Matný výkon tuzemského průmyslu v červnu předznamenává recesi

Názor
Výkon českého průmyslu zaostal v červnu za očekáváním, i když jen mírně. Průmyslovou výrobu stále citelněji svírají drahé energie a obecně zdražování, které skrze slabší kupní sílu snižuje poptávku po průmyslovém zboží. I když se současně zlepšuje situace v mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězcích, které jsou narušené už od časů pandemie, efekt tohoto zlepšení je tlumen právě zmíněnou drahotou.
Potíže se zajištěním dodávek čipů, a dokonce už i kabelových svazků v autoprůmyslu, odeznívají. Ilustrační foto: Škoda Auto

Odeznívají tak sice potíže se zajištěním dodávek čipů, a dokonce už i kabelových svazků v autoprůmyslu, ale inflace a obecná nejistota stran vývoje v druhé polovině roku a v roce příštím i tak podvazuje celkovou výkonnost tuzemského průmyslu.

Příznivý je sice růst objemu nových zakázek, ovšem ten je z velké části dán růstem jejich ceny, což je jen další projev rapidní inflace. Ve druhé polovině letoška česká ekonomika podle všeho prochází mírnou, technickou recesí, kterou červnový matný výkon průmyslu předznamenal.

Dojde-li na opravdu zásadní omezení dodávek ruského plynu do EU, inflace dále stoupne a celková nejistota průmysl ještě více ochromí. Nastala by pak nikoli mírná, ale hluboká recese. To však zatím není hlavní scénář dalšího vývoje. V hlavním scénáři k úplnému přerušení dodávek ruského plynu nedojde, Česko projde mírnou recesí a průmysl za celý letošní rok vykáže růst o 1,5 procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vysoké ceny snižují poptávku po průmyslovém zboží

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB