Mezinárodní investoři vítězství hnutí OLaNO vítají. Může Slováky vyvést z marasmu

Názor
Vítězství hnutí OLaNO ve včerejších parlamentních volbách na Slovensku je z hlediska mezinárodních trhů dobrou zprávou. Investory těší také to, že extrémní politická uskupení nezaznamenala zdaleka tak silný výsledek, jaký jim někteří komentátoři předpovídali.
Mezinárodní investoři výsledek slovenských voleb vítají. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Trhy vnímají pozitivně to, že na Slovensku nyní může vzniknout stabilní koaliční vláda, která nebude tolik zatížena minulostí a která ani nebude čelit značné nedůvěře podstatné části obyvatel země, kteří již prostě mají dost toho, co označují za „mafii“. Tou v daném kontextu rozumí systém propojení politiky a byznysu, s chapadly sahajícími až do podsvětí, který spojují zejména s dobou vládnutí někdejšího premiéra Roberta Fica. Tento systém znepokojoval také mezinárodní investory, neboť se stal živnou půdou korupci.

V korupčním prostředí se hůře podniká a investuje komukoli, kdo nemá ty „správné“ politické vazby a konexe, což ze hry nakonec zákonitě vyřazuje některé subjekty, jež by zemi ekonomicky a v důsledku společensky povznesly dále a výš. Nejen investoři, ale i řadoví Slováci zjevně ve velkém tento určitý marasmus – či alespoň trestuhodně nevyužitý potenciál – pociťovali stále palčivěji, pročež se rozhodli pro změnu. Tyto volby budou z hlediska dějin viděny jakožto přelomová událost v obrodném procesu rozbití zmíněného ficovského systému. Rozbití tohoto systému je prakticky nevyhnutelné, aby se Slovensko mohlo dále ekonomicky a společensky rozvíjet a dále v obou směrech dohánět nejvyspělejší západní země.

Hnutí OLaNO si i dobrý marketingem získalo důvěru značné části Slováků. Jeho koaliční potenciál je značný, stejně jako důvěra, kterou mezi Slováky má. Ani jedno nesmí prohospodařit, má-li zemi opravdu vyvést z marasmu let minulých. To je největší výzva, jíž nyní čelí.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čaputová je vším, čím není Orbán

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB