Meziroční inflace na 8,8 %, ale pozor na meziměsíční přírůstky

Názor
Meziroční inflace klesla z červnových 9,7 procenta na 8,8 procenta v červenci, což je v souladu s tržním očekáváním. Meziroční inflace tak od začátku roku bez přestávky dále klesá. Hlavními důvody dalšího poklesu inflace jsou vysoká srovnávací základna a nižší ceny pohonných hmot, které byly během minulého léta na svých historických maximech, zatímco letos jsou o téměř 24 procent levnější.
V říjnu dojde k opětovnému nárůstu inflace v důsledku nižší srovnávací základny kvůli přijetí tzv. úsporného tarifu jako nástroje, kterým se vláda rozhodla pomoci domácnostem s bezprecedentním nárůstem cen energií. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziměsíčně vzrostly souhrnně ceny o 0,5 procenta, což není dobrý signál pro budoucí směřování inflace k cíli České národní banky (ČNB). Pokud by takové tempo meziměsíčních přírůstků vytrvalo, tak inflace zůstane nad horní hranící tolerančního pásma centrální banky. Zůstává tak stále nejistota, zda se podaří v dlouhodobém horizontu navrátit inflaci ke dvěma procentům.

Růst v meziměsíčním srovnání byl způsoben především vývojem v rámci oddílu rekreace a kultura, kde ceny rostly především u dovolených s komplexními službami (+22,8 %), což je sezónní záležitost typická pro letní měsíce.

V oddíle doprava rostly ceny pohonných hmot a olejů o 1,8 procenta a lze očekávat, že při příštím srovnání budou ceny pohonných hmot opět přispívat k vyšší meziměsíční inflaci vzhledem k přijetí novely zákona o zvýšení spotřební daně z nafty (tj. o 1,50 Kč na litr) na původní úroveň s účinností od 1. 8. 2023.

Zdroj: Raiffeisenbank, ČSÚ

Naopak meziměsíčně poklesly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde se snížily ceny polotučného trvanlivého mléka o 4,8 procenta, ovoce o 4,3 procenta či zeleniny o 1,7 procenta. V oddíle bydlení poklesly ceny zemního plynu o 1,8 procenta, zatímco ceny nájemného stouply o 1,5 procenta a elektřiny o 0,5 procenta. Ceny zboží souhrnně poklesly o 0,3 procenta, zatímco ceny služeb vzrostly o 1,6 procenta.

Prognóza ČNB odhadovala meziroční inflaci ve výši 8,7 procenta, což pro centrální banku nepředstavuje negativní zprávu o inflačním vývoji, a přestože její guvernér Aleš Michl prohlásil, že na dalším zasedání bankovní rady jsou všechny možnosti ohledně nastavení úrokových sazeb otevřené, tento výsledek téměř vylučuje variantu zvýšení sazeb.

Inflace v meziročním srovnání tak nadále klesá a bude tomu tak i v srpnu a září. V říjnu ale dojde k opětovnému nárůstu v důsledku nižší srovnávací základny kvůli přijetí tzv. úsporného tarifu jako nástroje, kterým se vláda rozhodla pomoci domácnostem s bezprecedentním nárůstem cen energií. Průměrná inflace za celý letošní rok se bude pohybovat okolo 11 procent a v příštím roce očekáváme její další pokles. Stále ale bude nad cílem a dokonce i nad tolerančním pásmem ČNB.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace je stále vysoká a letos už moc klesat nebude

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Hypotéky a dotace. Chudí sponzorují bohaté

Lidé obvykle kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.