Mediální akrobacie ruské Expobank CZ

Názor
Putinem vyznamenaný ruský bankéř Igor Kim nabídl svoji Expobank CZ k prodeji už říjnu minulého roku. Od té doby banka už jen mlžila. Velmi podrážděně reagovala na naše informace, že ji stále ovládají Rusové. „Není na místě mezi klienty a veřejností šířit či povzbuzovat spekulace, ať už jde o nás, nebo bankovní trh jako celek,“ sdělil nám mluvčí banky počátkem března.
Novým vlastníkem Expobank CZ, která má vazby na Rusko, by se měla stát Banka Creditas. Ilustrační foto: Expobank CZ

Banka se vehementně dožadovala oprav textů, které jsme o ní na našem webu uváděli. Napsala nám: „Ve větě majoritní investor „české“ Expobank… nerozumím těm uvozovkám,“ čílil se tiskový mluvčí banky Jakub Švestka.

„Jsme úplně stejně česká banka, jako ostatní banky na trhu. Taky ve vašich jiných článcích nepíšete s uvozovkami „česká“ ČSOB nebo „česká“ Česká spořitelna? Až na pár výjimek mají všechny tuzemské banky zahraniční vlastníky. Jestli tedy mohu poprosit o odstranění uvozovek, ať redakce měří všem stejným metrem.“

Mluvčí přehlédl, že ani Belgie, ani Rakousko, na rozdíl od Ruska, nepřepadly Ukrajinu, a přesto žádal o „korektní přístup“. Banka pak udělala změny v představenstvu, které je nyní kompletně obsazeno českými bankéři, ale rozhodující řídící orgán – dozorčí rada dál zůstávala v ruských rukou.

Tři z jejich čtyř členů: Kiril Vladimirovič Nifontov, Alexej Sannikov a John McNaughton, který působí i v jiných Kimových aktivitách, se hlásí k občanství Ruské federace.

PSALI JSME:
Expobank CZ s ruským kapitálem se distancovala od Putina

Ani po v březnu oznámeném prodeji banky lotyšsko-izraelsko-americkému konsorciu se na tom nic nezměnilo a na naše dotazy jsme byli odkázáni na schvalovací proces vedený Českou národní bankou (ČNB). „Neschváleno, stále v procesu,“ sdělilo tiskové oddělení banky po dvou měsících. Pak přestalo komunikovat úplně.

Čtyři měsíce poté jsme se dotázali rovnou ČNB, zda Expobank s ruskými šéfy nespadá pod sankce spojenců, zda se zvažuje zmrazení jejich aktiv. „Nebo již schvalujete novou dozorčí radu jmenovanou lotyšskou Signet Bank? A co účty Expobank vedené v rublech? Vztahuje se k tomu nějaké opatření?“ pokračovaly naše dotazy.

„K vašim otázkám nemůžeme dát žádný komentář. S ohledem na povinnost zachovat mlčenlivost se ČNB nevyjadřuje k jednotlivým subjektům, které dohlíží,“ odpověděla tisková mluvčí centrální banky Petra Vodstrčilová před týdnem.

PSALI JSME:
Expobank nabízí běžný účet se sazbou 4,01 procenta

A pak, jako blesk z jasného nebe, přichází informace, že novým vlastníkem Expobank CZ, která má vazby na Rusko, by se měla stát Banka Creditas. Web renomovaného ekonomického časopisu Forbes dokonce napsal, že Expobank stále patří Kimovi.

Podle pondělní tiskové zprávy Banky Creditas je podepsána smlouva o prodeji, ta však ještě podléhá schválení ČNB a Úřadem na ochranu hospodářské soutěže. Výši transakce firmy nezveřejnily.

Expobank CZ, vzato čistě klientsky, je přívětivá banka s nejlépe úročeným běžným účtem v Česku. Její bilanční suma činí 12 miliard korun, bilanční suma Banky Creditas je zhruba sedminásobná. Počet klientů Expobank CZ naposledy zveřejnila před čtyřmi lety a mělo jít o 18 tisíc.

U Banky Creditas si otevřelo účty přes 150 tisíc lidí.  Pokud k transakci s Bankou Creditas doopravdy dojde, bude po dlouhé řadě měsíců možné konečně říci, že už Rusům skutečně nepatří.

PSALI JSME:
Podle ČNB dozorčí rada banky Creditas selhala

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB