v ČR v březnu meziměsíčně po očištění o sezónní a kalendářní vlivy vzrostla o 3,2 procenta. My jsme počítali s pomalejším nárůstem kolem dvou procent. Nicméně i tak výkon průmyslu v březnu přebil …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máte důchodový věk, ale stát vám odpírá penzi?

Poradna
O výši starobního důchodu si můžeme myslet, co chceme, ale nějaké přilepšení od státu to je. Někdo to má vypočítáno přesně, jiný spíše tuší, že k odchodu do starobního důvodu je nutné splnit dvě základní podmínky – věk a počet odpracovaných let. Ta první se dá uspíšit předčasným odchodem do penze, obejít druhou je však mnohem složitější.
Rolovat nahoru