Markantní zdražování potravin nehrozí, zlevní cukr a brambory

Názor
Podle odhadu sklizně k polovině letošního září se letos sklidí 7980 tisíc tun obilovin včetně kukuřice na zrno. To je nejvyšší finální odhad sklizně obilovin od roku 2016, kdy daný údaj naposledy překročil hodnotu osmi milionů tun. Pro srovnání, v krizovém roce 2018, poznamenaném extrémně suchým a teplým počasím, činil finální odhad sklizně obilovin pouze 6861 tisíc tun. 
Cenové tlaky v oblasti spotřebitelských cen brambor citelně zmírňují, takže brambory jsou v obchodech nejlevnější od roku 2018. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na poměry posledních let letos zemědělcům přálo počasí, které se vyznačovalo relativně uspokojivým přísunem vláhy. Teplotní extrémy se letos přes léto prakticky nedostavily. Kvalita letošní úrody však poněkud pokulhává v krajích, kde zaznamenali vyšší úhrn srážek, například v Pardubickém kraji.

Celkově lepší než loňská i předloňská úroda obilovin zmírní tlak na růst cen mouky, a tedy i pekárenských výrobků. Ještě letos v červnu mouka meziročně zdražovala o bezmála třináct procent, v červnu pak o takřka sedm procent. Tlak na pokles cen pečiva ještě umocní meziročně o takřka čtvrtinu vyšší sklizeň máku, který se do řady pekárenských výrobků přidává.

Příznivá je letos také úroda brambor. Podle finálního odhadu činí 688 tisíc tun. To je nejvyšší údaj rovněž od roku 2016, kdy finální odhad předpokládal sklizeň jen nepatrně vyšší, a to 689 tisíc tun.

PSALI JSME:
Letošní úroda je nadstandardní. Ceny v obchodech by měly přestat růst

Už nyní přitom cenové tlaky v oblasti spotřebitelských cen brambor citelně zmírňují, takže brambory jsou v obchodech nejlevnější od roku 2018. Lepší než loňská úroda cukrovky navíc zmírní cenové tlaky v případě cukru, které nás letošním rokem taktéž provázejí.

Z hlediska celkového vývoje spotřebitelských cen v ČR tak příznivá úroda vytváří tlak výhledově zmírňující inflaci. I díky letošní poměrně příznivé úrodě je tak ještě pravděpodobnější než doposud, že obecná spotřebitelská inflace v příštím roce zamíří pod úroveň cíle České národní banky ve výši dvou procent.

Doba citelné inflace a znatelného růstu cen potravin končí. Narušit tento vývoj může například v případě ovoce a zeleniny karanténní uzavírka ekonomiky v Itálii nebo Španělsku, která by podobně jako na jaře vyvolala přechodný tlak na růst cen dovážené zemědělské produkce.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace dál zpomalila díky zlevnění potravin

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Izrael prodá Jordánsku 50 miliard litrů vody

Nedostatek pitné vody komplikuje životy lidí ve více regionech na světě. V budoucnu se může stát příčinou masové migrace. Z těchto důvodů je vhodné podporovat rozvoj technologií na odsolování mořské vody.

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru