Masivní rozvoj obnovitelných zdrojů v EU snížení cen pro spotřebitele nepomůže

Názor
Evropská komise navrhla reformu uspořádání trhu s elektřinou v Evropské unii (EU). Cílem je podle oficiálního vyjádření urychlit nárůst obnovitelných zdrojů energie. Dále postupně ukončit využívání zemního plynu a snížit závislost výdajů spotřebitelů na kolísavých cenách fosilních paliv. Tyto kroky mají vést k lepší ochraně spotřebitele před budoucím prudkým nárůstem cen a potenciální manipulací s trhem.
Efektivita výroby ve fotovoltaických elektrárnách v našich geografických podmínkách je v rámci Evropy podprůměrná. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Plánovaný a dotovaný masivní rozvoj obnovitelných zdrojů v celé EU snížení cen pro spotřebitele nepomůže. Navrhované Power Purchase Agreement (PPA) nezajistí standardní návratnost a budou vyžadovat dodatečnou motivaci – opět státní podporu.

Musíme si přiznat, že efektivita výroby ve fotovoltaických elektrárnách (FVE) v našich geografických podmínkách je v rámci Evropy podprůměrná. Například klimatické podmínky ve Španělsku jsou mnohem vhodnější. Sluneční radiace je tam téměř dvojnásobná.

Ve Španělsku je objem elektřiny vyrobené v lednu vyšší než její množství získané v Česku během srpna. Celkový objem energie vyprodukované solárními elektrárnami ve Španělsku je zhruba dvojnásobný. Je tedy jasné, že zejména v zimě musí elektřina v našich sítích chybět.

PSALI JSME:
Obnovitelné zdroje zachrání až 7 milionů životů, říká šéf Aliance pro energetickou soběstačnost

Alarmujícím, i když zatím raritním příkladem je letošní Velikonoční pondělí. Byl to krásný jarní den bez mráčku. Pro nás i fotovoltaické elektrárny ideální počasí. Jenže kombinace nízké spotřeby o Velikonocích a vysokých dodávek elektřiny z FVE namíchala koktejl, kdy elektřiny bylo v síti příliš mnoho.

Trh to věděl a ocenil nulovými cenami na denním trhu a cenami mínus 1000 eur/MWh na tom vnitrodenním. I to bylo málo. Přes tyto cenové signály bylo elektřiny v síti stále příliš mnoho a nešlo tak elektrizační soustavu bezpečně a spolehlivě provozovat. Společnost ČEPS, provozovatel naší přenosové soustavy, byla nucena zahájit odpojování FVE a znemožnila jim tak výrobu.

Došlo k tomu poprvé v historii. Zhruba na dvě hodiny odpojil ČEPS během pondělí elektrárny do výkonu přibližně 400 MW od sítě. Jiná alternativa nebyla k dispozici a došlo k ní až po využití služeb výkonové rovnováhy. Nebylo možné využít ani výpomoc od okolních států, neboť všechny země kromě Dánska, Portugalska a Slovinska byly stejně jako Česká republika přebytkové.

PSALI JSME:
„O naší energetické soběstačnosti se rozhoduje právě teď,“ říká Pavel Tykač

To vše za situace, kdy je nyní v ČR připojeno zhruba 2500 MW FVE a velice pravděpodobně bude do několika let v síti 10-15 000 MW FVE. Záporné ceny budou běžné. Nejsme v tomto trendu zvyšování podílu sami. Dalším příkladem může být Nizozemsko, kde se v loňském roce zvýšil instalovaný výkon o 3000 MW na 20 000 MW.

V květnu jsme dosáhli rekordu, kdy na denním trhu byly v poledních hodinách záporné ceny tři dny za sebou a na tom vnitrodenním dokonce čtyři dny v řadě. Očekávám, že se tato situace bude mnohokrát opakovat. A to zejména v nadcházejících letních měsících s nižší než standardní spotřebou.

Získávání elektřiny během špičkové výroby solárních elektráren bude trhem vyznamenána velice nízkými cenami. Po západu slunce ale bude nutné rychle zvyšovat výrobu elektřiny ve flexibilních plynových elektrárnách a částečně i v bateriích, které zajistí stabilitu a bezpečnost dodávek.

Autor je obchodní ředitel společnosti UCED a odborník na energetiku
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Zelené zdroje tuzemskou, ani evropskou energetiku nespasí, proto Němci tak horečně budují terminály na plyn

Zavřít reklamu ×
  1. Solární panely neřeší spotřebu elektřiny do budoucna. V zimě kdy nesvítí slunce několik dnů se budou el. auta nabíjet a továrny taky budou potřebovat elektřinu. Jedině v kombinaci s baterií ale to by bylo velmi drahé.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB