Měsíční úspory Čechů rostou

Jak byste si počínali, kdyby se vám navýšil měsíční příjem o 20 000 korun? Pakliže byste většinu peněz uspořili a vložili je na účet penzijního spoření, resp. na stavební spoření či depozitní účet v bance, a zároveň „pošilhávali“ po investicích do fondů či cenných papírů, jste typičtí Češi.
Jak byste si počínali, kdyby se vám navýšil měsíční příjem o 20 000 korun? Foto: Pixabay.com

Jak vyplynulo z průzkumu Money Matters provedeného agenturou IMAS pro Českou spořitelnu, většina Čechů klade na tvorbu finančních úspor velký důraz. Více než tři čtvrtiny (77 %) respondentů uvedly, že odkládání peněz stranou je pro ně důležité. Žádné úspory si nevytvářejí pouze čtyři procenta obyvatel.

Češi zaznamenali v posledních pěti letech ve středoevropském regionu vůbec největší navýšení měsíčních úspor (+ 29 %). Celkem dvě pětiny Čechů spoří fixní částku každý měsíc, zatímco tři pětiny vytváří měsíční úspory podle toho, jak v aktuálním měsíci vyjdou s penězi. Největší tlak na tvorbu úspor vyvolávají rostoucí náklady na bydlení.

V letošním roce dokonce dokázali Češi navýšit průměrnou výši svých měsíčních úspor o 233 korun na 2 720 korun. Podíl jejich úspor na hrubých příjmech se dlouhodobě pohybuje kolem deseti procent (11,3 % ke konci druhého čtvrtletí). Vyšší průměrné měsíční úspory než Češi (105 euro) vytvářejí v regionu střední a východní Evropy jen Rakušané (259 euro) a Slováci (111 euro). Naopak nejméně spoří Srbové (40 euro) a Chorvaté (63 euro).

Podle mezinárodní studie o světovém bohatství, kterou každoročně zpracovává německá Allianz, jsou Češi nejbohatší z celé východní Evropy. Průměrné čisté bohatství na obyvatele činilo předloni v Česku 15 290 eur, tedy 390 tisíc korun. Podle letošní studie pak průměrný Čech vloni disponoval hrubými finančními aktivy ve výši 23 461 eur.

PSALI JSME:
České domácnosti spoří, ale kvůli sázce na jistotu se ochuzují o kouzlo složeného úročení

 1. To jsou zase žvásty.
  Koho tím myslíte, že úspory čechů rostou ?
  Myslíte úspory Kellnera, Ritiga, Babiše ?

  • Tak jáý třeba mám více, než částka, na kterou se vztahuje fond pojištění vkladů. Tedy mám úspory vyšší, než 100 000 Eur,m čili 2 515 000 Kč. A jsem docela obyčejný zaměstnanec, mnohem obayčejnější, než vy.

 2. MIliardářským zlodějům rostou úspory rychlostí blesku. Lidem,
  kteří skutečně pracují už méně.

 3. Dost se dalo spořit od roku 2000 do 2008,ceny energií a potravin byly nízké.Každý měsíc se dalo odkládat bokem kolem 13000 kč.Jenže si toho někdo všiml a přišla v roce 2009 krize a bylo po srandě.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh byl loni ve stínu centrální banky

Zmar a zkáza. Tak se dá hodnotit loňský rok z pohledu hypotečního trhu. Kvůli nesmyslným regulacím České národní banky (ČNB) z konce předminulého roku se počet uzavřených hypoték propadl o více než pětinu na 77 407 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru