Máslo je dražší téměř o polovinu. Za co ještě si připlatíme?

I když si dnes koupíte máslo ve slevě, zaplatíte za něj výrazně více, než když bylo za akční cenu před rokem. Zdražily i některé další základní potraviny, jak vyplývá z analýzy akčních letáků největších obchodních řetězců, které Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) poskytla Česká distribuční, největší dodavatel akčních a slevových letáků v České republice.
Máslo patří mezi hlavní indikátory vývoje cen potravin. Ilustrační foto: Pixabay.com
Máslo patří mezi hlavní indikátory vývoje cen potravin. Ilustrační foto: Pixabay.com

Kilogram másla je momentálně k dostání za průměrnou akční cenu 208 korun, což je o 43 procent více než loni. Připlatíme si rovněž za vejce, mléko nebo lahvové pivo. I tak je ale většina základních potravin levnější než před rokem.

Ukazuje to meziroční a kvartální srovnání cen třinácti vybraných základních potravin v akčních letácích sedmi největších obchodních řetězců, kterou provedla Česká distribuční. Levnější jsou třeba brambory, cukr krystal nebo jablka.

„Dlouhodobě mapujeme vývoj cen základních potravin v akčních letácích a s odstupem několika měsíců jsme opět provedli kvartální i meziroční srovnání. Asi nejdiskutovanější položkou posledních dnů a týdnů je máslo, jehož meziroční zdražení atakuje hranici padesáti procent,“ řekl Jaroslav Staněk, manažer marketingu a komunikace České distribuční.

Dodal, že jinak jde víceméně o pozitivní zprávy, protože zákazník při nákupu většiny sledovaných položek oproti loňsku ušetří. „Obchodníci základní potraviny nabízejí s průměrnou slevou 27 procent a opět se tak ukazuje, že sledování letáků může domácnostem ušetřit nemalé finanční prostředky,“ uvedl Staněk.

Máslo zdražilo o 63 korun

Zatímco v říjnu 2023 bylo možné pořídit kilogram másla za průměrnou akční cenu 145 korun a v červenci tohoto roku za 152 korun, letos v říjnu to bylo už 208 korun. Jde tedy o kvartální zdražení o 56 korun, respektive meziroční zdražení o 63 korun.

Vyšší ceně se zákazníci nevyhnou ani při nákupu vajec, za deset kusů velikosti M zaplatí aktuálně zhruba 30 korun, tedy o čtyři koruny více než před rokem. Zhruba korunu navíc oproti loňsku zaplatí za půllitr výčepního lahvového piva, který stojí přibližně 12 korun. Meziročně se zvýšila rovněž cena polotučného mléka či vepřové pečeně, ačkoli oba produkty jsou kvartálně levnější.

Srovnání cen vybraných potravin v akčních cenách. Zdroj: Česká distribuční
Srovnání cen vybraných potravin v akčních cenách. Zdroj: Česká distribuční

Naproti tomu mu cukru krystal spadla o sedm korun za kilogram, obdobnou částku lze ušetřit také při nákupu kilogramu eidamu nebo bílého pšeničného pečiva – rohlíků, baget či kaiserek. A například kilogram brambor stál v červenci v průměru 17 korun a kilogram jablek 30 korun, o tři měsíce později to bylo 12, respektive 21 korun.

V obou případech jde tedy o třetinovou úsporu. V meziročním srovnání jsou nicméně brambory levnější „pouze“ o 22 procent a jablka o 13 procent. „Odlišnou situace pozorujeme u bílého jogurtu, který loni i letos v říjnu stál zhruba deset korun, zatímco v červenci tohoto roku šel v akci koupit v průměru za osm korun, tedy o pětinu méně,“ uvedla Česká distribuční.

Nejrychlejší zdražování

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly v říjnu meziročně spotřebitelské ceny o 2,8 procenta, oproti září byl nárůst o 0,3 procenta. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se meziměsíčně zvýšily zejména ceny ovoce o 5,9 procenta, vajec o 15,5 procenta, pekárenských výrobků a obilovin o 0,6 procenta a másla o 3,5 procenta.

Ekonom Lukáš Kovanda z Trinity Bank dokonce uvedl, že ceny másla rostou v českých obchodech nejrychleji z celé Evropské unie – meziročně to bylo o 42,5 procenta. Druhým nejvýraznějším tempem rostly v září ceny másla na Slovensku, a to o 35,2 procenta.

„Ve všech dalších zemích EU, kde k nárůstu ceny másla došlo, už to ale bylo pod 30procentní úrovní. V Německu ještě činil nárůst 29,3 procenta. Ve všech ostatních zemích EU ceny másla rostly méně než polovičním tempem než v Česku,“ uvedl Kovanda, podle něhož třeba v Rumunsku máslo zlevnilo o více než deset procent.

Meziměsíčně podle ČSÚ naopak klesly ceny polotučného trvanlivého mléka o rovných15 procent, masa o 1,1 procenta, zeleniny o 1,5 procenta a cukru o 11,3 procenta.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena